Mistrz Polski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1920 - Planowane pierwsze mistrzostwa Polski nie odbyły się z powodu wojny polsko-sowieckiej. Rozgrywki regionalne dokończono tylko w Krakowskim ZOPN, gdzie zwyciężyły Pasy. Tym samym Cracovia była pierwszym i w roku 1920 jedynym klubem, który awansował do finałów Mistrzostw Polski.

1921 - Rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Polski. Pierwszy mecz mistrzowski odbył się 21 sierpnia. Cracovia pokonała Polonię Lwów 2-0. Pierwszą bramkę zdobył Stanisław Mielech. W finałach grali mistrzowie okręgów. Rywalizowały kluby A i B klasy. W obu najlepsza okazała się Cracovia i została pierwszym mistrzem Polski, wicemistrzem została Polonia Warszawa a trzecie miejsce zajęła Warta Poznań.

1930 - Mistrzostwo Polski zdobywa Cracovia Kraków.

1932 - "Afera Żurkowskiego" Tym razem przy stoliku mistrzostwo zdobyła Cracovia. Czarnym Lwów odebrano 7 punktów za nie uprawnienie do gry Żurkowskiego. Klub ten cudem uniknął degradacji. Zyskała na tym Cracovia, która dostała punkty za przegrany wcześniej mecz i wysunęła się na pierwsze miejsce spychając na drugie Pogoń Lwów. To był już drugi przypadek kiedy Roman Żurkowski był przyczyną walkowerów. Podobny los 3 lata wcześniej spotkał Klub Turystów Łódź.

1937 - Jeden z najbardziej sensacyjnych sezonów. Mistrzostwo Polski zdobyła Cracovia, a wicemistrzostwo AKS Chorzów. Oba kluby były beniaminkami.

1948 - Po zakończeniu ligi równy bilans punktowy i bramkowy miały Wisła i Cracovia. Rozegrano dodatkowy mecz na stadionie Garbarni. Faworytem była Wisła, ale wygrała Cracovia (3-1) zostając pierwszym po wojnie ligowym mistrzem (5 grudzień).


Tabela Mistrzostw Polski


Zobacz też