Janusz Gol

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Gol

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Janusz Gol
Kraj Polska
Urodzony 11 listopada 1985, Świdnica, Polska
Wiek 38 l.
Pozycja pomocnik
Wzrost 182 cm
Waga 77 kg
Wychowanek Polonia Świdnica Flaga POL.png
Kariera w pierwszej drużynie Cracovii
Sezon Rozgrywki - występy (gole)
2018/19
2019/20
1L - 30 (0), PP - 1 (0)
LE - 2 (0), 1L - 26 (1), PP - 3 (0)
1906-1919 oficjalne i towarzyskie, od 1920 tylko oficjalne mecze
Debiut 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0
Ostatni mecz 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3
Kluby
Lata Klub Występy (gole)
2003-2004
2004-2005
2006-2008
2008-2010
2011-2013
2013-2018
2018-2020
2020-2021(w)
2021/22 (j)
2022–
Polonia Świdnica Flaga POL.png
Sparta Świdnica Flaga POL.png
Polonia Sparta Świdnica Flaga POL.png
GKS Bełchatów Flaga POL.png
Legia Warszawa Flaga POL.png
Amkar Perm Flaga RUS.png
Cracovia Flaga POL.png
Dinamo Bukareszt Flaga ROU.png
Górnik Łęczna Flaga POL.png
Arka Gdynia Flaga POL.png66 (3)
57 (4)
129 (10)
56 (1)
liczba występów i goli w ekstraklasie i mistrzostwach kraju

j - jesień, w - wiosnaJanusz Gol - piłkarz Cracovii występujący na pozycji defensywnego pomocnika.

Rozegrał w barwach Pasów 56 spotkań w Ekstraklasie zdobywając 1 bramkę.

Od 12.10.2018 Janusz Gol jest Kapitanem drużyny piłkarskiej. W Plebiscycie Tygodnika "Piłka Nożna" został wybrany Ligowcem Roku 2019.

W dniu 6 sierpnia 2020 r. kontrakt z Januszem Golem został rozwiązany za porozumieniem stron.

  • dodatkowe informacje [1].

Bramki

w ekstraklasie

  1. 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 52' na 1:0

Informacje klubowe

Janusz Gol zawodnikiem Pasów! - 29.08.2018

Nowym pomocnikiem Pasów został Janusz Gol. Trzydziestodwulatek związał się z naszym klubem dwuletnim kontraktem.

Janusz Gol urodził się 11 listopada 1985 roku w Świdnicy i w miejscowym klubie zaczynał przygodę z piłką. W ekstraklasie występował w GKS-ie Bełchatów oraz Legii Warszawa, skąd trafił do Amkaru Perm. W rosyjskim klubie zaliczył 129 występów, zdobywając 10 goli. Gol rozegrał również osiem spotkań w reprezentacji Polski, zadebiutował w styczniu 2010.

Teraz po pięciu latach środkowy pomocnik wraca do kraju, a jego wybór padł właśnie na Pasy. Janusz, witamy w najstarszym klubie sportowym w Polsce!

Źródło: Cracovia.pl [2]

Janusz Gol zostaje w Pasach! Kontrakt naszego Kapitana przedłużony o dwa lata - 30.10.2019

Po doskonałej wiośnie minionego sezonu, w rozgrywkach 2019/20 Cracovia od samego początku walczy o najwyższe cele. Jednym z filarów tych wyników jest postać naszego Kapitana, Janusza Gola. Lider zespołu Trenera Michała Probierza od miesięcy imponuje formą, wiodąc najstarszy klub sportowy w Polsce do kolejnych zwycięstw.

Miło nam poinformować, że przed pasiastym kapitanem jeszcze wiele nowych batalii dzięki parafowaniu nowej umowy. Janusz Gol wiąże się nią z Cracovią do 2022 roku.

- Dziękuję za zaufanie i wiążące się z nim przedłużenie umowy. To zaszczyt tworzyć historię Cracovii z Wami. Przed nami kolejne ważne mecze, w których liczymy na wsparcie Kibiców. Walczymy razem! - powiedzial nasz Kapitan po podpisaniu nowego kontraktu.

Źródło: Cracovia.pl [3]

Janusz Gol Ligowcem Roku 2019 w Plebiscycie Tygodnika "Piłka Nożna" - 02.02.2020

W Warszawie trwa Gala Tygodnika "Piłka Nożna", na której wyróżnienia odbierają najlepsi w minionym, 2019 roku. Miło nam poinformować, że w kategorii Ligowca Roku statuetkę otrzymał pasiasty kapitan, Janusz Gol!

Nasz pomocnik w walce o wyróżnienie pokonał graczy Legii Warszawa oraz Zagłębia Lubin - odpowiednio Jarosława Niezgodę (aktualnie Portland Timbers) i Filipa Starzyńskiego.

Kapitanie, gratulujemy! Życzymy kolejnego minimum tak udanego roku!

Źródło: Cracovia.pl [4]

Janusz Gol odchodzi z Cracovii - 06.08.2020

Najstarszy Klub sportowy w Polsce opuszcza 34-letni pomocnik, Janusz Gol. Kontrakt z zawodnikiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Janusz Gol był zawodnikiem Pasów od 29 sierpnia 2018 roku. Przez niemal dwa lata reprezentował Cracovię w 62 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach ligowych oraz pucharowych. W tym czasie jednokrotnie pokonał bramkarza rywali, pięć razy notując kluczowe podanie. Przez ponad rok sprawował funkcję kapitana I zespołu Pasów.

Dziękujemy za wszystkie występy dla Pasów i życzymy powodzenia w dalszej karierze!

Źródło: Cracovia.pl [5]

Prasa

"Kapitan na lodzie. Janusz Gol przerywa milczenie. "Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu"" -
Przegląd Sportowy

Kapitan na lodzie. Janusz Gol przerywa milczenie. "Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu"

Janusz Gol po raz pierwszy zabiera głos w sprawie negocjacji dotyczących obniżki kontraktu z Cracovią, z którą do tej pory nie osiągnął porozumienia. Dzisiaj stracił opaskę kapitana Pasów. - Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu - mówi Gol.

Dotychczasowy kapitan Cracovii Janusz Gol do dziś nie podpisał porozumienia dotyczącego obniżki jego wynagrodzeń. We wtorkowe popołudnie Michał Probierz poinformował o odebraniu Golowi opaski kapitana.

Zależy mi na grze dla Cracovii. Teraz wszystko zależy od podejścia klubu do mojej propozycji i podjęcia starań obu stron, aby udało nam się osiągnąć kompromis – tłumaczy Gol.

Skąd tarcia pomiędzy Cracovią a Golem? Zaczęło się od pisma, jakie na początku epidemii w Polsce piłkarze Cracovii dostali z klubu. Zapowiadano w nim stanowczo, że nie będzie żadnych negocjacji dotyczących obniżek.

Sprawa stała się jedną z głośniejszych w ekstraklasie, gdy liga stanęła, a prezesi klubów wyciągnęli z szuflady kalkulatory, by liczyć straty. Kapitan Cracovii Janusz Gol do dziś nie podpisał porozumienia dotyczącego obniżki jego wynagrodzeń. W tej sprawie wypowiadali się jedynie przedstawiciele klubu, głównie jego właściciel Janusz Filipiak.

We wtorkowe popołudnie Michał Probierz poinformował o odebraniu Golowi opaski kapitana Cracovii. – To z uwagi na brak akceptacji warunków dotyczących czasowego obniżenia wynagrodzenia kontraktowego o 50% w związku z panująca pandemią wirusa SARS-CoV-2, która przekłada się trudną sytuację klubu. Niezrozumiała postawa zawodnika w sytuacji, gdy wszyscy pozostali członkowie drużyny, jak również sztabu szkoleniowego, zaakceptowali warunki czasowej redukcji wynagrodzenia, świadczy o braku szacunku wobec pozostałych zawodników i pracowników Cracovii, jak również o elementarnym braku odpowiedzialności za drużynę w tym trudnym dla wszystkich okresie – oświadczył trener Cracovii.

Pismo z klubu

Janusz Gol przyszedł do klubu w sierpniu 2018 roku, gdy Pasy po sześciu kolejkach zajmowały ostatnie miejsce z dwoma punktami. Szybko stał się jednym z liderów zespołu i również dzięki jego dobrej grze Cracovia zaczęła piąć się w tabeli, a skończyła na miejscu gwarantującym grę w Lidze Europy. Formę utrzymał jesienią, a w lutym na gali „Piłki Nożnej” odebrał statuetkę dla najlepszego ligowca poprzedniego roku. Teraz jednak jego drogi z Cracovią coraz wyraźniej się rozchodzą. Co się stało?

Zaczęło się od pisma, jakie na początku epidemii w Polsce piłkarze Cracovii dostali z klubu. Zapowiadano w nim stanowczo, że nie będzie żadnych negocjacji dotyczących obniżek. Oto fragment:

MKS Cracovia SSA oświadcza oraz informuje niniejszym, iż przysługujące Panu – jako zawodnikowi MKS Cracovia SSA – indywidualne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wynikające z kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (…) zostanie ograniczone i obniżone do 50 procent.

Wobec powyższego prosimy Pana o niezwłoczne stawiennictwo w Klubie, celem uregulowania kwestii formalnych związanych z obniżeniem wynagrodzenia kontraktowego.

Wyjaśniamy jednocześnie, iż brak stawiennictwa w Klubie oraz nieuregulowanie przez Pana z Klubem kwestii formalnych dotyczących obniżenia wynagrodzenia kontraktowego, będą skutkowały całkowitym brakiem jego wypłaty, co wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa (…) Wskazana przez Klub obniżka wynagrodzenia kontraktowego do 50% jego aktualnej wysokości jest zatem dla Pana rozwiązaniem korzystniejszym niż skutki wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, dlatego też prosimy o jak najszybsze stawiennictwo w Klubie, celem formalnego uregulowania tej kwestii”.

Złamana solidarność

Działacze Cracovii postawili zawodnikom twarde warunki – zgoda na obniżkę pensji o połowę lub całkowity brak wypłaty. Piłkarze po wspólnej naradzie nie zamierzali na to przystać, lecz chcieli usiąść do negocjacji. Nawoływali się, by nie rozmawiać indywidualnie, a przedstawić wspólne stanowisko drużyny, bo wtedy mają większe szanse na spełnienie swoich oczekiwań. Gol jako kapitan miał ich w tych rozmowach reprezentować.

Działaczom Cracovii szybko jednak udało się złamać solidarność drużyny i indywidualnie porozumieć z zawodnikami. Jednym z pierwszych, którzy podpisali aneks był Rafael Lopes. W piśmie z klubu wyraźnie zaznaczono, że żadnych negocjacji nie będzie, a z naszych informacji wynika, że niektórym piłkarzom udało się coś ugrać i np. wpisali kwoty odstępnego do kontraktów.

„Byłem zdruzgotany, gdy dowiedziałem się, że władze Cracovii negocjują porozumienia z każdym z zawodników indywidualnie z pominięciem mnie i naszej propozycji, którą przedstawiłem w imieniu całej drużyny” – pisze Gol w oświadczeniu.

Oświadczenie Gola

34-letni pomocnik deklaruje, że chce rozmawiać z działaczami i według niego rozbieżności są niewielkie. Od wielu tygodni milczał i nie wypowiadał się na temat prowadzonych rozmów z klubem. W oświadczeniu, jakie publikujemy poniżej, Gol po raz pierwszy publicznie zabiera głos o głośnych już negocjacjach kontraktowych w Cracovii.

„W odniesieniu do informacji przekazanych przez media, oświadczam, że nadal trwają rozmowy dotyczące obniżenia mojego wynagrodzenia z powodu pandemii koronawirusa. Nie podjąłem jeszcze żadnej wiążącej decyzji w tej kwestii. Chciałbym podkreślić, że zgodnie z wyznawanymi przeze mnie wartościami, kieruję się przede wszystkim dobrem mojej drużyny oraz Klubu.

Opaska Kapitana, którą noszę na ramieniu, to nie tylko ogromny zaszczyt, ale także ogromna odpowiedzialność za Zespół i za każdego zawodnika drużyny z osobna. W czasie pandemii, w obliczu kryzysu, czułem się szczególnie zobowiązany reprezentować nasze wspólne stanowisko, a w konsekwencji wynegocjować jak najlepsze warunki dla mojego Zespołu oraz Klubu. Jako Kapitan nie mogłem zgodzić się na propozycję władz Klubu dotyczącą obniżenia naszego wynagrodzenia o 50 proc. bo początkowo wszyscy zawodnicy odrzucili takie rozwiązanie. Wypracowaliśmy nasze wspólne stanowisko oraz skierowaliśmy do zarządu MKS Cracovia naszą propozycję. Celem było dla nas zawarcie przez każdego z zawodników jednobrzmiących porozumień chroniących zarówno drużynę jak również Klub. Byłem zdruzgotany, gdy dowiedziałem się, że władze Cracovii negocjują porozumienia z każdym z zawodników indywidualnie z pominięciem mnie i naszej propozycji, którą przedstawiłem w imieniu całej drużyny. Jako Kapitan czułem i nadal czuję się zobowiązany chronić integralność Zespołu i zapobiegać jakimkolwiek podziałom, również takim, które mogą wyniknąć z zawarcia przez zawodników porozumień oraz dodatkowych aneksów do kontraktów o różnej treści i o różnych postanowieniach. Nie mogę pogodzić się z tym, że zarzucono mi, niesprawiedliwie i niezgodnie z prawdą, że kieruję się egoistycznymi pobudkami: ochroną własnych interesów w obliczu utraty wynagrodzenia. Na boisku i poza nim jesteśmy drużyną, więc na boisku i poza nim walczę o swoją drużynę. Nie pozwolę na to, by ktokolwiek podważał słuszność moich motywacji.

W obecnej sytuacji każdy z nas został zmuszony walczyć sam o siebie, dlatego ja nadal staram się uzgodnić z Klubem moje indywidualne warunki współpracy.

Oświadczam, że nie jest prawdą, że nie zgadzam się na obniżenie mojego wynagrodzenia o 50%, moją propozycję przekazałem władzom Klubu. Żywię ogromną nadzieję, że władze MKS Cracovia umożliwią mi zawarcie porozumienia i będę mógł znów aktywnie przewodzić mojemu Zespołowi. Jestem profesjonalistą i żadne doniesienia medialne nie wpłyną na moją postawę na boisku i poza nim. Jednocześnie informuję, że w stosunku do dziennikarzy, redaktorów i wydawców, którzy będą rozpowszechniać na mój temat nieprawdziwe i niesprawdzone informacje, podejmę stosowne kroki prawne” – pisze kapitan Cracovii.

Trzy pytania do Janusza Gola

PRZEGLĄD SPORTOWY: Co po ponad miesiącu rozmów stoi na przeszkodzie porozumienia między panem i działaczami Cracovii?

JANUSZ GOL: Kompromis. Klub zna moje stanowisko. Rozmowy trwają tak naprawdę od samego początku, ale w pierwszej kolejności negocjowałem w imieniu całej drużyny, a dopiero później w swoim własnym. Zrobiłem bardzo duży krok w stronę Cracovii, przygotowałem propozycje, która jednocześnie spełnia oczekiwania klubu związane z obniżką wynagrodzenia, ale też i mi zapewnia bezpieczeństwo.

Jak duże są teraz rozbieżności między panem i klubem? Czy rozmowy trwają?

Tak, prowadzimy rozmowy. A różnice w mojej ocenie są niewielkie.

Czy wierzy pan jeszcze w pozytywne załatwienie tej sprawy? Od czego teraz to zależy?

Oczywiście, że wierzę. Zależy mi na grze dla Cracovii. Teraz wszystko zależy od podejścia klubu do mojej propozycji i podjęcia starań obu stron, aby udało nam się osiągnąć kompromis.
Łukasz Olkowicz
Źródło: Przegląd Sportowy 28 kwietnia 2020 [6]


Filmy

Janusz Gol: Mogę dać doświadczenie zebrane w rosyjskiej Ekstraklasie. (MKS CracoviaTV - YouTube)