Kraków, lodowisko Cracovii, czwartek, 16 lutego 1956, 18:00

(0:3; 0:2; 2:5)

Opis zawodów

"Cracovia—AZS 10:2" -

Cracovia—AZS 10:2

Rozgrywki hokejowe o mistrzostwo krakowskiej klasy wojewódzkiej zostały zakończone. Tytuł mistrzowski zdobyła Cracovia. która w drugim spotkaniu z AZS Kraków wygrała 10:2 (3:0. 2:0. 5:2). zdobywając bramki ze strzałów Masaczyńskiego 4. Radwańskiego 3, Gołąbka 2 i Montana.
Cracovia po tym zwycięstwie reprezentować będzie woj. krakowskie w eliminacyjnych spotkaniach o wejście do II ligi.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 41 z 17 lutego 1956

"Drugie zwycięstwo „białoczerwonych“ nad AZS" -

Drugie zwycięstwo „białoczerwonych“ nad AZS

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Czy Cracovia wejdzie do II ligi w hokeju na lodzie

Kierownik i trener drużyny są dobrej myśli. D o pierwszym finałowym spotkaniu o mistrzostwo ligi wojewódzkiej w hokeju na lodzie między Cracovią a AZS, zainteresowanie rewanżowym meczem znacznie zmalało. Przewidywano na ogół, iż zespół Cracovii, przewyższający w grze akademików, zwycięży również w drugim spotkaniu, a tym samym zakwalifikuje się do rozgrywek eliminacyjnych na szczeblu wojewódzkim.

W rewanżowym meczu kwestią był tylko rezultat cyfrowy. Wypad! on nieco skromniej od środowego spotkania i przyniósł zwycięstwo Cracovii 10:2. Przez pierwszą tercję padał tak gęsty śnieg, że krążek formalnie grzązł w kilkucentymetrowej warstwie śniegu i o przeprowadzeniu jakichkolwiek zespołowych akcji nie mogło być mowy. Napastnicy Cracovii więcej liczyli w tym czasie na przypadkowe akcje i „dobitki“ aniżeli na zespołowe. przemyślane zagrania. Po pierwszej tercji wynik brzmi ł 3:0. Podobnie przedstawiała się sprawa i w drugiej tercji, po której Cracovia podwyższyła swój stan bramkowy do liczby pięciu. W trzeciej tercji śnieg padał rzadziej i w tym okresie gospodarze zainicjowali szereg zespołowych zagrań, z których padło znów pięć bramek. Na dwie minuty przed końcem. gdy wynik opiewał już 10:0 dla Cracovii, kilka wypadów AZS spowodowało zamieszanie pod bramką Cracovii. Na skutek nonszalanckiej gry obrony „białoczerwonych" akademicy zdobyli dwie bramki ze strzałów: Kokoszki i Petera. Bramki dla Cracovii uzyskali: Masaczyński — 4, Radwański — 3, Gołąbek — 2 i Montan — 1.

Po meczu zwróciliśmy się do kierownictwa Cracovii, jako zdobywcy tytułu mistrzowskiego okręgu na temat dalszych perspektyw spotkań eliminacyjnych o wejście do drugiej ligi. Zarówno kierownik drużyny red. T. Dobosz, jak i trener Wł. Kopczyński oświadczyli, iż drużyna Cracovii ma w tym sezonie poważne szanse na zakwalifikowanie się w szeregi zespołów drugoligowych. Zasadniczym probierzem dla Cracovii będzie eliminacyjny turniej mistrzów okręgów województw kieleckiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego, który zostanie rozegrany w dniach od 1—4 marca. Jeśli zawodnicy Cracovii po kilkudniowym obozie kondycyjnym, na który wyjeżdżają z początkiem tygodnia poprawią swą jazdę na łyżwach i technikę manewrowania krążkiem, to następny etap walk o wejście do drugiej ligi powinien również zakończyć się pomyślnie.

Decydującym jednak momentem. będą mecze finałowe, rozgrywane w dniach 16—13 marca w Warszawie. Z rozgrywek tych dwie najlepsze drużyny awansują do drugiej.
Źródło: Echo Krakowa nr 41 z 17 lutego 1956