Opis zawodów

"Niespodzianki u pływaków" -

Niespodzianki u pływaków

PIĄTKOWY wieczór na pływalni CW KS nie przyniósł nowych rekordów. Pomimo to publiczność, która szczelnie wypełniła widownię; opuszczała pływalnię pod wrażeniem pięknych walk naszej czołówki pływackiej I żywo dyskutowała dopiero co przeżyte emocje.

Największy ich ładunek dostarczyła tego wieczoru sztafeta 4 x 100 stylem klasycznym kobiet, w której faworyzowane Ogniwo i Gwardia przegrały z Kolejarzem. Zwyciężczynie w składzie: siostry Maternowskie, Grzesińska i Mrozówna to zawodniczki z Bydgoszczy oraz jedna poznanianka. Prowadziły one przez cały czas, osiągając 8.13.S (gorzej o 2 sekundy od rekordu Polsk: ustalonego przez reprezentację państwową w r 1950) 1 zdobyły zaszczytny tytuł mistrzyń Spartakiady.

Drugą konkurencją, która poderwała na nogi widzów było 100 m. żabką mężczyzn Zwyciężył tu znajdujący się w dobrej formie Petrusewicz (S) 1.18 przed Gorzkowskim z Włókniarza 1,19.5, Szołtyskiem (CWKS) 1.19,7 i Krauze (Stal) 1,19.9

Do 50 m Gorzkowski szedł prawic, równo ze zwycięzcą i gdyby nie źle wykonany nawrót, na którym włókniarz stracił około 1,5 m kto wie jakby się skończyła ta walka. RÓWNIEŻ i 1500 m miało emocjonujące zakończenie Ma się rozumieć zasłużony mistrz sportu Gremlowski „wyciął" swoich konkurentów o przeszło basen, ale walka o drugie 1 trzecie miejsce była bardzo ciekawa Faworyzowany reprezentant Polski na akademickich mistrzostwach Stelmaszyk przypłynął na czwartej pozycji za Kociszewskim (CWKS) i Krokoszyńskim (Gwardia) Gremlowski osiągnął 20.22.9 — gorzej od rekordu Polski n 10 sekund, a lepiej od czasu jakim zdobył mistrzostwo w roku ubiegłym o 7,5 sekundy

100 m motylkiem kobiet przyniosły podwójne zwycięstwo rrprezentantkom Ogniwa Dobranowskiej i Gryszczykównie. Pierwsza z nich miała czas 1.28.5 druga zaś 1,30.2 Na trzecim miejscu uplasowała się gwardzistka Dąbek — 1,34,0.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 247 z 16 września 1951