1976-11-11 eliminacje MP

eliminacje MP

"Czwarte miejsce florecistów Cracovii" -

Czwarte miejsce florecistów Cracovii

W KRAKOWIE zakończyły się drużynowe mistrzostwa Polski w szermierce. Przyniosły one generalny sukces zespołom AZS-u Warszawa i GKS-u Katowice, które zdobyły po dwa tytuły mistrzowskie. Poziom turnieju był nierówny, obok walk bardzo dobrych trafiło się sporo miernych występów'. Niewątpliwy wpływ na obniżenie poziomu mistrzostw’ miały dyskwalifikacje — najzupełniej słuszne — jakie za karygodne naruszenia regulaminowe otrzymały zespoły florecistów i szablistów Legii oraz szablistów' Marymontu.

Duży sukces odnieśli młodzi floreciści Cracovii — Komorowski, Krupa, Małasiński i Gajewski — którzy awansowali do finału floretu. Wprawdzie w finale krakowianie przegrali 2:9 z AZS-em W-wa i 1:9 z GKS-em I Katowice zajmując ostatecznie 4 miejsce, lecz swą postawą sprawili olbrzymią niespodziankę. Zwyciężył I zespół AZS-u W-wa (Wojciechowski, Godeł, Martewicz, Dąbrowski) przed II zespołem AZS-u (juniorzy, aktualny mistrz Polski), GKS-em I Katowice i Cracovią. 7 miejsce wywalczyli floreciści KKS-u. W finale szabli AZS I W-wa (Jabłonowski, Glon, Makówka, Płaczkowski, Wódkę) pokonał GKS I Katowice 9:7, trzecie miejsce zajęła Warszawianka, a czwarte Piast Gliwice. Szabliści KKS-u zajęli 10 miejsce.

Wśród szpadzistów triumfowała drużyna GKS-u I Katowice (Janikowski, Fabian, Drożdżowski, Węgliński) zwyciężając w meczu o pierwsze miejsce AZS Wrocław 9:7. Dalsza kolejność: 3. Legia, 4. Baildon, 6. KKS I. Pierwszy zespół katowickiego GKS-u wygrał również finał florecie pań. Rachel, Bartnowska, Staszak i Blacha pokonały warszawski AZS 8:6. Trzecie miejsce zajął gliwicki Piast (mistrz kraju juniorek), a czwarte Kolejarz Wrocław.

„Poziom sportowy mistrzostw bardzo ucierpiał ze względu na dyskwalifikacje czołowych zawodników Legii i Marymontu — mówi L. STAWICKI, przewodniczący komisji technicznej zawodów. Okazało się, że zarówno zawodnicy jak i ich trenerzy — nie v znają podstawowych obowiązków, zawodnicy nie posiadają aktualnych kart zdrowia, udokumentowanych zmian barw klubowych itd. Są to sprawy ciągnące się w szermierce od lat. A że sprawa dyskwalifikacji wyskoczyła akurat w Krakowie — trudno. Byliśmy konsekwentni".
Źródło: Echo Krakowa nr 257 z 15 listopada 1976