Henryk Ledwig

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Ledwig
Henryk Ledwig.jpg
Informacje ogólne
Imię i nazwisko Henryk Ledwig
Data urodzenia 5 października 1935
Miejsce urodzenia Katowice ,Polska
Zmarły 18 marca 2022,
Pozycja bramkarz

W/G/A - wystepy/gole/asysty


Henryk Ledwig - hokeista występujący na pozycji bramkarza w latach 60tych.

Pochowany na cmentarzu Rakowickim Kwatera: LXXV Rząd: 5 Miejsce: 17.

Informacja o śmierci

"28 marca pogrzeb Henryka Ledwiga, byłego hokejowego bramkarza Baildonu, Cracovii i Olszy, męża legendarnej siatkarki Wisły" -
krakow.naszemiasto.pl

28 marca pogrzeb Henryka Ledwiga, byłego hokejowego bramkarza Baildonu, Cracovii i Olszy, męża legendarnej siatkarki Wisły

W poniedziałek, 28 marca o godz. 12.20 na cmentarzu Rakowickim odbędzie się pogrzeb zmarłego 18 marca w Krakowie w wieku 86 lat Henryka Ledwiga. Był on hokejowym bramkarzem Baildonu Katowice, CWKS Bydgoszcz, Cracovii i Olszy Kraków, mężem Józefy Ledwig, znakomitej siatkarki Unii RSW Prasa, Baildonu i Wisły Kraków, legendy „Białej Gwiazdy", medalistki olimpijskiej, mistrzostw świata, Europy i Polski.

Henryk Ledwig urodził się 5 października 1935 roku w Katowicach. Jako młody chłopak grał w piłkę nożną w Kolejarzu Katowice, ale jego wielką sportową miłością okazał się hokej na lodzie. W 1964 roku został bramkarzem Baildonu (wtedy Stali) Katowice, z którym awansował do I ligi, zajmując w niej czwarte miejsca. Grę w katowickim klubie łączył z pracą zawodową jako tokarz w Hucie Baildon. Służbę wojskową odbył w CWKS Bydgoszcz, ale grał w Warszawie, bo jego nowy klub nie miał własnego lodowiska.

Swoją przyszłą żonę Józefę, jedną z najlepszych polskich siatkarek w historii, poznał w sekretariacie Baildonu. Do Krakowa przeniósł się z żoną w 1962 roku. Do 1968 roku stał w bramce balansującej między I a II ligą Cracovii na zmianę z Wacławem Gójem, pracując jednocześnie w Hucie im. Lenina. Potem przez dwa lata grał w Olszy Kraków i zakończył hokejową karierę, koncentrując się na pracy i wychowywaniu dzieci, pomagając często wyjeżdżającej na mecze, treningi i zgrupowania żony.

Ta ostatnia jest dwukrotną brązową medalistką olimpijską (1964, 1968), dwukrotną wicemistrzynią Europy (1963, 1967), brązową medalistką MŚ (1962), trzykrotną mistrzynią Polski, tyleż razy wicemistrzynią kraju, pięciokrotną brązową medalistką MP i zdobywczynią Pucharu Polski. W reprezentacji w latach 1958-1970 wystąpiła w 216 meczach. Barwy Wisły broniła w latach 1961-1972. Po zakończeniu kariery zawodniczki kontynuowała pracę w sekcji siatkówki krakowskiego klubu jako działaczka.
Jerzy Filipiuk
Źródło: krakow.naszemiasto.pl 28 marca 2022 [1]