|                            miejsce = 3
|                        bramki_gosc = 1
|        bramki_do_przerwy_gospodarz = 2
|    serie_rzutow_karnych_gospodarz =
|          serie_rzutow_karnych_gosc =
|                            sedzia = Brzuchowski
|                            widzow = prawie 25 000
|                strzelcy_gospodarz = <BR> [[Stanisław Różankowski|S. Różankowski]] (44') <BR>[[Czesław Strąk-Szeliga|Szeliga]] (45')<BR>[[Stanisław Różankowski|S. Różankowski]] (74')
|              ustawienie_gospodarz = 3-2-5
|                    sklad_gospodarz = [[Henryk Rybicki|Rybicki]], [[Kazimierz Kaszuba|Kaszuba]], [[Władysław Gędłek|Gędłek]], [[Tadeusz Glimas|Glimas]], [[Edward Jabłoński|Jabłoński I]], [[Marian Jabłoński|Jabłoński II]], [[Ludwik Poświat|L.Poświat]], [[Stanisław Różankowski|S. Różankowski]], [[Eugeniusz|E. Różankowski]], [[Julian Radoń|Radoń]], [[Czesław Strąk-Szeliga|Szeliga]]
|                    ustawienie_gosc =
|                        sklad_gosc = Jurowicz<BR> Kubik<BR> Legutko<BR> Flanek<BR> Filek I<BR> Wapiennik<BR> Cisowski<BR> Rupa<BR> Kohut<BR> Gracz<BR> Mamoń
|                          herby_png = tak
}}

===Opis meczu===

Oba zespoły kończą rozgrywki z jednakową liczbą punktów - 38. Zgodnie z regulaminem PZPN o tytule mistrza Polski ma zadecydować mecz na neutralnym stadionie. Rozegrano go 5 grudnia na boisku Garbarni. Cracovia wystąpiła osłabiona brakiem dwóch czołowych graczy, lewoskrzydłowego [[Henryk Bobula|Bobuli]], który otrzymał dyskwalifikację na 6 miesięcy, oraz obrońcy [[Tadeusz Parpan|Parpana]], zastąpił go Gędłek, którego pozycję zajął 18-letni Kaszuba.

Oba zespoły kończą rozgrywki z jednakową liczbą punktów - 38. Zgodnie z regulaminem PZPN o tytule mistrza Polski ma zadecydować mecz na neutralnym stadionie. Rozegrano go 5 grudnia na boisku Garbarni. Cracovia wystąpiła osłabiona brakiem dwóch czołowych graczy, lewoskrzydłowego Bobuli, który otrzymał dyskwalifikację na 6 miesięcy, oraz obrońcy Parpana, zastąpił go Gędłek, którego pozycję zajął 18-letni Kaszuba. <br><br>
Bramki: Legutko (1), [[Stanisław Różankowski|S. Różankowski]] (44, 74) [[Czesław Strąk-Szeliga|Szeliga]] (45)<br>
Sędziował: Brzuchowski<br>
Widzów: prawie 25 000 <br><br>
'''Cracovia''': Rybicki, Kaszuba, Gędłek, Glimas, Jabłoński I, Jabłoński II, Poświat, [[Stanisław Różankowski|S. Różankowski]], [[Eugeniusz|E. Różankowski]], Radoń, [[Czesław Strąk-Szeliga|Szeliga]].<br><br>
'''Wisła Kraków''': Jurowicz, Kubik, Legutko, Flanek, Filek I, Wapiennik, Cisowski, Rupa, Kohut, Gracz, Mamoń.<br><br>

Mecz zaczął się sensacyjnie, już w 1 minucie Gracz wycofał piłkę do tyłu do Legutki, ten strzelił z daleka i Wisła prowadziła 1-0. Znakomity napastnik Wisły Mieczysław Gracz podbiegł do Edwarda Jabłońskiego i sepleniącym głosem rzucił mu: - Mas, k..., Mikołaja.
Linia 26: Linia 55:
Cracovia na Mikołaja sprawiła sobie i kibicom najpiękniejszy prezent!

W ten sposób jedyny raz w 98-letniej historii obu klubów derby rozstrzygnęły o tytule mistrza kraju.

Herb_Wisła Kraków

Rybicki, Kaszuba, Gędłek, Glimas, Jabłoński I, Jabłoński II, L.Poświat, S. Różankowski, E. Różankowski, Radoń, Szeliga

3-2-5

Sędzia: Brzuchowski
Widzów: prawie 25 000 „prawie” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 25000.

Mamoń

Zdopingowana Wisła nadal atakowała, ale jej akcje kończyły się na obronie Cracovii. Potem zaatakowała Cracovia, dwa razy strzelał Poświat, ale Jurowicz był na posterunku. W 44 minucie Poświat zacentrował na pole karne, gdzie stał specjalista od główek Stanisław Różankowski. Za chwilę piłka zatrzepotała w siatce Wisły.

Jeszcze nie umilkły oklaski kibiców "pasów", a już było 2-1. Edward Różankowski podciągnął piłkę na pole karne, podał do wybiegającego na lewym skrzydle Szeligi, a ten płaskim strzałem zdobył gola.

Wisła po przerwie postawiła wszystko na jedną kartę i przez wiele minut miała przewagę. Kiedy niemal cała drużyna wiślaków znalazła się na połowie rywala, nastąpił wypad Cracovii i Stanisław Różankowski, tym razem nogą, pokonał Jurowicza.