1923-07-05 Wyniki Zawodów Okręg Krakowski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 20:38, 20 kwi 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Zawody pływackie - Okręg Krakowski''' {{Zawody | dyscyplina = pływactwo | płeć = mężczyźni, kobiety | poczatek_dzien = 5 | po...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zawody pływackie - Okręg Krakowski


Opis zawodów

Przegląd Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Zawody pływackie o mistrzostwo okręgu krakowskiego. Zawody powyższe odbyte dnia 5 lipca w pływalni Parku Krakowskiego przy współudziale zawodników z Krakowa (sekcje pływackie: AZS., K. S. Cracovii, Z. T. S. Jutrzenki i Z. T. S. Makkabi), Bielska (Hakoah) i Katowic (Erster Kattowitzer Schwimmverein 1912) były żywym obrazem postępu, jaki Kraków od roku ubiegłego na polu sportu pływackiego poczynił. Po przystąpieniu klubów pływackich górnośląskich jest okręg krakowski obecnie najsilniejszym liczebnie i sportowo związkiem okręgowym Polski. W Krakowie przybyła do liczby istniejących zrzeszeń pływackich S. P. K. Ś. Cracovia, która rozwinęła ożywioną działalność, z Bielska startował po raz pierwszy Hakoah z dobrą drużyną pływacką, z Katowic członkowie Erst. Katt. Schw. Verein. bodajże czy nie najsilniejszego i sportowo najbardziej wyrobionego klubu pływackiego Polski. Ten wzrost ilości zrzeszeń pływackich przynosi za sobą tak potrzebne tutaj współzawodnictwo. Drugim pocieszającym objawem — to podniesienie się poziomu sportowego zawodów. Dość powiedzieć, że jako osobny punkt mistrzostw wstawiono wyścig crawlem 50 y., który rozgrywany co roku przyczyni się i zmusi naszych zawodników do pracy nad przyswojeniem sobie nowoczesnego stylu sprintowego, jakim jest jedynie crawl. Piękny też widok przedstawiali zawodnicy sunący z szybkością właściwą tylko crawlowi (50 y. = 36 sek.) po powierzchni wody. Najlepszą technikę wykazali Ferens AZS., Weinhold Erster Katt. Schw. V. i Rittermann J. Ju¬trzenka. W wyścigach 100 i 400 m. stylem dowolnym górował nad innymi Kohn Hakoah (stający do zawodów poza konkursem — nie jest obywatelem polskim), który płynął poprawnym, wydatnym i bardzo lekkim trudgenem. Dobry czas uzyskał na 400 y. stylem dowolnym Newjestin AZS., płynął dość dobrym over’armem. Na grzbiecie płynęli za¬wodnicy z równoczesnym przerzutem obu rąk a nie na przemian ręcz. Crawla plecowego nie widzieliśmy. Styl klasyczny panów — bez zarzutu, natomiast wyścigi pań w tym stylu z powodu niepoprawności pływania i nawrotów — nie bez ale... Prawie wszystkie zawodniczki wystawił AZS., podobnie jak i jedyną sztafetę pań.

Zawodnicy w skokach nie wykonali pełnego programu obowiązujących w mistrzostwach skoków (z wyjątkiem pań). Dlatego też tytułu mistrza na rok 1923 zwycięzcy w sko¬ach nie przyznano. Dobrze skakał Sieńkowski Cracovia, Bruckner Hakoah, bardzo dobrze Danzinger Hakoah i Sűssmann Erster Katt. Schw. V„ którzy ponadto wykonali nieskończony szereg skoków o różnej skali trudności, z których bardzo wiele było zupełnie poprawnych. Z pań skaczą do-brze Estreicherówna, Lubieńska i Porębska, wszystkie z A. Z. S. i są po sumiennym treningu poważnemi kandydatkami do mistrzostw Polski. Swiszczowski, jeden z najlepszych skoczków Polski, któryby bez trudu wywalczył dla A Z S. mistrzostw okręgu a zapewne i Polski — wyjechał z kraju.
Zawody piłką wodną wykazały niewielkie postępy. Na wysokości zadania stała jedynie gra Kohna (Hakoah), który licznie zebranej publiczności pokazał, jak gra piłką wodną wyglądać powinna Rozgrywka Hakoah—Jutrzenka nie ma ważności jednak dla zdobycia mistrzostwa okręgu ze względu na udział wspomnianego. Sędziowie dla waterpolo zawiedli. Rażącym był brak wszelkiej dyscypliny sportowej u graczy (kapitanowie drużyn wpychali ludzi gwałtem do wody itp). Przyczyna tego leży w tern, że kierownictwo sportowe Jutrzenki, Makkabi i Cracovii spoczywa w rękach ludzi zbyt młodych, niedoświadczonych i pozbawionych u swoich członków potrzebnego autorytetu. O ile strona sportowa zawodów przedstawiała się pięknie, ciekawie i zachęcająco — o tyle organizacja ich była fatalną. Zawody przygotowywał jeden jedyny członek za¬rządu Jutrzenki, której urządzenie zawodów PZP. powierzył. Sam podołać nie mógł... Tak wielce wymowni, tak chętnie polemizujący członkowie klubu nie dali się widzieć przy pracy ani przed ani w czasie zawodów. Nie było sędziów torowych, nikt nie przestrzegał porządku zawodów, zachowania się uczestników, nikt nie dopilnowywał przekroczeń regulaminu pływackiego, zawodnicy wyczekiwali minutami na starcie na znak — słowem chaos, nieporządek, krzyki nieznane jeszcze w krótkich coprawda dziejach pływactwa krakowskiego. Stół sędziowski oblegany był przez niezliczonych członków i sympatyków Makkabi, których przedstawiciele klubu pp. Osiek i Silberberg pouczyć winni byli, że przynależność do tego klubu nie uprawnia do wpychania nosów w listy sędziowskie. Wszystko to będzie poważną nauczką dla klubów, które w przyszłości organizować będą tak poważne zawody, jakimi są niewątpliwie mistrzostwa. Wyścigi poszczególne odbyto w dystansach yardowych, ponieważ basen krakowski ma długość dokładnie 50 y. Dla porównania wyników z zagranicznymi jest oznaczanie w dystansach metrowych i yardowych o tyle obojętnem, że rekordy wszystkie zagraniczne ustanawiane są w obu skalach, zaś dla stosunków krakowskich jest to ogromnem ułatwieniem.
Wyniki szczegółowe przedstawiają się następująco:
100 y. dla młodzików poniżej lat 15 (dziewcząt): I. Czaplicka Jolanta Cracovia 1:52*4, Schreiberówna O. Jutrzenka 1:57*4.
100 y. na grzbiecie panowie: I. Messner E. Hakoah 1:37 2, 2. Lerner Fr. Hakoah 1:42*2, 3. Smolka E. Cracovia 1:53.
100 y. styl dowolny panowie: I. Schӧnfeld Makkabi 1:26'8, 2. Zins Jutrzenka 1:27*4, 3. Reichner Hakoah 1:31. Poza koukursem Kohn Hakoah 1:26*2.
100 y. styl klasyczny pań: 1. Lubieńska K. (AZS.) 1:50 2, 2. Meyerówńa M. (AZS.) 1:57, 3. Estreicherówna E. (AZS.).
50 y. crawl panowie: I. Ferens St. (AZS.) 36’, 2. Sieńkowski Cracovia 38 sek., 3. Newjestin (AZS.) 40 sek. Poza konkursem pierwszy Weinhold (Katt.).
100 y. styl dowolny dla młodzików: I. Rittermann J.
Jutrzenka 1:35. Drugie miejsce przyznane będzie po wyścigu dodatkowym Kleinman —Keller (obaj z Makkabi).
400 y. styl dowolny panowie: I. Newjestin A. (AZS.) 7:42, 2. Schlesinger O. Jutrzenka 8:25'4, 3. Smolka E. Cracovia 9:17'8. Poza konkursem Kohn Hakoah 6'4 min.
400 y. styl klasyczny panie: 1. Estreicherówna (AZS.) 8:25 2. 2. Popielówna Irena (AZS.) 8:32'8.
200 y. styl klasyczny panowie: I. Ferens St. (AZS.) 3:28'4, 2. Mirecki Cracovia 3:54, 3. zdyskwalifikowany.
Sztafeta 4x50 y. panowie styl dowolny: I. Makkabi 2:44, 2. Jutrzenka 2:54, 3. Cracovia 2:55.
Sztafeta 4 x 50 y. panie styl dowolny: (wyścig samodzielny) AZS. (Popielówna, Meyerówna, Lubieńska, Estreicherówna).
Skoki obowiązkowe 1 i 3 m.: a) panowie I. Danzinger Hakoah 71 punktów, 2. Sieńkowskij Cracovia 63 p., 3. Bruckner Hakoah 55 p. Poza konkursem Sűssmann (Katt.) 89 punktów, b) panie 1. Estreicherówna E. (AZS.) 53 P-. 2) Porębska H. (AZS.) 50 p., 3. Lubieńska (AZS.) 26 p.

Piłka wodna: I. Jutrzenka—Hakoah 0:4, 2. Makkabi— Cracovia 1:0. Obie rozgrywki jako walki o mistrzostwo unieważnione.
Źródło: Przegląd Sportowy 8 sierpnia 1923