1953-11-03 mistrzostwa Polski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 18:04, 21 cze 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " ''mistrzostwa Polski''<BR> ''prawdopodobny termin'' {{Zawody | dyscyplina = Szachy | płeć = mężczyźni | poczatek_dzien = 22 | poc...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mistrzostwa Polski
prawdopodobny termin




Relacje z zawodów

"Krakowianin Śliwa przodownikiem w szachowych mistrzostwach Polski" -
Gazeta Krakowska

Krakowianin Śliwa przodownikiem w szachowych mistrzostwach Polski

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Obecnie zakończona już została 12 runda turnieju. Pozostaje jeszcze 5 rund, a możliwości przesunięć w tabeli między 2 a 18 miejscem są nadal bardzo duże, na co w pierwszym rzędzie wskazują małe różnice punktowe miedzy zajmującym obecnie w tabeli 2 miejsce Makarczykiem — 7.5 pkt., a ostatnimi. Łuczynowiczem i Kwileckim, po 3 pkt. Świadczy to o mocno wyrów¬nanym poziomie umiejętności uczestników mistrzostw.

Przodownikiem w tabeli jest krakowianin Śliwa, który ma obecnie 2 punkty przewagi nad Makarczykiem i jest najpoważniejszym kandydatem na zajęcie I miejsca. Śliwa wygrał dotychczas 8 partii. 3 zremisował, a przegrał jedynie z łodzianinem Kwapiszem. Porażkę tę poniósł Śliwa już w pierwszej grze. I w następnych kilku partiach Śliwa miał słabsze momenty, które omal nic spowodowały utraty punktów. Tak było w partiach z Dworzyńskim. Witkowskim, którzy jednak popełnili błędy. Ogólnie można stwierdzić, iż gry są zacięte, ale ostrożne, a ci z szachistów, którzy usiłowali forsować zbyt ostro własne koncepcje narażali się na porażki. Najtypowszym przykładem na to jest utalentowany, młody szachista łódzki Szymański.

W 12 rundzie, poza zwycięstwem Śliwy nad Makarczykiem. partie wygrali: Szymański z Kwileckim. Plater z Dodą, Ciejka z Gadalińskim. Grynfeld z Mięsowiczem, Szapiel z Kwapiszem, Witkowski I z Ziembińskim, a zremisował Łuczynowicz z Brzóską.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 279 z 23 listopada 1953