1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Alois Pulpittel
pilka_ico
Liga , 13 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 19 sierpnia 1934, 16.30

Cracovia - Garbarnia Kraków

2
:
1

(1:0)Herb_Garbarnia Kraków


Skład:
Szumiec
Pająk
Doniec
Żiżka
Cebulak
Mysiak
A. Zieliński
S. Malczyk
Kępiński
Ciszewski
Kisieliński

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Maksymilian Schneider z Krakowa
Widzów: 5 000

bramki Bramki
Ciszewski (16')
S. Malczyk (79')
1:0
1:1
2:1


K. Pazurek (71')
Skład:
Koszowski
Joksch
Stonkosz
Skwarczewski
Wilczkiewicz
Lesiak
Riesner
Maurer
Smoczek
K. Pazurek
J. Pazurek

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1
1934-08-19 Garbarnia II Kraków - Cracovia II 6:2Zapowiedź meczu


Opis meczu

Bramkarz Koszowski robinsonuje

"Cracovia na tronie stolicy piłkarstwa polskiego
Garbarnia przegrywa pojedynek ataków" -
Przegląd Sportowy

Cracovia na tronie stolicy piłkarstwa polskiego
Garbarnia przegrywa pojedynek ataków

KRAKÓW, 19.8. - Tel.wł. - Cracovia - Garbarnia 2:1 (1:0). Bramki: dla Cracovii Ciszewski, Malczyk, dla Garbarni Pazurek I. Sędzia p. Schneider. Publiczności 4000.

Przez długie lata walka o prymat w piłkarstwie krakowskiem rozgrywała się między Cracovią i Wisłą. Wejście Garbarni do Ligi i jej zwycięstwa nad obu przeciwnikami dały jej prawo do uczestnictwa w konkurencji o miano najlepszego zespołu krakowskiego. - Długi był okres, gdy miano to łączono jedynie z barwami Garbarni.
Ostatnio sytuacja na gruncie krakowskim uległa gruntownej zmianie. Mimo obniżenia poziomu gry, Cracovia znalazła się znów na czele drużyn krakowskich i mecz z Garbarnią miał udowodnić, czy pozycja biało-czerwonych jest uzasadniona. Zdawało się, że ostatnie zmiany w ataku Cracovii, ciągłe szukanie kierownika ofenzywy pozwoli wyjść Garbarni zwycięsko z pojedynku.
Stało się jednak inaczej. Cracovia wygrała z przewagą jednej bramki, ale wygrała zasłużenie, umacniając swą czołową pozycję. Złożyło się w tem spotkaniu, iż tylne formacje obu zespołów odgrywały mniejszą rolę, a słowo decydujące należało do ataku. Jakkolwiek atak Cracovii daleki był od doskonałości, jakkolwiek Kępiński na środku nie wykazywał nawet minimum kwalifikacji na tak odpowiedzialne stanowisko, a Zieliński na skrzydle mało wyzyskiwany był przez swych partnerów, wystarczyła jednak pracowitość Ciszewskiego, Kisielińskiego i Malczyka, by akcjom Cracovii nadać groźniejszy charakter. Doskonała praca Mysiaka poparta mniej wydatnemi może wysiłkami Cebulaka i Żiżki, stworzyła podłoże umożliwiające pracę napastnikom Cracovii i unicestwiające zakusy przeciwnika.
Garbarnia, pozbawiona zupełnie ataku, nie mogła wygrać meczu. Trudno doprawdy dzisiaj rozpoznać tę linję, która do niedawna jeszcze stanowiła chlubę zespołu krakowskiego. Smoczek na środku po przebytej chorobie jest cieniem siebie; z trudem ugania się za piłką i nie ma poprostu siły na pokierowanie jej. Maurer nie wykazuje zrozumienia dla współpracy z Riesnerem, który jest również zmniejszonem wydaniem swej dawnej klasy. Jeszcze tylko od czasu do czasu Pazurek I błyśnie swą umiejętnością, ale i to trafia się bardzo rzadko.
Lepszy duch wstąpił w napastników Garbarni, kiedy po pauzie Smoczek powędrował na skrzydło, a rolę jego przejął Pazurek II. Mało produktywny ten gracz na skrzydle, zagrał wcale skutecznie na środku. Atak Garbarni zerwał się do walki, pracował wcale dobrze, a nawet uzyskał wyrównanie. Nie starczyło jednak sił na utrzymanie wyniku i zwycięstwo wkrótce wróciło znów w przeciwne szeregi.
Drużyny wystąpiły w składach:
Cracovia: Szumiec; Pająk, Doniec; Żiżka, Cebulak, Mysiak; Zieliński, Malczyk, Kępiński, Ciszewski i Kisieliński.
Garbarnia: Koszowski; Joksch, Stonkosz; Skwarczewski, Wilczkiewicz, Lesiak; Riesner, Maurer, Smoczek, Pazurek I i Pazurek II.
Od pierwswzej chwili Cracovia wykazała lepszą kondycję, stwarzając liczne sytuacje, które pozostają niewyzyskane. Bramka pada niespodziewanie w 16-tej minucie ze strzału Ciszewskiego. Piłka odbija się od nogi Jokscha i wpada do bramki Garbarni. Do przerwy Garbarnia miała mało z gry; atak jej zdobywa się na kilka akcyj, poprowadzonych środkiem, skuteczność jest jednak większa po stronie napastników Cracovii.
Ta sytuacja nie zmienia się po przerwie, gdy Cracovia uzyskuje z miejsca dwa rzuty rożne. Za chwilę Ciszewski strzela znów pięknie, lecz Koszowski jest na miejscu. Garbarnia zmienia obecnie swą linję ataku, co wpływa na przebieg gry: gości coraz częściej pod bramką Cracovii, by wreszcie w 25-tej minucie po ładnej kombinacji Smoczek - Pazurek I uzyskać wyrównanie.
Kombinacje młodszego Pazurka z Riesnerem są wcale groźne i zagrażają często bramce przeciwnika. Pomimo to jednak Malczyk przebija się pięknie w 34-tej min. i lokuje świetnie piłkę w bramce. Gra do końca jest twarda i zacięta. Drużyny walczą o każdą piłkę, nie zmienia to jednak wyniku.

Sędzia p. Schneider pomimo trudnego zadania, zademonstrował swe wysokie umiejętności.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 67 z 22 sierpnia 1934 [1]


"Białoczerwoni zagrażają supremacji Ruchu" -
Raz,dwa,trzy

Białoczerwoni zagrażają supremacji Ruchu

Zawody lokalnych przeciwników były tym razem czemś więcej, niż zwykłem spotkaniem lipowe. Garbarnia po wysokiem zwycięstwie na wiosnę. następnie rozpromienili Polonji ub. środy, miała wszelkie powody do tępo, by być typowaną na zwycięzcę. Cracovia bowiem ostatnio dobrze nie czuła się, a poprawa jakościowa jej gry, widoczna w prze z Hapoelem, nie była równoznaczna ze skutecznością.

Jak często bywa, tak i teraz obliczenia teoretyczne zawiodły.
Cracovia wyprała po emocjonującej prze różnicą jednej bramki, bardziej zasłużenie, niż o tem mówi wynik. Była drużyną lepsza w każdej linji, poza bramkarzem. Mimo to do ostatniej minuty, w której Garbarnia zyskała korner, białoczerwoni nie mogli być pewni siebie, bo ostatni okres przyniósł dramatyczna, walkę. Garbarnia wysiliła się wówczas w pełni, dążąc do polepszenia wyniku, ale nerwy zawodników zawodziły właśnie w decydujących chwilach, gdy istniała możność strzelenia bramki.
Poziom gry przewyższał większość tegorocznych spotkań mistrzowskich. Prócz walki o piłkę, charakterystycznej dla gier ligowych, stosowały drużyny współpracę kombinacyjną. Widziało się więc ciekawe pomysły taktyczne, solowe zagrania. Pozostał niestety stały błąd, jakim jest bezradność pod bramką przeciwnika.
Kempiński i Malczyk z Cracovii oraz Maurer w Garbarni pod tym względem przewyższali pozostałych. Wyższość Cracovii płynęła głównie z lepszego zrozumienia i łączności linji, które w Garbarni szwankowały. Dopiero „wypompowanie się" ataku Cracovii, tracącego wtedy piłkę, poprawiło sytuację Garbarni, do czego przyczyniła się także wymiana napastników.
Cracovia zmieniła się korzystnie.
Zaobserwowane ostatnio poważne luki w drużynie w większości znikły. Gra stała się płynniejszą, wyrównana. W dalszym ciągu natomiast, kondycja fizyczna poszczególnych jednostek starczy zaledwie na połowę normalnego czasu gry. To odnosi się w pierwszym rzędzie do napastników, którzy nie kwapili się z pomaganiem w tyle, a jednak trójca całego meczu nie wytrzymała.
Atak zwycięzców rozbił się na dwie pary skrajne, operujące samodzielnie. Z nich Ciszewski— Kisieliński bardziej właściwie współgrali, w czem szybkość skrzydłowego została dobrze wyzyskana przez Ciszewskiego. Na drugiej stronie kontakt był już rzadszy, bo Malczyk ciążył ku środkowi, zamiast zużytkować dobrze dysponowanego Zielińskiego. Kilka naprawdę ładnych i celowych akcyj tej pary musiały się podobać. Jedyna luka drużyny tkwiła na środku ataku. Powierzenie tej roli z konieczności Kempińskiemu osłabiło decydująco ofensywę Cracovii. Nieruchliwy, a przy tern bojaźliwy, nie potrafił walczyć o piłkę ani jej utrzymać tak, by ją potem należycie podać. Tak więc jako kierownik ataku, a także jako jednostka, zawiódł całkowicie.
Do celowej gry omawianych dwójek przyczyniła się niemało pomoc. Cała lin ja — w której pojawił się znowu Mysiak — ustawicznie wspierała atak dobrem i podaniami. Defensywnie również spełniła swe zadanie, a dopiero wyczerpanie się napastników odbiło się potem częściowo na skuteczności ich gry. U Mysiaka widoczna jest znaczna poprawa, która wróży szybki powrót do formy reprezentacyjnej, a wówczas ta linja będzie klasą.
Mniej zadowolenia dała gra obrońców. Dobrzy w pojedynkach, pewni w grze głową, taktycznie czasami zawodzili i stąd powstały groźne sytuacje pod bramką Szumca, który grat dobrze, poza jedynym poważniejszym błędem, jakim było cze-kanie na piłkę z kozia przed bramką, z czego o mało nie padła bramka.
Garbarnia wypadła znacznie słabiej, niż w spotkaniu z Polonją. Inny, niewątpliwie mocniejszy przeciwnik — jakim była Cracovia — prowadzący swą własną grę, spowodował trudność w zespoleniu wysiłków. Ujawniły się też braki, poprzednio mniej niewidoczne i rażące. T)o mich należy obecna forma Smoczka, w chwili obecnej nieprzygotowanego do poważniejszego spotkania, wymagającego wysiłku, zwrotności i zdecydowania. Roki jego przypominała rolę swego vis-a-vis. I dopiero przeniesienie go na skrzydło, skąd na środek przybył Pazurek II, zmieniło zasadniczo oblicze ataku, od tej pory groźnego.
0 ile Smoczek nie potrafił rozruszać ataku, to znowu inni napastnicy także nie zdradzali nadzwyczajności. Para braci Pazurków na lewej stronie nie zdołała przedrzeć się przez 2iżkę w sposób dający widoki na strzelenie bramki. W rezultacie długi czas panował tam potem chaos. Maurer niczem nie zaznaczył swej obecności przez większość czasu, a nawet dobre dawniej podania na Riesnera nie wychodziły mu. Z chwilą zmiany Smoczka na Pazurka II, prawa strona z Riesnerem inicjowała ataki.
Bardzo nierówno działała pomoc. Przez długi czas z trudem opędzała się ofensywie Cracovii, a wtedy całkowicie straciła kontakt z własnym a-takiem. Stosunkowo najwcześniej powrócił do właściwej gry Lesiuk, podczas gdy Skwarczowski nadal tylko myślą) o defensywie.
W trójce obronnej Kaszowski by) najjaśniejszym punktem.
Śmiały w swej decyzji wychodzenia przed bramkę, dobrze piłkę chwytający, uzupełniał obrońców, popeniających błędy wcale liczne. Składy drużyn: Cracovia: Szumieć, Pająk, Doniec, Żiżka, Cebulak, Mysiak, Zieliński. Malczyk, Kempiński, Ciszewski, Kisieliński. — Garbarnia: Koszowski, Joksz, Stankosz. Skwarczowski. Wilczkiewicz, Lesiak, Riesner, Maurer. Smoczek. Pazurek I a II.
Przebieg gry.
Od pierwszego uderzenia widać, że Cracovia jest lepiej dysponowana. Atak jej składniej chodzi, party piłkami od pomocy. Po kilku doskonałych pozycjach Malczyka i Kisielińskiego w 16 min. strzał Ciszewskiego od nogi Stankosza odbija się i idzie w siatkę Garbarni. W 2 min. potem Szumieć błędnie czeka na piłkę, która o mało a byłaby go przeskoczyła w bramkę. Udane w polu akcje prawej strony Cracovii pod bramką za wodza. W 28 min. strzał Ciszewskiego Koszowski gubi, ale chwyta jeszcze na linji.

Dwa kornery Cracovii rozpoczęły drugą połowę bez rezultatu. W 13 min. Koszowski z głowy Kempińskiego zdejmuje piłkę. Smoczek idzie na skrzydło. Teraz atak Garbarni zyskuje na rozpędzie, dzięki Pazurkowi II, Wysyłany naprzód Riesner jest groźny. W 21 min. Pazurek z bliska strzela bramkę. Gra zyskuje na ostrości, bo obie drużyny dążą do zwycięstwa. W 34 min. Malczyk mija pięknie Joksza, który ręką usiłował powstrzymać piłkę — i uzyskuje zwycięstwo. Na dwie minuty przed końcem Maurer marnuje doskonałą sposobność wyrównali ha. Zawody prowadził dobrze p. Schneider. Widzów 5.000.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 34 z 21 sierpnia 1934


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.3
Zawody powyższe zapowiadały sic interesująco, ze względu na spodziewany wielki wysiłek obu drużyn i pragnienie zwycięstwa z obu stron. Cracovia pragnęła za wszelką cenę uzyskać rewanż za wysoką porażkę wiosenną, zaś Garbarnia znana z ambicji w walce z lokalnymi rywalami musiała dążyć do zwycięstwa w celu poprawienia swej popsutej ostatnio lokaty w tabeli ligowej, na skutek porażki w meczu z Pogonią.

Nadzieje publiczności zgromadzonej w liczbie około 4500 osób spełniły się. Walka była niezwykle zacięta i ambitnie prowadzona z obu stron przez cały czas. Gra stała na dobrym poziomie, nawet czasami bardzo dobrym, jeśli się weźmie pod uwagę ostatnie słabsze mecze mistrzowskie. W szczególności doskonale wypadła gra pomocy z obu stron, które walczyły zajadle o każdą piłkę i wspierały dzielnie linje napadu.
Te ostatnie nie mogły w tym stosunku zadowolić, choć były chwile zapowiadające dobry zadatek na przyszłość. Trójki obronne wypadły może mniej efektownie, lecz poza sporadycznymi błędami (czasem nawet wielkimi, jak błąd Stan kosza decydujący w ogólności o wyniku meczu) nie można było się dopatrzeć specjalnego spadku formy.
Jeśli idzie o wynik meczu, to wprawdzie zadecydowała o zwycięstwie Cracovii przypadkowa bramka „samobójcza” ze strony Garbarni, to jednak w sumie biało-czerwoni byli nieco lepszym zespołem, mającym nieco więcej z gry, a przytem przeprowadzającym swe akcje z większym planem i większą dokładnością (zwłaszcza, gdy idzie o pomoc).
Pierwsze chwile zapowiadają walkę energiczną. w której trudno przewidzieć, końcowy rezultat. Wisiał on też na włosku aż do ostatniego niemal momentu meczu.
Więcej inicjatywy wykazuje w pierwszym okresie Cracovia, której napad wspiera doskonale podawanemi piłkami Cebulak. Sekundują mu dzielnie, choć już nie tak dokładni boczni pomocnicy. — Garbarnia przedstawia w tym okresie zespól gorszy, głównie w linji napadu, gdzie Smoczek nie przyszedł zupełnie do siebie po doznanej kontuzji, a Pazurek II nie umie pilnować pozycji swojej i wysuwaniem się zbytniem ku środkowi uniemożliwia przeprowadzenie jakiejkolwiek celowej kombinacji. — Toteż więcej pozycyj posiada teraz napad Cracovii. w którym jednak Kisieliński oddaje zbyt dużo strzałów z pozycyj. gdzie trudno jest marzyć o powodzeniem bramkowem.
Wreszcie w 15 min. pada niespodziewanie pierwsza bramka dla Cracovii, gdy po strzale Ciszewskiego, nie rokującym zupełnie nadziei na końcowy efekt Stankosz skierowuje piłkę w róg i Kossowski zmuszony jest przepuścić ją do siatki. Jeszcze kilka dobrych akcyj ofensywnych Cracovii, zakończonych strzałami Cebulaka i Kempińskiego a obronionych przez Koszewskiego i parą niezdarnych pociągnięć napadu Garbarni i następuję gwizd na pauzę sędziego p. Schneidera, który ostro osądzał „faule“, lecz niejednokrotnie przesadzał w ich ocenie.
Po pauzie Cracovia przez 15 minut nie schodzi z połowy boiska Garbarni, lecz nie umie wykorzystać tej przewagi. Garbarni nie przychodzi w tym okresie do głosu.
Zmiana następuję radykalna, kiedy w drugim kwadransie gry następuję przegrupowanie w Garbarni, a mianowicie Smoczek zamienia pozycję z Pazurkiem II. Częściej teraz przy piłce są gracze napadu Garbami zasilani przez energicznie ich wspierającego Wilczkiewicza. Wynikiem korzystnym tej zmiany jest ładna kombinacja w 20 min. miedzy Smoczkiem a Pazurkiem I. który z pięknego przeboju strzela wyrównującego goala. Wydawało się początkowo, iż wynik ten się utrzyma, jednak energiczne akcje Cracovii są zawsze groźne.
Następuje jeszcze kilka zrywów z jednej i drugiej strony, Kisieliński, Maurer, Malczyk mają okazję na zmianę wyniku, lecz nie umią wykorzystać sytuacyj podbramkowych.
Po zmianie pozycyj między Kamplńsklm, (który poszedł na skrzydła) a Malczykiem, ten ostatni atakuje agresywniej coraz i wreszcie z pięknego wypadu po minięciu obrońcy Joksza strzela zwycięska dla Cracovii bramkę w 34 min.

Na wyróżnienie zasługują właściwie niemal wszyscy gracze obu drużyn, choć żaden z nich nie stanął jednak na nadzwyczaj wysokim poziomie. ale żaden nie grał znowu specjalnie marnie. Słabsze punkty były jednak, a do nich należą: Smoczek, Pazurek II z Garbami, a Kempiński z Cracovii. Drużyny walczyły w nast. składach: Cracovia: Szumiec. Pająk. Poniec, Żiżka, Cebula k. Mysiak. Zieliński. Malczyk. Kempiński. Ciszewski, Kisieliński. — Garbarnia: Koszowski. Joksz, Stankosz, Skwarczowski, Wilczkiewicz, Lesiak, Riesner, Maurer, Smoczek, Pazurek I i II.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 231 z 21 sierpnia 1934Mecze sezonu 1934

PPW Katowice 1934-01-01 Cracovia - PPW Katowice 2:4  Zwierzyniecki Kraków 1934-01-14 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:2  Stadion Królewska Huta 1934-01-21 Cracovia - Stadion Królewska Huta 8:1  KPW Katowice 1934-01-28 Cracovia - KPW Katowice 2:1  KS 20 Rybnik 1934-02-11 Cracovia - KS 20 Rybnik 6:1  AKS Chorzów 1934-02-18 AKS Królewska Huta - Cracovia 7:0  Odra Wodzisław Śląski 1934-02-25 Cracovia - Młodzież Powstańcza Wodzisław Śląski 3:0  Policyjny Katowice 1934-03-04 Cracovia - Policyjny Katowice 1:3  Pogoń Katowice 1934-03-11 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Garbarnia Kraków 1934-03-18 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  AKS Chorzów 1934-03-25 Cracovia - AKS Królewska Huta 1:0  Wacker Wiedeń 1934-04-02 Cracovia - Wacker Wiedeń 2:2  Ruch Chorzów 1934-04-08 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  Pogoń Lwów 1934-04-22 Pogoń Lwów - Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1934-04-29 Cracovia - ŁKS Łódź 4:3  Garbarnia Kraków 1934-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Warta Poznań 1934-05-27 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Polonia Warszawa 1934-06-03 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1934-06-10 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1934-06-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 4:0  Podgórze Kraków 1934-06-24 Podgórze Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1934-07-01 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  22 Strzelec Siedlce 1934-07-08 Cracovia - 22 Strzelec Siedlce 7:0  FC Wien 1934-07-14 Cracovia - FC Wien 0:1  Ruch Chorzów 1934-07-22 Ruch Wielkie Hajdugi- Cracovia 4:3  Grzegórzecki Kraków 1934-07-29 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1934-08-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Emigracja francuska 1934-08-12 Cracovia - emigracja francuska 3:2  Hapoel Tel Aviv 1934-08-15 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 3:2  Garbarnia Kraków 1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  22 Strzelec Siedlce 1934-09-02 22 Strzelec Siedlce - Cracovia 0:3  AC Milan 1934-09-16 Cracovia - AC Milan 3:4  ŁKS Łódź 1934-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Unia Sosnowiec 1934-09-27 Unia Sosnowiec - Cracovia 1:1  Warszawianka Warszawa 1934-09-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1934-10-07 BBSV Bielsko - Cracovia 1:6  Ruch Chorzów 1934-10-21 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  Pogoń Lwów 1934-10-28 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1934-11-01 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Wisła Kraków 1934-11-04 Wisła Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1934-11-11 Cracovia - Warta Poznań 1:2  Polonia Warszawa 1934-11-18 Cracovia - Polonia Warszawa 5:0  Garbarnia Kraków 1934-12-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:2  Garbarnia Kraków 1934-12-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 1934-12-09 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:0