Żydzi

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 18:03, 7 paź 2007 autorstwa FortArt (Dyskusja | edycje) (Nowa strona: ''"Cracovia to Żydzi"'' - głosi spotykane czasami pogląd. W samym Krakowie jest on szczególnie popularny wśród części kibiców konkurencyjnych klubów, którzy stosowane wobec P...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Cracovia to Żydzi" - głosi spotykane czasami pogląd. W samym Krakowie jest on szczególnie popularny wśród części kibiców konkurencyjnych klubów, którzy stosowane wobec Pasów określenia "Żydzi" czy "pejsy" uważają za wyzwiska.

Kluby żydowskie w Krakowie

Przed II wojną światową istniało w Krakowie kilka klubów mniejszości żydowskiej. Dwa najbardziej znane to

Oprócz nich istniały mniej znaczące sportowo kluby

Jutrzenka w 1927 zagrała w nowoutworzonej I lidze. Miejsce w niej otrzymała po ... Cracovii, która nie przyjęła zaproszenia do Ligi - wówczas zbuntowanej i rozłamowej wobec PZPN. Był to jedyny jej sezon w I lidze. Jutrzenka i Makkabi przez lata grały w krakowskiej Klasie A czyli na najwyższym poziomie ligowym w okręgu krakowskim. Makkabi było drugim klubem w Krakowie w 1921 wyprzedzając w tabeli Wisłę, tą samą pozycję osiągnęła Jutrzenka w 1924 wyprzedzając Cracovię.

Makakbi miało swój stadion w pobliżu Wawelu to obecny stadion Nadwiślanu, stadion Jutrzenki znajdował się tam obecnie jest stadion Wisły, czyli tuż obok dawnego stadionu Wisły przy al. 3 Maja i w pobliżu lekkoatletycznego stadionu Cracovii.

Jutrzenka i Makkabi były klubami skonfliktowanymi - różnice między nimi dotyczyły polityki. Makkabi było powiązane z ruchem syjonistycznym, Jutrzenka z lewicowym Bundem. Celem syjonistów było założenie żydowskiego państwa w Palestynie i masowa emigracja tam, do tego czasu domagali się autonomii dla polskich Żydów. Bund przyszłość żydów widział w integracji z Polską z zachowaniem odrębności narodowej i autonomii oświatowo-kulturalnej. Mecze między Jutrzenką a Makkabi były szczególnie zażarte - nazywano je świętą wojną na długo zanim piłkarz Cracovii a Jutrzenki wychowanek Ludwik Gintel przeniósł to określenie na mecze Cracovii z Wisłą.

To jest zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.


Demokratyczna Cracovia

Paragraf aryjski

Stosunek kibiców Cracovii do określenia "Żydzi"