1959-07-26 Kraków - Wiedeń 9:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 26 lipca 1959, 18:00

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Wiednia

9
:
1

(3:0)



Herb_Wiedeń


Skład:
Garbarnia Kraków herb.pngStroniarz (Cracovia herb.pngSztuka)
Wisła Kraków herb.png Monica
Wisła Kraków herb.png Kawula
Wisła Kraków herb.png Budka
Cracovia herb.png Malarz (Wisła Kraków herb.pngSnopkowski)
Wisła Kraków herb.pngMichel
Wisła Kraków herb.png Machowski (Wawel Kraków herb.pngWójcik)
Wisła Kraków herb.png Gamaj (Wisła Kraków herb.pngSykta)
Cracovia herb.pngManowski (Wisła Kraków herb.pngKościelny I)
Garbarnia Kraków herb.png Browarski (Garbarnia Kraków herb.pngJasiówka)
Wisła Kraków herb.pngKościelny II.

Sędzia: Ignaszewski z Krakowa

bramki Bramki
Wisła Kraków herb.png Gamaj x2
Garbarnia Kraków herb.png Jasiówka x2
Wisła Kraków herb.pngKawula
Wisła Kraków herb.png Monica
Cracovia herb.png Manowski
Wisła Kraków herb.png Sykta
Wiedeń herb.png Chalupecky (samobójcza)
Wiedeń herb.pngPaukner
Skład:
Wiedeń herb.pngWenzl (Wiedeń herb.pngKnurzinger)
Wiedeń herb.png Clunlupesky
Wiedeń herb.pngKrupicka
Wiedeń herb.pngKlinger
Wiedeń herb.png Samoel
Wiedeń herb.pngHaieck
Wiedeń herb.pngPlota (Wiedeń herb.pngReidlimger)
Wiedeń herb.png Hitzler
Wiedeń herb.pngOpawa (Wiedeń herb.pngLenz)
Wiedeń herb.png Pąukner
Wiedeń herb.pngKoranda
Mecze tego dnia:

1959-07-26 Kalwarianka - Cracovia II 2:1
1959-07-26 Kraków - Wiedeń 9:1



Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Kraków-Wiedeń 9:1" -
Echo Krakowa

Kraków-Wiedeń 9:1

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Wczoraj w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie piłkarskie reprezentacji Krakowa z reprezentacja amatorska z Wiednia. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem krakowian 9:1 (3:0). Bramki zdobyli, dla zwycięzców — Gamaj i Jasiówka po 2, oraz Kawula, Monica, Manowski, Sykta i Chalupecky (samobójcza) po 1, dla pokonanych — Paukner. Zawody prowadził p. Ignaszewski z Krakowa. Widzów ok. 10 tysięcy.

Wiedeń — Wenzl (Knurzinger), Clunlupesky, Krupicka, Klinger, Samoel, Haieck, Plota (Reidlimger), Hitzler, Opawa (Lenz), Pąukner, Koranda. Kraków — Stroniarz (Sztuka), Monioa, Kawula, Budka, Malarz (Snopkowski). Michel, Machowski (Wójcik), Gamaj (Sykta), Manowski (Kościelny I), Browarski (Jasiówka), Kościelny II.

I Trzeba na wstępie powiedzieć, że reprezentacja Wiednia nie składa-a się z zawodników z najlepszych klubów ligowych, gdyż te podlegają wydzielonemu okręgowi „ekstraklasy”. Piłkarze nad-dunajscy stanowili reprezentacje .,Wiedeń-okręg“ i rekrutowali się z takich amatorskich klubów jak: Wienerberg, Voerwerts II, Helfort, FAC, Red-Star i kilku innych. W pierwszej części meczu kapitan sportowy Kr. OZPN wystawił przeciw wiedeńczykom najsilniejszy zespól (Szola nie mógł grać, gdyż nabawił się gorączki) na jaki nas Siać, ale widząc druzgocącą przewagę swych wybrańców — sięgnął „szczodrą ręką” po rezerwy i w drugiej połowie prawą stronę napadu tworzył młodziutki duet Wójcik— Sykta, a na lewej stronie Kościelny li otrzymał za partnera Jasiówkę. W miarę upływu gry miejsce Manowskiego na środku ataku zajął Kościelny I. Zmiana niemal całego ataku (za wyjątkiem Kościelnego li) oraz Malarza na Snopkowskiego w pomocy a Stroniar.za na Sztukę w bramce nie tylko nie przyczyniła się do tego aby gra się wyrównała, ale wręcz odwrotnie... Reprezentacja Wiednia dała sobie strzelić dalsze 6 bramek, przegrywając ostatecznie 1:9.

A oto ciekawsze momenty spotkania: W 1 min. Machowski uciska z pitką pod bramkę gości i strzela tuż obok słupka. W 6 min. wypad wiedeńczyków kończy się strzałem Pauknera nad poprzeczką. Szybkie zagranie Kościelny— Masłowski—Machowski i ostry strzał tego ostatniego pięknie broni Wen zł. W 23 min. Michel mija trzech przeciwników i wy puszeni pitkę w uliczkę. Dobiega do niej Gamaj i strzela w róg. 1:0 dla Krakowa. W 42 min. Machowski otrzymuje podanie naiprawą flankę. Kiedy jednak szykuje się do strzału zostaje „podcięty” przez Krupicka. Sędzia dyktuje „jedenastkę”, którą Kawula zmienia na 2 bramkę dla Krakowa. W 43 min. Budka wystawia Gamaja, który przejmuje pitkę i z biegu strzela 3 bramkę. W 50 min. strzał Manowskic-go kapitalnie broni rezerwowy bramkarz gości, a za moment wiedeńczyk popisuje się robmso-nadą pod nogi Jałówki. W 54 min. Monica mija 4 przeciwników, podciąga pitkę na pole karne przeciwników i zdobywa 4 bramkę. W 60min. Jasiówka przejmuje piłkę na głowę posyła ją w poprzeczkę. Poprawka Manowskiego i 5:0 dla Krakowa.

Błyskawiczny strzał Wójcika przechodzi nad poprzeczką, a w minutę później Jasiówka mija bramkarza i zdobywa 6 bramkę.

W 63 min. Wójcik centruje a obrońca gości Chaiupecky „zwodzi” bramkarza i lokuje piłkę we własnej bramce. Jest 7:0. Honorowa bramka dla gości pada w 72 min. Nas: obrońcy bawią Sią z piłką i tracą ją na korzyść Koranda. Ten przerzuca ją do Pauknera. który z bliska zmusza do kapitulacji Sztukę. Między 74 a 76 min. dwa i bardzo silne strzały Jasiówki z wielką brawurą broni Knurzinger. W 77 min. Sykta podwyższa wynik na 8:1.

W 83 min. Kościelny I wykłada piłkę Jasiówce, który ustala wynik meczu na 9:1.
Źródło: Echo Krakowa nr 172 z 27 lipca 1959


Mecze sezonu 1959 (Kraków)