1939-01-08 Cracovia - Dąb Katowice 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cracovia - hokej mężczyzn herb.png


Hokej.png
elimininacje mistrzostwa Polski
Kraków, niedziela, 8 stycznia 1939

Cracovia - Dąb Katowice

1
:
1

(0:1; 0:0; 1:0)

Sędzia: Strzelecki
Zalewski


Dąb Katowice - hokej mężczyzn herb.png


Bramki
Kowalski Piechota

Zapowiedź meczu

Opis spotkania

"Hokeiści Cracovii wyeliminowani." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Hokeiści Cracovii wyeliminowani.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Na torze hokejowym Cracovii odbyły się drugie z rzędu zawody o wejście do półfinału w mistrzostwie hokejowem Polski między drużynami Cracovia i Dębu, które zakończyły się wynikiem remisowym 1:1. Na skutek tego Cracovia, która w pierwszym meczu w Katowicach (w dn. 6 bm.) przegrała 0:2, odpadła od dalszych rozgrywek w mistrzostwie Polski, mając gorszy stosunek od swego przeciwnika.

Dąb przechodzi do następnej rundy i ma wielkie szanse na zdobycie mistrzostwa wobec pokonania najgroźniejszego swego rywala, Cracovii. Wskazuję to raz jeszcze na bezsensowność przeprowadzonego w bieżącym roku planu rozgrywek mistrzowskich, co już niejednokrotnie zresztą podkreślaliśmy.
Cracovia przegrała zawody dość nieszczęśliwie, gdyż wypadły one jej w okresie, gdy gracze byli chorzy, względnie przechodzili pewien kryzys formy. Stąd też i zrozumiała jest porażka. która pozbawiła ją niestety odrazo i tytułu mistrza Polski na rok bieżący. Drużyny walczyły tym niżem w pełnych składach, choć Wołkowski, nic mając naostrzonych łyżew, zmuszony był pauzować przez całą niemal pierwszą tercję. Zespoły złożone były z nast. zawodników: Dąb — Tarłowowski. Kasprzycki. Arlt Nowak, Burda. Ursoń (drugi atak Kmieciński. Rocki i Piechota). Cracovia: Maciejko, dr Kasprzak, Michalik. Marchewczyk. Wołkowski, Kowalski (drugi atak: Muszyński. Stachura i Czarnik).
Cracovia nie dysponując w pierwszym okresie pełną trójką ataku, gra bez wyrazu. Skład jej jest ciągle płynny i nie może zgrać się, co wykorzystuje Dąb, nie ograniczając się w tym okresie do defensywy. Atakuje on równic często, jak i gospodarze, przyczem jednak tempo i poziom gry nie mogą nikogo zachwycić.
Zdenerwowanie udziela się zawodnikom, ze względu na stawkę, o jaką walczyli. Szczęśliwszą w tym okresie jest drużyna katowicka, która przez Piechotę w 11 min. zdobywa swą bramkę, nie bez błędu zresztą Maciejki.
W drugiej tercji atak Cracovii, grający pełną trójką jest częściej w ofensywie, ale Tarłowski w bramce oraz obrona katowicka jest zawsze na stanowisku. Drugi tak Cracovii. ilekroć zastępuje pierwsza trójkę. gra bardzo ambitnie, nie umie wykończyć dobrze wypracowanych sytuacyj podbramkowych, natomiast na trójco olimpijskiej znać duże zmęczenie.
Dąb gra bardziej planowo, co zresztą przychodzi mu łatwiej, skoro ma za sobą różnicę trzech bramek, dzielącą go nad przeciwnikiem. Częste wychodzenie za własną bramkę z krążkiem pozwala graczom śląskim grać "na czas" i unikać zetknięcia się z przeciwnikiem.
W trzeciej tercji Cracovia zdobywa się zaraz na początku na krótki okres ostrej defensywy, kiedy w pani momentach „bombarduje bramkę Katowiczan. ale Tarłowski broni z powodzeniem. Mniej pracy ma Maciejko, który rzadko tylko interweniuje. Ten okres przewagi kończy się. kiedy nadchodzi zmiana linji ataku. Wtedy raczej Dąb góruje, choć nic rażąco.
Po zmianie stron w tym okresie Cracovia zdobywa jedyną wyrównującą bramkę na parę minut przed końcem zawodów w zamieszkaniu podbramkowem z debicie krążka do siatki przez. Kowalskiego.
Zawody nie należały do ciekawych, ani też nie stały na wybitnym poziomie. Powodu tego szukać należy w nerwowości przeciwników oraz w grze defensywnej Dębu, któremu wystarczyła nawet przegrana różnica jednej bramki, aby wyeliminować Cracovię. Stąd też stawka meczu była dla Katowiczan ważniejszą, niż pokaz pięknej gry.
Na wyróżnienie zasługują z Dębu Kasprzycki, Burda, Piechota, Rocki i Ursoń oraz Nowak, z Cracovii najlepsi: Wołkowski, Kowalski, Michalik i dr Kasprzak.

Sędziowali pp. Strzelecki i Zalewski ze Lwowa. Widzów 2.000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 67 z 10 stycznia 1939


Śląski Kurjer Poranny

Dąb - Cracovia 1:1

      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Śląski Kurjer Poranny nr 9 z 9 stycznia 1939 [1]