Janusz Gol

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Gol

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Janusz Gol
Kraj Polska
Urodzony 11 listopada 1985, Świdnica, Polska
Wiek 37 l.
Pozycja pomocnik
Wzrost 182 cm
Waga 77 kg
Wychowanek Polonia Świdnica
Kariera w pierwszej drużynie Cracovii
Sezon Rozgrywki - występy (gole)
2018/19
2019/20
1L - 30 (0), PP - 1 (0)
LE - 2 (0), 1L - 26 (1), PP - 3 (0)
1906-1919 oficjalne i towarzyskie, od 1920 tylko oficjalne mecze
Debiut 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0
Ostatni mecz 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3
Kluby
Lata Klub Występy (gole)
2003-2004
2004-2005
2006-2008
2008-2010
2011-2013
2013-2018
2018-2020
2020-2021(w)
2021/22 (j)
Polonia Świdnica
Sparta Świdnica
Polonia Sparta Świdnica
GKS Bełchatów
Legia Warszawa
Amkar Perm (Rosja)
Cracovia
Dinamo Bukareszt
Górnik Łęczna66 (3)
57 (4)
129 (10)
56 (1)
liczba występów i goli w ekstraklasie i mistrzostwach kraju

j - jesień, w - wiosnaJanusz Gol - piłkarz Cracovii występujący na pozycji defensywnego pomocnika.

Rozegrał w barwach Pasów 56 spotkań w Ekstraklasie zdobywając 1 bramkę.

Od 12.10.2018 Janusz Gol jest Kapitanem drużyny piłkarskiej. W Plebiscycie Tygodnika "Piłka Nożna" został wybrany Ligowcem Roku 2019.

W dniu 6 sierpnia 2020 r. kontrakt z Januszem Golem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Bramki

w ekstraklasie

  1. 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 52' na 1:0

Informacje klubowe

Janusz Gol zawodnikiem Pasów! - 29.08.2018

Nowym pomocnikiem Pasów został Janusz Gol. Trzydziestodwulatek związał się z naszym klubem dwuletnim kontraktem.

Janusz Gol urodził się 11 listopada 1985 roku w Świdnicy i w miejscowym klubie zaczynał przygodę z piłką. W ekstraklasie występował w GKS-ie Bełchatów oraz Legii Warszawa, skąd trafił do Amkaru Perm. W rosyjskim klubie zaliczył 129 występów, zdobywając 10 goli. Gol rozegrał również osiem spotkań w reprezentacji Polski, zadebiutował w styczniu 2010.

Teraz po pięciu latach środkowy pomocnik wraca do kraju, a jego wybór padł właśnie na Pasy. Janusz, witamy w najstarszym klubie sportowym w Polsce!

Źródło: Cracovia.pl [1]

Janusz Gol zostaje w Pasach! Kontrakt naszego Kapitana przedłużony o dwa lata - 30.10.2019

Po doskonałej wiośnie minionego sezonu, w rozgrywkach 2019/20 Cracovia od samego początku walczy o najwyższe cele. Jednym z filarów tych wyników jest postać naszego Kapitana, Janusza Gola. Lider zespołu Trenera Michała Probierza od miesięcy imponuje formą, wiodąc najstarszy klub sportowy w Polsce do kolejnych zwycięstw.

Miło nam poinformować, że przed pasiastym kapitanem jeszcze wiele nowych batalii dzięki parafowaniu nowej umowy. Janusz Gol wiąże się nią z Cracovią do 2022 roku.

- Dziękuję za zaufanie i wiążące się z nim przedłużenie umowy. To zaszczyt tworzyć historię Cracovii z Wami. Przed nami kolejne ważne mecze, w których liczymy na wsparcie Kibiców. Walczymy razem! - powiedzial nasz Kapitan po podpisaniu nowego kontraktu.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Janusz Gol Ligowcem Roku 2019 w Plebiscycie Tygodnika "Piłka Nożna" - 02.02.2020

W Warszawie trwa Gala Tygodnika "Piłka Nożna", na której wyróżnienia odbierają najlepsi w minionym, 2019 roku. Miło nam poinformować, że w kategorii Ligowca Roku statuetkę otrzymał pasiasty kapitan, Janusz Gol!

Nasz pomocnik w walce o wyróżnienie pokonał graczy Legii Warszawa oraz Zagłębia Lubin - odpowiednio Jarosława Niezgodę (aktualnie Portland Timbers) i Filipa Starzyńskiego.

Kapitanie, gratulujemy! Życzymy kolejnego minimum tak udanego roku!

Źródło: Cracovia.pl [3]

Janusz Gol odchodzi z Cracovii - 06.08.2020

Najstarszy Klub sportowy w Polsce opuszcza 34-letni pomocnik, Janusz Gol. Kontrakt z zawodnikiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Janusz Gol był zawodnikiem Pasów od 29 sierpnia 2018 roku. Przez niemal dwa lata reprezentował Cracovię w 62 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach ligowych oraz pucharowych. W tym czasie jednokrotnie pokonał bramkarza rywali, pięć razy notując kluczowe podanie. Przez ponad rok sprawował funkcję kapitana I zespołu Pasów.

Dziękujemy za wszystkie występy dla Pasów i życzymy powodzenia w dalszej karierze!

Źródło: Cracovia.pl [4]

Prasa

"Kapitan na lodzie. Janusz Gol przerywa milczenie. "Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu"" -
Przegląd Sportowy

Kapitan na lodzie. Janusz Gol przerywa milczenie. "Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu"

Janusz Gol po raz pierwszy zabiera głos w sprawie negocjacji dotyczących obniżki kontraktu z Cracovią, z którą do tej pory nie osiągnął porozumienia. Dzisiaj stracił opaskę kapitana Pasów. - Zależy mi na Cracovii, przedstawiłem jej propozycję kompromisu - mówi Gol.

Dotychczasowy kapitan Cracovii Janusz Gol do dziś nie podpisał porozumienia dotyczącego obniżki jego wynagrodzeń. We wtorkowe popołudnie Michał Probierz poinformował o odebraniu Golowi opaski kapitana.

Zależy mi na grze dla Cracovii. Teraz wszystko zależy od podejścia klubu do mojej propozycji i podjęcia starań obu stron, aby udało nam się osiągnąć kompromis – tłumaczy Gol.

Skąd tarcia pomiędzy Cracovią a Golem? Zaczęło się od pisma, jakie na początku epidemii w Polsce piłkarze Cracovii dostali z klubu. Zapowiadano w nim stanowczo, że nie będzie żadnych negocjacji dotyczących obniżek.

Sprawa stała się jedną z głośniejszych w ekstraklasie, gdy liga stanęła, a prezesi klubów wyciągnęli z szuflady kalkulatory, by liczyć straty. Kapitan Cracovii Janusz Gol do dziś nie podpisał porozumienia dotyczącego obniżki jego wynagrodzeń. W tej sprawie wypowiadali się jedynie przedstawiciele klubu, głównie jego właściciel Janusz Filipiak.

We wtorkowe popołudnie Michał Probierz poinformował o odebraniu Golowi opaski kapitana Cracovii. – To z uwagi na brak akceptacji warunków dotyczących czasowego obniżenia wynagrodzenia kontraktowego o 50% w związku z panująca pandemią wirusa SARS-CoV-2, która przekłada się trudną sytuację klubu. Niezrozumiała postawa zawodnika w sytuacji, gdy wszyscy pozostali członkowie drużyny, jak również sztabu szkoleniowego, zaakceptowali warunki czasowej redukcji wynagrodzenia, świadczy o braku szacunku wobec pozostałych zawodników i pracowników Cracovii, jak również o elementarnym braku odpowiedzialności za drużynę w tym trudnym dla wszystkich okresie – oświadczył trener Cracovii.

Pismo z klubu

Janusz Gol przyszedł do klubu w sierpniu 2018 roku, gdy Pasy po sześciu kolejkach zajmowały ostatnie miejsce z dwoma punktami. Szybko stał się jednym z liderów zespołu i również dzięki jego dobrej grze Cracovia zaczęła piąć się w tabeli, a skończyła na miejscu gwarantującym grę w Lidze Europy. Formę utrzymał jesienią, a w lutym na gali „Piłki Nożnej” odebrał statuetkę dla najlepszego ligowca poprzedniego roku. Teraz jednak jego drogi z Cracovią coraz wyraźniej się rozchodzą. Co się stało?

Zaczęło się od pisma, jakie na początku epidemii w Polsce piłkarze Cracovii dostali z klubu. Zapowiadano w nim stanowczo, że nie będzie żadnych negocjacji dotyczących obniżek. Oto fragment:

MKS Cracovia SSA oświadcza oraz informuje niniejszym, iż przysługujące Panu – jako zawodnikowi MKS Cracovia SSA – indywidualne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wynikające z kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (…) zostanie ograniczone i obniżone do 50 procent.

Wobec powyższego prosimy Pana o niezwłoczne stawiennictwo w Klubie, celem uregulowania kwestii formalnych związanych z obniżeniem wynagrodzenia kontraktowego.

Wyjaśniamy jednocześnie, iż brak stawiennictwa w Klubie oraz nieuregulowanie przez Pana z Klubem kwestii formalnych dotyczących obniżenia wynagrodzenia kontraktowego, będą skutkowały całkowitym brakiem jego wypłaty, co wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa (…) Wskazana przez Klub obniżka wynagrodzenia kontraktowego do 50% jego aktualnej wysokości jest zatem dla Pana rozwiązaniem korzystniejszym niż skutki wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, dlatego też prosimy o jak najszybsze stawiennictwo w Klubie, celem formalnego uregulowania tej kwestii”.

Złamana solidarność

Działacze Cracovii postawili zawodnikom twarde warunki – zgoda na obniżkę pensji o połowę lub całkowity brak wypłaty. Piłkarze po wspólnej naradzie nie zamierzali na to przystać, lecz chcieli usiąść do negocjacji. Nawoływali się, by nie rozmawiać indywidualnie, a przedstawić wspólne stanowisko drużyny, bo wtedy mają większe szanse na spełnienie swoich oczekiwań. Gol jako kapitan miał ich w tych rozmowach reprezentować.

Działaczom Cracovii szybko jednak udało się złamać solidarność drużyny i indywidualnie porozumieć z zawodnikami. Jednym z pierwszych, którzy podpisali aneks był Rafael Lopes. W piśmie z klubu wyraźnie zaznaczono, że żadnych negocjacji nie będzie, a z naszych informacji wynika, że niektórym piłkarzom udało się coś ugrać i np. wpisali kwoty odstępnego do kontraktów.

„Byłem zdruzgotany, gdy dowiedziałem się, że władze Cracovii negocjują porozumienia z każdym z zawodników indywidualnie z pominięciem mnie i naszej propozycji, którą przedstawiłem w imieniu całej drużyny” – pisze Gol w oświadczeniu.

Oświadczenie Gola

34-letni pomocnik deklaruje, że chce rozmawiać z działaczami i według niego rozbieżności są niewielkie. Od wielu tygodni milczał i nie wypowiadał się na temat prowadzonych rozmów z klubem. W oświadczeniu, jakie publikujemy poniżej, Gol po raz pierwszy publicznie zabiera głos o głośnych już negocjacjach kontraktowych w Cracovii.

„W odniesieniu do informacji przekazanych przez media, oświadczam, że nadal trwają rozmowy dotyczące obniżenia mojego wynagrodzenia z powodu pandemii koronawirusa. Nie podjąłem jeszcze żadnej wiążącej decyzji w tej kwestii. Chciałbym podkreślić, że zgodnie z wyznawanymi przeze mnie wartościami, kieruję się przede wszystkim dobrem mojej drużyny oraz Klubu.

Opaska Kapitana, którą noszę na ramieniu, to nie tylko ogromny zaszczyt, ale także ogromna odpowiedzialność za Zespół i za każdego zawodnika drużyny z osobna. W czasie pandemii, w obliczu kryzysu, czułem się szczególnie zobowiązany reprezentować nasze wspólne stanowisko, a w konsekwencji wynegocjować jak najlepsze warunki dla mojego Zespołu oraz Klubu. Jako Kapitan nie mogłem zgodzić się na propozycję władz Klubu dotyczącą obniżenia naszego wynagrodzenia o 50 proc. bo początkowo wszyscy zawodnicy odrzucili takie rozwiązanie. Wypracowaliśmy nasze wspólne stanowisko oraz skierowaliśmy do zarządu MKS Cracovia naszą propozycję. Celem było dla nas zawarcie przez każdego z zawodników jednobrzmiących porozumień chroniących zarówno drużynę jak również Klub. Byłem zdruzgotany, gdy dowiedziałem się, że władze Cracovii negocjują porozumienia z każdym z zawodników indywidualnie z pominięciem mnie i naszej propozycji, którą przedstawiłem w imieniu całej drużyny. Jako Kapitan czułem i nadal czuję się zobowiązany chronić integralność Zespołu i zapobiegać jakimkolwiek podziałom, również takim, które mogą wyniknąć z zawarcia przez zawodników porozumień oraz dodatkowych aneksów do kontraktów o różnej treści i o różnych postanowieniach. Nie mogę pogodzić się z tym, że zarzucono mi, niesprawiedliwie i niezgodnie z prawdą, że kieruję się egoistycznymi pobudkami: ochroną własnych interesów w obliczu utraty wynagrodzenia. Na boisku i poza nim jesteśmy drużyną, więc na boisku i poza nim walczę o swoją drużynę. Nie pozwolę na to, by ktokolwiek podważał słuszność moich motywacji.

W obecnej sytuacji każdy z nas został zmuszony walczyć sam o siebie, dlatego ja nadal staram się uzgodnić z Klubem moje indywidualne warunki współpracy.

Oświadczam, że nie jest prawdą, że nie zgadzam się na obniżenie mojego wynagrodzenia o 50%, moją propozycję przekazałem władzom Klubu. Żywię ogromną nadzieję, że władze MKS Cracovia umożliwią mi zawarcie porozumienia i będę mógł znów aktywnie przewodzić mojemu Zespołowi. Jestem profesjonalistą i żadne doniesienia medialne nie wpłyną na moją postawę na boisku i poza nim. Jednocześnie informuję, że w stosunku do dziennikarzy, redaktorów i wydawców, którzy będą rozpowszechniać na mój temat nieprawdziwe i niesprawdzone informacje, podejmę stosowne kroki prawne” – pisze kapitan Cracovii.

Trzy pytania do Janusza Gola

PRZEGLĄD SPORTOWY: Co po ponad miesiącu rozmów stoi na przeszkodzie porozumienia między panem i działaczami Cracovii?

JANUSZ GOL: Kompromis. Klub zna moje stanowisko. Rozmowy trwają tak naprawdę od samego początku, ale w pierwszej kolejności negocjowałem w imieniu całej drużyny, a dopiero później w swoim własnym. Zrobiłem bardzo duży krok w stronę Cracovii, przygotowałem propozycje, która jednocześnie spełnia oczekiwania klubu związane z obniżką wynagrodzenia, ale też i mi zapewnia bezpieczeństwo.

Jak duże są teraz rozbieżności między panem i klubem? Czy rozmowy trwają?

Tak, prowadzimy rozmowy. A różnice w mojej ocenie są niewielkie.

Czy wierzy pan jeszcze w pozytywne załatwienie tej sprawy? Od czego teraz to zależy?

Oczywiście, że wierzę. Zależy mi na grze dla Cracovii. Teraz wszystko zależy od podejścia klubu do mojej propozycji i podjęcia starań obu stron, aby udało nam się osiągnąć kompromis.
Łukasz Olkowicz
Źródło: Przegląd Sportowy 28 kwietnia 2020 [5]


Filmy

Janusz Gol: Mogę dać doświadczenie zebrane w rosyjskiej Ekstraklasie. (MKS CracoviaTV - YouTube)