mistrzostwa Polski

data prawdopodobna

"Warszawskie florety najmocniejsi" -

Warszawskie florety najmocniejsi

SZERMIERCZE mistrzostwa Polski, rozgrywane od ubiegłego czwartku, na planszach w hali krakowskiej AGH przy ul. Piastowskiej, osiągnęły już półmetek. Zakończono bowiem walki floretowe, tak w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej. Jak już informowaliśmy, w pierwszym dniu zawodów, tytuł mistrzyni Polski obroniła florecistka warszawskiego AZS-u — Agnieszka Dubrawska. W pozostałych konkurencjach także triumfowali przedstawiciele zespołów stołecznych, tak więc komplet floretowych tytułów po jodzie do Warszawy.

Po paniach, do walki stanęli floreciści, mocno podekscytowani nie tylko bojami o krajowy prymat, lecz także nocnymi przygodami hotelowymi w „Cracovii”. Jeden z zawodników Warszawianki został bowiem okradziony w hotelu, tak że został tylko w sportowym dresie, inny — z Legii, miał więcej szczęścia, bowiem został w cywilnym ubraniu. Trzeci znów spędził długie chwile nocne na polowaniu na myszy uganiające się po hotelowym pokoju. Dopełniła czary sprawa zaginięcia marynarki z dokumentami jednego z zawodników, już z szatni w hali, przyjazd milicji. Wszystko to nie wpłynęło najlepiej na atmosferę zawodów.

Ale walki florecistów stały na wysokim poziomie a medalowe lokaty przypadły zawodnikom klubów stołecznych. W turnieju indywidualnym triumfował Marian Sypniewski z Legii bijąc w finale Lecha Koziejowskiego z Marymontu 10:5 (wcześniej pokonał P. Jabłońskiego z Warty 12:10 i B. Zycha z Legii 10:6). W walce o trzecie miejsce spotkali się Tomasz Singel z AZS Warszawa i Bogusław Zych. Wygrał szermierz AZS-u 10:6. Z zawodników krakowskich najlepszą pozycję — 12 — wywalczył R. Bieda z KKS-u. Jego koledzy klubowi zajęli miejsca: Hol-cer — 18, Szajna — 43 i Panek — 59, a Jabłoński i Komorowski z Cracovii uplasowali się na 24 i 25 miejscu.

W sobotę i w niedzielę, na dwunastu planszach, rozgrywano jednocześnie drużynowe turnieje floretowe. W sobotę trwał prawdziwy maraton, chcieli bowiem organizatorzy wyłonić zespoły, które w niedzielę walczyć będą o medale. Było to spełnieniem prośby zawodniczek i zawodników, pragnących już przed południem zakończyć boje, by wieczór obejrzeć otwarcie piłkarskich mistrzostw świata. Także dzisiejszy program, walk szpadowych, uległ zmianie, już przed ósmą rano zaczęto pojedynki, aby zdążyć przed piłkarskim meczem Polski z Włochami.

We florecie pań mistrzowski tytuł obroniły zawodniczki AZS Warszawa (Agnieszka Dubrawska, Delfina Skąpska, Małgorzaty Martewicz i Renata Popek) wygrywając w finale z GKS Katowice 9:2 — Dubrawska 3 zwycięstwa, pozostałe po 2 wygrane walki, dla katowiczanek — 2 pkt uzyskała Rachel. Trzecie miejsce przypadło AZS Gdańsk, który pokonał Warszawiankę 9:5. Z zespołów krakowskich KKS był 9. Cracovia — 12.

We florecie mężczyzn tytuł był» wewnętrzną sprawą drużyn warszawskich. W finale bowiem Legia (Bogusław Zych, Marian Sypniewski, Arkadiusz Godeł, Grzegorz Lewandowski) wysoko pokonała AZS 9:1 — po 3 pkt Zych i Godeł, 2 pkt Sypniewski i 1 pkt — Lewandowski, dla akademików jedyny punkt zdobył Robak. W meczu o 3 miejsce Warta, po bardzo zaciętej walce przegrała z GKS Katowice 7:9. (jl)
Źródło: Echo Krakowa nr 65 z 14 czerwca 1982