1959-10-17 Kraków - Brno 5:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, sobota, 17 października 1959, 15:00

Reprezentacja Krakowa - reprezentacja Brna

5
:
1

(3:0)Herb_Brno


Skład:
Cracovia herb.png Michno
Cracovia herb.pngDurniok
Cracovia herb.pngMazur
Cracovia herb.pngGołąb
Cracovia herb.pngKonopelski
Cracovia herb.pngMalarz
Cracovia herb.pngFudalej (Cracovia herb.pngSwoboda)
Cracovia herb.pngManowski
Cracovia herb.pngMarciniak
Cracovia herb.pngJarczyk (Cracovia herb.pngAnkus)
Cracovia herb.pngLusina

Sędzia: Sierp z Krakowa
Widzów: ok. 5.000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 5000.

bramki Bramki
Cracovia herb.png Marciniak (8')
Cracovia herb.pngManowski (15')
Cracovia herb.pngLusina (38')
Cracovia herb.pngManowski (59')

Cracovia herb.pngManowski (79' - karny)
1:0
2:0
3:0
4:0
4:1
5:0
Herman (74')
Skład:
Michlovsky
Dobrotka
Hajek
Helan
Wagner
Skarka (Prorok)
Komarek
Herman
Drlik
Halva (Latal)
Kocmanpodczas meczu
podczas meczu
podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Zawodnicy Cracovii w dobrej formie" -
Dziennik Polski

Zawodnicy Cracovii w dobrej formie

Kraków - Brno 5:1 (3:0)

Koncepcja wystawienia pełnej jedenastki Cracovii jako reprezentacji Krakowa w meczu przeciwko repr. Brna okazała się bardzo słuszna. Świadczy o tym nie tylko wysokie zwycięstwo Krakowa 5:1 (3:0), ale także gra całego zespołu. Stąd też wniosek na przyszłość - aby reprezentacja naszego miasta w możliwie największym procencie opierana była na jednej drużynie ligowej, a tylko ewentualne luki uzupełniane zawodnikami z innych klubów.

Cracovia zagrała wczoraj niezły mecz. Inna rzecz, że pozwolił na to przeciwnik, który okazał się bardzo, bardzo przeciętny. Aż dziw bierze, że z tą samą reprezentacją Kraków przegrał w Brnie 0:2! Jeżeli by wyliczyć wszystkie groźniejsze akcje brneńskiego ataku pod bramką Michny, było ich zaledwie kilka. Dodajmy do tego „dziurawą” defensywę i jeszcze słabszego bramkarza - a oto obraz drużyny, która zaprezentowała się nam wczoraj w meczu przeciwko Cracovii.

Niemniej i w drużynie krakowskiej nie wszystkie akcje były takie, jakie chcielibyśmy w tej jedenastce oglądać w najbliższych meczach ligowych. Niepełne współgranie w linii ataku i małe powiązanie go z pomocą, nonszalancka gra obrony pod koniec meczu - oto „główne grzechy” popełniane przez Cracovię. W sumie jednak, podkreślamy to jeszcze raz, zespół krakowski zagrał dobrze, a jego przeciwnik nie miał właściwie nic do powiedzenia.

W ataku biało-czerwonych najbardziej podobał się pracowity Marciniak, nie tylko mądrze rozdający piłki, ale także inicjujący większość akcji. Spośród jego kolegów dobrze wypadł Lusina na lewym skrzydle a po pauzie - pracowity Swoboda na przeciwnej flance. Obrona nie miała zbyt uciążliwej roboty, a i Michno w bramce zbytnio się nie przemęczył. Pech chciał (niestety „dopomógł” mu w tym bramkarz Cracovii), że jedna z nielicznych akcji Czechów zakończyła się właśnie utratą przez naszą drużynę bramki.

Prowadzenie uzyskał już w 8 min. Marciniak dalekim strzałem, w 7 min później Manowski strzelił do pustej bramki. W 38 min. trzecią bramkę zdobył Lusina piękną główką (po dośrodkowaniu Manowskiego). Po przerwie Manowski ponownie wpisał się na listę strzelców (59 min.), a w 74 min. Herman uzyskał jedyną bramkę dla Brna. Strzelcem ostatniej bramki był znowu Manowski. Było to w 79 min., kiedy za faul na Marciniaku sędzia zarządził rzut karny.

Sędziował p. Sierp z Krakowa.

KRAKÓW: Michno, Durniok, Mazur, Gołąb, Konopelski, Malarz, Fudalej (Swoboda), Manowski, Marciniak, Jarczyk, (Ankus), Lusina.

BRNO: Michlovsky, Dobrotka, Hajek, Helan, Wagner, Skarka (Prorok), Komarek, Herman, Drlik, Halva (Latal), Kocman.
(Zb. Ri.)
Źródło: Dziennik Polski nr 248 z 18 października 1959 [1]


Przegląd Sportowy

KRAKÓW, 18.10. (tel. wł.). W sobotę i niedzielę gościła w Krakowie i Oświęcimiu piłkarska reprezentacja Brna (CSR). W pierwszym dniu Czechosłowacy przegrali z Krakowem 1:5 (0:3). Barw Krakowa broniła I-ligowa Cracovia w pełnym składzie. Bramki dla zwycięzców zdobyli Manowski w 15 min., w 59 min. i 79 min., Marciniak w 8 min., Lusina w 38 min. Honorowy punkt dla Brna uzyskał Herman w 74 min. Sędziował Sierp (Kraków). Widzów ok. 5.000.
Źródło: Przegląd Sportowy 19 października 1959 [2]


"Brno słabym przeciwnikiem. Rewanż z nawiązka" -
Gazeta Krakowska

Brno słabym przeciwnikiem. Rewanż z nawiązka

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Kraków, który doznał w 3rnie porażki z reprezentacją tego miasta 0:2 zrewanżował się za nią w pełni w sobotę pokonując Czechosłowaków 5:1 (3:0).

Bramki zdobyli: Manowski 3, Marciniak i Lusina po 1 dla Brna honorowy punkt zdobył Herman. Sędziował p. Sierp z Krakowa. Towarzyskie mecze i plany wyjazdowe krakowskich piłkarzy nie pozwoliły na wystawienie najsilniejszego zespołu przeciw reprezentacji Brna. Zresztą było to zbyteczne. Barw Krakowa broniła z pełnym powodzeniem drużyna Cracovii. Goście nie mieli w tym spotkaniu absolutnie nic do powiedzenia i wydawali się statystami, których ogrywano, niczym szkolniaków.
Cracovia wypróbowała jeszcze raz swych możliwości przed decydującymi spotkaniami o „ligowy byt”. Widzieliśmy więc na niektórych pozycjach (budzących pewne obawy) po dwóch zawodników. W pomocy po dłuższej przerwie zagrał Konopelski. prezentując walory szybkości i bojowości. Często jednak ten zawodnik w ferworze wal¬ki zapominał o swoich własnych zadaniach. Po przerwie za Jarczyka zagrał Ankus, a za Fudaleja Swoboda. Obaj wykazali wiele nerwowości... Lepiej zaprezentował się bojowy Swoboda.
Atak — słaba zazwyczaj strona Cracovii, był tym razem mądrze kierowany przez Marciniaka i stworzył bardzo wiele ładnych i niebezpiecznych akcji. Obrona i pomoc nie miała większych trudności przy wywiązywaniu się ze swoich zadań.

Tak więc próba „biało-czerwonych” przed ligowym „być albo nie być" wypadła pomyślnie. Oby tylko ten dobry omen okazał się szczęśliwy w meczu z Górnikiem Radlin 1 Pogonią Szczecin.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 250 z 19 października 1959


"Kraków-Brno 5:1" -
Echo Krakowa

Kraków-Brno 5:1

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
W Krakowie gościła piłkarska reprezentacja Brna (CSR), która w meczu z reprezentacją Krakowa przegrała 1:5 (0:3). Bramki zdobyli, dla zwycięzców — Manowski 3 oraz Marciniak i Lusina po 1. a dla pokonanych — Herman. Sędziował p. Sierp z Krakowa. Widzów ok. 500.

BRNO — Michlovsky. Dobrotka, Bajek. Helan, Sagner. Skarka (Prorok). Komarek, Herman, Dyrlik, Halya (Latał). Kocman. KRAKÓW — Michno. Durniok, Mazur. Gołąb. Malarz, Konopelski, Fudalej (Swoboda). Jarczyk (Ankus). Marciniak, Manowski, Lusina.

Spotkanie stało na przeciętnym poziomie. Goście jak na reprezentację dużego ośrodka piłkarskiego — całkowicie zawiedli. Okazało się jednak, że sportowcy naszych południowych sąsiadów nadal urządzają nam psikusy. Tym razem pod firmę Brna przysłali I-ligową drużyną Spartak Brno. Nic więc dziwnego, że zespół nasz, w którym występowali zawodnicy I-ligowej Cracovii wygrał gładko 5:1. a wynik mógł być Jeszcze wyższy, gdyby krakowianie nie bawili sią pod bramką przeciwnika.

ZA SŁABY PARTNER Gdyby nie słaby partner, to z przebiegu meczu można by wywnioskować, że piłkarze Cracovii „złapali" wreszcie formą. Krakowianie przewyższali bowiem przeciwników pod każdym wzglądem i dość łatwo przedostawali sią w pobliże pola karnego przeciwnika. Obrona naszej drużyny tylko raz nie zdołała w- porą zażegnać niebezpieczeństwa pod własną bramką i wykorzystał to najszybszy zawodnik Brna — Herman, strzelając jedyną bramką dla swych barw. Natomiast w pozostałych, nielicznych zresztą wypadach gości, obrońcy wywiązali sią ze swego zadania nadspodziewanie dobrze. Także pomoc zadowalająco współpracowała tak z obroną jak i z atakiem. Linia ofensywna gospodarzy siała zamieszanie w szeregach przeciwnika. Inna sprawa. że tak obrońcy jak 1 bramkarz Brna grali bardzo słabo.

MARCINIAK ROZPOCZYNA SERIĘ Serią bramek rozpoczął Marciniak w 8 min. gry. strzelił „fauszem" z Ok. 20 m i piłka ugrzęzła w samym „okienku”. W 15 min. gry Manowski minął z piłką mało zwrotnego stopera Hajeka, ograł bramkarza i strzelił do pustej bramki. Teraz ataki naszej drużyny raz po raz suną na bramką Michlovsky'ego. W 38 min. ruchliwy w tym dniu Manowski. wybiegł na skrzydło skąd miękko za centro wał do środka. Na pozycji centra znalazł się błyskawicznie Lusina, z powietrza przejął piłkę i ulokował ją w bramce. 3:0 dla Krakowa (czytaj — Cracovii) i tempo meczu wyraźnie słabnie.

JEDYNA RIPOSTA GOŚCI W 59 min. gry Marciniak podoje piłkę Manowskiemu i wynik meczu brzmi już 4:0. Dopiero w 74 min. następuje jedyna zresztą w tym meczu riposta gości i po zamieszaniu pod bramką Krakowa. Herman zdobywa bramkę dla drużyny Brna. Ale w 5 min. później znów Manowski podwyższa wynik na 5:1 i ustala wynik spotkania. Bramkę tą uzyskuje z rzutu karnego podyktowanego za faul Helena na Marciniaku.

Tak więc mimo wielu bramek, widownia nie była zadowolona z meczu. Zwycięstwo, zwycięstwem. ale z takim przeciwnikiem wygrana nie daje. wielkiego zadowolenia. Jak się bowiem okazało w drugim spotkaniu piłkarze ..Brna” przegrali z repr. Oświęcimia 0:2.
Źródło: Echo Krakowa nr 243 z 19 października 1959Mecze sezonu 1959 (Kraków)