1961-05-01 Kraków - Gremio Porto Alegre 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Wisły, poniedziałek, 1 maja 1961, 17:00

Reprezentacja Krakowa - Grêmio Porto Alegre

1
:
1

(0:0)



Herb_Grêmio Porto Alegre


Skład:
Wisła Kraków herb.pngLeśniak
Wawel Kraków herb.png Krzyżanowski
Wisła Kraków herb.png Kawula
Cracovia herb.pngSzymczyk
Wisła Kraków herb.png Michel
Cracovia herb.png Jarczyk
Cracovia herb.png Hausner (Wisła Kraków herb.pngMachowski)
Cracovia herb.png Ankus (Wisła Kraków herb.pngDanielowski, Cracovia herb.png Hausner )
Cracovia herb.pngPietrasiński
Wawel Kraków herb.png Zapalski (Wisła Kraków herb.pngDanielowski)
Cracovia herb.pngFrasek

Sędzia: Frącik z Krakowa

bramki Bramki
samobójcza (83') Gessy (75')
Skład:
Henrique
Altemir
Alrton
Ortunho
Elton
Enio
Cardoso
Sergio (Marino)
Gessy
Milton
Vieira



podczas meczu
podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Połowiczny sukces repr. Krakowa w meczu z „Gremio“ Porto Alegre" -
Echo Krakowa

Połowiczny sukces repr. Krakowa w meczu z „Gremio“ Porto Alegre

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
W obecności ponad 20 tysięcy widzów odbyło się wczoraj w Krakowie międzynarodowe spotkanie piłkarskie, w którym reprezentazja Krakowa zremisowała z brazylijską jedenastką „Gremio” z Porto Ale re 1:1 (0:0). Bramki zdobyli: dla gości — Gessy w 75 mjn., dla gospodarzrzy — samobójcza w 83 min. Sędziował inż. Frącik z Krakowa.

Reprezentacja Krakowa: Leśniak — Krzyżanowski, Kawula, Szymczyk — Michel, Jarczyk — Hausner (Machowski), Ankus (Danielewski. Hausner) Pietrasiński. Zapalski (Danielewski), Frasek. Gremio: Henrique — Altemir, Alrton. Ortunho — Elton, Enio — Cardoso. Sergio (Marino), Gessy, Milton. Vieira.

Spotkanie stało na dobrym poziomie. mimo że Brazylijczycy nie zademonstrowali jakichś nadzwyczajnych umiejętności. Rozczarowali się więc ci wszyscy, którzy liczyli na pokaz gry w wydaniu jedenastki „Santosu”.

Goście grają jednak naprawdę „dobrą piłkę”, ale brak im zdecydowania pod bramką przeciwnika. Poza tym należy pamiętać, że „Gremio” tak jak i inne drużyny z Południowej Ameryki, przyjeżdżają do Europy na długie, męczące tournee. Oszczędzają więc siły i nie przywiązują większego znaczenia do wyników cyfrowych. A „Gremio” czeka jeszcze najtrudniejsza część tournee, kilka spotkań z drużynami ligowymi w ZSRR.

W „Gremio” nie ma z pewnością indywidualności na miarę Pelego, tym niemniej bramkarz — Henriąue jest stałym reprezentantem Brazylii, a w kadrze tego kraju znajdują się lewy obrońca — Ortunho oraz prawy pomocnik — Elton. Po_ nadto świetnie grają stoper — Airton i lewoskrzydłowy — Vieira. Ci zawodnicy popisali się też w niedzielę w Chorzowie oraz wczoraj w Krakowie wieloma wspaniałymi zagraniami, chociaż bramkarz nie miał w Krakowie możliwości zademonstrowania swej wielkiej klasy, gdyż atak nasz nie oddał na bramkę gości ani jednego groźnego strzału.

Goście zasłużyli w meczu z repr. Krakowa na zwycięstwo, ale niestety zbyt zaufali swym siłom i przy stanie 1:0 w ostatnich sekundach gry stracili bramkę, zresztą z samobójczego strzału — Enio. Pod ich bramką sędzia podyktował rzut wolny z 16 m. Nie przyniósł on wprawdzie bezpośrednio bramki, ale wynikło zeń zamieszanie a wówczas Pietrasiński skierował piłkę w kierunku Her.rique. Toczącą się piłkę przejął jednak tak nieszczęśliwie na nogę — Enio. że ugrzęzła ona w siatce. Wznowienie gry od środka i koniec meczu...

Na koniec kilka słów o drużynie Krakowa... Niestety, zespół nasz, nie zagrał nawet w połowie tak dobrze jak reprezentacja Śląska. Odnosi się to szczególnie do ataku, który grał kunktatorsko i nie umiał wyrobić sobie dogodnych sytuacji strzałowych. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że bramkarz gości, słabe zresztą, strzały bronił na stojąco. Na szczęście defensywa krakowska spisała się doskonale począwszy od bramkarza i Leśniaka a skończywszy na pomocnikach. W szóstce „defensorów” najsłabszy dzień miał tylko Krzyżanowski, lecz należy nadmienić. że miał on przeciwko sobie najszybszego i najlepszego napastnika „Gremio” — Vieirę.
Źródło: Echo Krakowa nr 102 z 2 maja 1961


Mecze sezonu 1961 (Kraków)