1959-11-27 Cracovia - Sparta Nowa Huta 48:39

"Zwycięstwa Cracovii i Wisły nad Spartą i Lechem" -

Zwycięstwa Cracovii i Wisły nad Spartą i Lechem

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
W Krakowie w nowo otwartej hali Korony rozebrane zostało spotkanie koszykarzy o mistrzostwo I ligi pomiędzy Cracovią a Spartą Nowa Huta. Mecz iw emocjonującej grze zakończył się zasłużonym zwycięstwem Cracovlii 48-49 (20:19). Sędziowali pp. Mochnacki i Miętta. Widzów ok. 1000.

CRACOVIA — Winnicki U. Rouppert 19, Korpak S. Panasie-wleź 4, Niemiec 5. Odziewa 4. Zagórski 2. Trener mgr Grochal. SPARTA — Monak ił. Włodarczyk 19. Jagiellowicz . Lelek 4. Chanek 4, Kotek 3. Trener W. Wojewoda.

Jeszcze raz mieliśmy się możność przekonać, te w „derbach" najłatwiej o niespodziankę. Koszykarze Sparty opromienieni zwycięstwem nad ..Wawelskimi Smokami" wyszli na boisko pewni zwycięstwa i spotkało Ich rozczarowanie. Cracovia bowiem zagrała bardzo ambitnie. Już pierwsze minuty spotkania wykazały, te mecz będzie ciekawy. Po 2 min. Cracovia objęta prowadzenie 4:2, ale później gra się wyrównała i prowadzenie zmieniało się Jak w kalejdoskopie. Pierwsza połowa zakończyło się prowadzeniem Cracovii 20:.

Po zmianie stron w dalszym ciągu gra jest wyrównana i żadna z drużyn nie może uzyskać większej przewagi jak 3—4 pkt. Na 5 min. przed końcem meczu za przewinień osobistych opuszcza boisko Włodarczyk, a w chwilę później Zagórski. Teraz Cracovia wzmacnia tempo i dwa kapitalne zagrania Winnickiego przesądzają o zwycięstwie biało-czerwonych. Wprawdzie wkrótce zawodnik ten „łapie" 5 przewinienie osobiste, ale nie ma to już większego wpływu na przebieg gry

Spotkanie mimo że było zacięte, nie stało . na wysokim poziomie. Obydwie drużyny grały bardzo wolno i traciły zbyt wiele piłek. Tak w Cracovii jak 1 w Sparcie zawiedli najlepsi zazwyczaj zawodnicy — Korpak oraz Muszak i Jagiełłowicz.
Źródło: Echo Krakowa nr 278 z 28 listopada 1959