Najstarsi w Krakowie

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 21:59, 25 wrz 2007 autorstwa FortArt (Dyskusja | edycje) (Nowa strona: right|Nowa Reforma 1906-06-12 Cracovia jest jednym z klubów, których data powstania jest ustalona dokładnie. Znany jest nie tylko rok, miesi...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowa Reforma 1906-06-12

Cracovia jest jednym z klubów, których data powstania jest ustalona dokładnie. Znany jest nie tylko rok, miesiąc czy dzień, ale nawet godzina założenia klubu. Klub powstał 13 czerwca 1906 o godzinie 18:00. Od razu jako zorganizowany klub nie zaś niesformalizowana dzika drużyna. Cracovia jest najstarszym klubem w Krakowie.


W przeszłości zdarzały się jednak próby podważania starszeństwa Cracovii na korzyść Wisły, a i obecnie można spotkać takie głosy przesuwające datę powstania klubu na jesień 1906 lub nawet na rok 1907.

Dowód powstania 13 czerwca 1906

W 132 numerze krakowskiego dziennika "Nowa Reforma" z dnia 12 czerwca 1906 ukazało się ogłoszenie o powstaniu Cracovii. Oto jego treść:
Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się w środę 13 bm. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dr. Jordana w środę o godz. 6 wieczorem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej.
AKF przybrał później nazwę "Cracovia" - więcej o tym w artykule "Historia nazwy Cracovia".

Inne dowody z 1906

  • W numerze 216 "Nowej Reformy" z 22 września 1906 zapowiedziano mający sie odbyć nazajutrz "o godz. 3 i 1/2 o południu" mecz między "I drużyną studencką [...] i drużyną akademicką".
  • W numerze 220 "Nowej Reformy z 28 września 1906 podano relację z tego meczu "miedzy I klubem studenckim i drużyna akademicką".
  • W numerze 240 "Nowej Reformy" z 20 października 1906 podano relacje z turnieju jesiennego informując w niej o zgłoszonych drużynach: "zgłosiły się wreszcie najsilniejsze, jak klub Biało-czerwonych, zwycięzców matchu lwowskiego, i klub akademicki Cracovia". Pada tu również sformułowanie "najgroźniejsi przeciwnicy, akademicka Cracovia".
  • W tym samym numerze jest te zapowiedź pokazowego meczu wyjazdowego. "W nadchodzącą niedzielę, dnia 21 bm. zjada do Tarnowa akademicka Cracovia i klub Biało-czerwonych".
  • Mecz ten zapowiedział także tarnowska gazeta "Pogoń" w numerze z 20 października 1906. Czytamy w niej "Z Krakowa przybędą: Klub Biało-czerwonych (Lech) i klub Cracovia (akademicki)".
  • Uczestników zawodów w Tarnowie "a mianowicie klub Biało-czerwonych (Lech) i klub akademicki (Cracovia)" wymienia "Nowa Reforma w numerze 241 z 23 października.