1952-01-20 Ogniwo K.-Kolejarz Ostrów 57:60

Kraków, sala WKKF, niedziela, 20 stycznia 1952, 16:00

60

(20:27; :; :; :)

"Koszykarze Ogniwa przegrywają po dogrywce z Kolejarzem Ostrów" -

Koszykarze Ogniwa przegrywają po dogrywce z Kolejarzem Ostrów

Spotkanie o mistrzostwo ligi koszykowej, w jakim zmierzyły się wczoraj w Krakowie drużyny miejscowego Ogniwa i Kolejarza 0strów, należało do bardzo zaciętych i emocjonujących Zwyciężyli ostrowianie, którzy posiadali przewagę przez większą część zawodów, ale sukces gości uzyskany został dopiero po dogrywce. W normalnym czasie wynik meczu wynosił bowiem 54:54 (27:20), po przedłużeniu gry kolejarze zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na twoją korzyść, wygrywając ostatecznie w stosunku 60:57.

Trzeba przyznać, że ostrowianie zasłużyli na zwycięskie punkty. Od pierwszych minut gry narzucili cni tempo i zyskali przewagę punktową. Ogniwo, które do przerwy grało bez swych czołowych zawodników, Łudzika i Chmielewskiego, trzykrotnie w tym czasie wyrównuje, ale po wyrównaniu każdorazowo inicjatywa przechodzi znowu w ręce gości, którzy na koniec pierwszej połowy meczu zapewnili sobie doić znaczną przewagę punktową.
Po pauzie krakowianie, już teraz w pełnym składzie ruszają do generalnego ataku. Ostrowianie wytrzymują tempo aż do 10 min. drugiej połowy, w którym to momencie po raz pierwszy w tym meczu Ogniwo uzyskuje prowadzenie. Krakowianie są teraz stroną więcej atakującą i wydaje się, że rozstrzygną losy spotkania na swoją korzyść. Kolejarze nie rezygnują jednak z walki i w ostatniej minucie gry Adamczyk z rzutu osobistego uzyskuje wyrównanie.
Dogrywka przynosi rozstrzygnięcie na korzyść Kolejarzy. Zdobywają oni w tym czasie 6 pkt„ podczas gdy nerwowa mniej opanowani koszykarze Ogniwa marnują kilka dogodnych pozycji i uzyskują tylko 3 punkty.
Ogniwo miała wiolo szans na wygraną. Zadecydowała tu jednak nieodpowiednia taktyka kierownictwa, polegająca na chęci oszczędzania sil najlepszych zawodników na środowe spotkanie z lokalnym rywalem Gwardia, wejście których na boisko dopiero po pquzie wiele wprawdzie zmieniło na korzyść, okazało tlę jednak zbyt późne.
Punkty dla zwycięzców uzyskali: Adamczak 17, Nowacki 15, Fronszczak 12, Kolaśniewski 7, Ciotuch 6 i Grzęda 3. Dla Ogniwa: Chmielewski 10, Łudzik 9, Ciesielski R. i Krupa po 8, Bednarowicz A. 7, Korcala 5, Bednarowicz Wł.