"Piłkarki Żalgiris dały pokaz skutecznej gry" -

Piłkarki Żalgiris dały pokaz skutecznej gry

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Nadkomplet widzów zjawił się wczoraj w Hali Wisły by oglądać niezwykle emocjonujące spotkanie o Puchar Europy w pitce ręcznej pomiędzy Cracovią i mistrzowską drużyną Związku Radzieckiego Żalgiris (Kowno).

Obie drużyny pokazały dobrą grę. Pierwszą bramkę zdobywa Żalgiris. Kontratak Cracovii przynosi wyrównanie. aby za chwilę znów piłkarki z Kowna objęły prowadzenie. Karny Szwabowskiej i celny strzał Góralczyk ustalają wynik do przerwy na 3:2 dla Cracovii. Po przerwie zawodniczki Żalgiris, w której zespole grają cztery reprezentantki ZSRR: bramkarka — Stasiulevicjene, Dinisjene, Kirvelajtite i Klumbyte grają teraz znacznie lepiej, w przeciwieństwie do Cracovii, która zawodzi kondycyjnie.
Niezawodna Klumbyte wyrównuje, w chwilę później Kirvelajtite z karnego strzela czwartą bramkę, a ostatnią zdobywa doskonała Klumbyte na parę minut przed końcem spotkania. W drugiej części meczu Cracovia zagrała znacznie słabiej, a Szwabowska, która przy jednym ze strzałów została sfaulowana i na chwilę opuściła boisko, nie wykorzystała w tym okresie gry dwu rzutów karnych, co przesądziło o wyniku spotkania.
Bramki zdobyły dla Cracovii: SZWABOWSKA 2 (w tym jedną z karnego) i GÓRALCZYK 1, a dla Żalgiris: najlepsza na boisku KLUMBYTE — 2 i KIRYELAJTITE — 2 (w tym jedną z karnego) oraz JUKNEYICJUTE —1. Sędziował p. Gerstenberg z NRF.

Trener drużyny Żalgiris Gasparka powiedział nam, że obydwie drużyny — jego zdaniem — zagrały poniżej swoich możliwości. Piłkarki Żalgiris grały jednak mądrzej w drugiej połowie.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 7 z 9 stycznia 1961