1929-05-27 zawody Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 19:52, 24 lut 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania"Otwarcie sezonu kolarskiego na torze „Cracovii“." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Otwarcie sezonu kolarskiego na torze „Cracovii“.

Relacja z zawodów w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Jeden r najpiękniejszych torów w Polsce, leżący dłuższy czas odłogiem, odżył ub. niedzieli Przeszło 2-tysięczna publiczność śledziła z zapartym tchem brawurowe jazdy znanych motocyklistów Matczaka, Aksmana i Syrka. Również i narybek motocyklowy spisywał się nieźle. Koewa na turystycznym F. N. „wydusił” wszystko ze swej maszyny, jakoteż Wroński (FN) mimo braku odpowiedniego treningu trudne wiraże z łatwością opanował. Krakowskie asy motocyklowe, a szczególne Aksman na wyścigowym ,"Harley’u” i Matczak na „Triumf Supersport” ustanowili rekord toru na 1000 mir. Przeciętna uzykana przez Aksmana 101 km, a Matczaka około 102 km. mówi za siebie. Więcej zawodów i treningu, a motocykliści nasi śmiało się z zagranicę będą mogli zmierzyć.

Z kolarzy na czoło wybija) się mistrz Krakowa Barzycki, który lekko wychodził swym współzawodnikom z każdej pozycji. Jego 200 mtr. 13.4, jak na początek sezonu i pierwszy start, pozwalają temu sympatycznemu zawodnikowi wróżyć zajęcie czołowego miejsca w extraklanle polskiej.
Z zawodników młodszych wybijali się Zasadzki i Barzycki jun. Matlak z Fabloku, jeżdżący na ciężkiej szosowej maszynie, okazał się wytrzymałym dystansowcem. 11 biegów niemal bez przerwy pod składnym kierownictwem kpt. Z. P. T. K. oraz starterów pp. Weisa i Grzywińskiego zainteresowały publiczność, która oklaskami swych ulubieńców i ich zwycięstwa witała.
Wyniki techniczne są następujące: Bieg I otwarcia 10 okr. z 3 finiszami wygrał Barzycki Wlodz. przed bratem 1 Matlakiem. Czas 200 m. 188 Bieg klasyfikacyjny 5 okr. wygrał Zasadzki przed Kluską i Klugerem w 16 sek. na ost 200 metrów.
Bieg motocyklistów 5 km. wygrał Syrek na BSA w 4.08 przed Kocwą na FN w 4.12.
Bieg „Deml-Fond“ 20 okr. z 4 finiszami wygrał Barzycki W. 18 pkt przed Łaptasiem 8 pkt. i Zasadzkim 4 pkt.
Mecz motocyklistów na 6 okr. Matczak wygrał przed Aksmanem w 1.41 o dwie długości (przeciętna szybkość 96 km.).
Ciekawy bieg australijski wygrał Łaptaś przed Klugerem i Kluską.
W próbie ustanowienia rekordów najlepszy czas u motocyklistów uzyskał Matczak 1000 m. 38 sek., drugi Aksman o 4/10 sok., trzeci Syrek. Olimpijski bieg drużynowy wygrała osada WKS Wawel w składzie Łaptaś, Piotrowicz, Bialik i Zasadzki z Legji w czasie 5.35 przed braćmi Barzyckimi, Klugerem i Kluską.
W trójmeczu motocyklowym na 10 okr tryumfował Syrek przed Kocwą i Wroński z czasem doskonałym 3.55, zaś w biegu na 5 okrążeń zwyciężył Aksmann w niezwykle zaciętym finiszu Matczaka 1 Syrka. Czas 1.25 odpowiada przeciętnej 100 km.
Jako ostatni z tego obfitego programu, Handicap 1000 mtr. ze scratchmannem Barzyckim dającym 120 m. wyrównania wygrał w pięknym stylu Barzycki w znakomitym czasie 1.18 2/5.

Sędziowali pp. inż. Otowski, kpt. Frączkiewicz, Jan Łazarski oraz Bogacki, Jędrzejowski, Eichorn i Sauer. Zawodami kierował kpt. Związku, Choczner.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 143 z 28 maja 1929