1987-05-22 Cracovia - Start Gdańsk 28:27

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cracovia - piłka ręczna kobiet herb.png

Trener:
Edward Surdyka
Piłka ręczna.png
1 Liga piłka ręczna kobiet
Kraków, hala AWF, piątek, 22 maja 1987, 16:00

Cracovia - Start Gdańsk

28
:
27

(17:14)


Start Gdańsk - piłka ręczna kobiet herb.png



Relacje z zawodów

"Trzy zwycięstwa w ostatnim turnieju podniosły splendor biało-czerwonych" -
Echo Krakowa

Trzy zwycięstwa w ostatnim turnieju podniosły splendor biało-czerwonych

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
TRENER Cracovii, Edward Surdyka i nowy trener kadry narodowej, Jerzy Noszczak, podobnie ocenili czwarty, ostatni, finałowy turniej I lig- piłkarek ręcznych: poziom niezbyt wysoki, najważniejsze decyzje zapadały w zasadzie już wcześniej. Tylko dwa mecze: piątkowy AZS-u z Pogonią i wczorajszy Pogoni ze Startem, były bardzo zacięte, ponieważ ich wyniki mogły mieć wpływ na końcową tabelę.

Piłkarki ręczne Cracovii, jak przystało na nowo kreowane mistrzynie Polski, odniosły w turnieju trzy zwycięstwa. W piątek Crawla pokonała Start Gdańsk 28:27 (17:14), przez cały mecz wyraźną przewagę miały krakowianki i dopiero w ostatnich minutach Start zmniejszył rozmiary porażki; najwięcej bramek dla Cracovii strzeliły: Siodłak 10. Figas i Hołda po 4 W sobotę, w pojedynku z Pogonią Szczecin, biało-czerwone — które od początku kontrolowały przebieg gry - odniosły zwycięstwo 29:22 (12:10). najwięcej bramek strzeliły: Figas, Golik i Tomaszewska po 5. I wreszcie mecz wczorajszy z wrocławskim AZS-em (drużyna ta wystąpiła osłabiona, bez B Haładyn, która doznała kontuzji), kolejne swyclęstwo, tym razem 27:24 (15:13), mimo iż jeszcze w 53 min. wynik był remisowy po 23:23: w tym spotkaniu najwięcej bramek dla mistrzyń Polski zdobyły: Siodlak 7. Figas i Wójcik po 6. Pozostałe wyniki: AZS — Pogoń 24:21 (14:6). Start — AZS 21:20 (13:11), Pogoń — Start 27:23 (13:10). W krakowskim turnieju trenerzy poszczególnych drużyn typowali najlepsze zawodniczki. Zostały nimi: bramkarka — Bogusława Dąbrowska (Cracovia). rozgrywająca — Jadwiga Zak (AZS), strzelczyni Lidia Siodlak (Cracovia). która zdobyła łącznie 22 bramki Turniej odbywał się w pięknej hall krakowskiej AWF, która prawie w każdym dniu była wypełniona po brzegi. Podczas meczów Cracovii raz po raz słychać było rzęsiste brawa, a po zakończeniu turnieju żywiołowe owacje.

Piłkarki ręczne tego klubu zasłużyły na wyjątkowe uznanie. rzadko się zdarza bowiem, aby przewaga nad drugim w tabeli zespołem, w tym wypadku AZS-em Wrocław, wyniosła aż 14 punktów. Nie więc dziwnego, że przy wręczaniu mistrzowskich medali, kwiatów l pamiątkowych upominków, owacjom nie było końca W uroczystości zakończenia wzięli m. In. udział: prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce — Tadeusz Bregula. sekretarze KK PZPR: Jan Czepiel I Władysław Kaczmarek. wiceprezydent Krakowa — Marek Paszucha i prezes Cracovii — Mariusz Zawada.

Nowe mistrzynie Polski przedstawiliśmy w piątkowym n-rze „Echa", podczas turnieju rozmawialiśmy zaś z kierownikiem sekcji piłki ręcznej Cracovii. KAZIMIERZEM ZAWROTNIAKIEM: Na nasz sukces złożyła się praca prana ludzi. trenerów — oczywiście przede wszystkim. Edwarda Surdyki, lecz także i pań. które prowadzą zespoły młodsze: Janiny Jaśkowiec. Krystyny Nielickiej i Danuty Lankamer-Skrzypek; działaczy społecznych — mojego poprzednika, Jana Mistala, i tych, którzy współpracują obecnie ze mną na co dzień: Jerzego Ludzika, Andrzeja Melnyczuka, Marcina Dunin-Majewskiego, Tadeusza Felusia oraz naszych działaczy-seniorów: Tadeusza Kańskiego i Mieczysława Kluski.
Źródło: Echo Krakowa nr 100 z 25 maja 1987