Adam "Roch" Kowalski

Opis spotkania

Cracovia zwycięża Sokół w hokeju 8:1

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Pierwszy tegoroczny mecz hokejowy na torze Sokoła. posiadającym odpowiednie oświetlenie, zgromadzi w godzinach wieczornych około 700 widzów. Zwycięstwo odniosła Cracovia w stosunku 8:1, (2:1, 1:0, 5:0). Przewagę przez cały czas zawodów mieli, jak było do prze widz rada, białoczerwoni, którzy wystąpił pełną trójką pierwszego ataku.

Sokół gnał swój pierwszy mecz w sezonie bardzo ambitnie i dopiero w końcowej tercji uwidocznił się brak treningu u jego zawodników I nastąpiło załamanie, podczas gdy per zez pierwsze dwa okresy zawodnicy -Sokoła bronili się dzielnie i utrzymywali wynik zaszczytny. Lód niesprzyjający prowadzeniu krążka. hamował tempo i nie pozwalał na rozwiniecie pięknej szybkiej gry. Grano ambitnie, ostro, czasami nawet przekraczano granice dozwolonego „remplowania”. Skończyło się to też przykro, gdyż najlepszy zawodnik Cracovii, Wołkowski został w trzeciej tercji raniony łyżwą przez zawodnika Sokoła Farkasa. a następnie odwieziony przez Pogotowie Ratunkowe na klinikę chirurgiczną.
Stwierdzono u niego ranę dętą prawej stopy, przez co prawdopodobnie zawodnik ten nie weźmie udziału w międzynar. turnieju w Krynicy, dokąd została zaproszona Cracovia (wraz z FTC, Rotweiss, Warszawianka. KTH i Ognisko).
Wracając do przebiegu gry zaznaczyć warto, iż strzelcem trzech bramek był Wołkowski czterech Marchewczyk, jednej Kowalski. Dla Sokoła honorowy punkt zdobył Pankiewicz.
Drużyna Cracovii grała naogół w całości dobrze za wyjątkiem drogiego ataku, w którym możliwym tylko punktem był Stachura. W Sokole wyróżnili się Nowicki i Bezard, natomiast bramkarz b. słaby.
Sokół grał w składzie: Suski. Piekutowicz, Farkas, Bezard. Wilczyński, Nowicki (rez. Zgorzelski, Kopia i Pankiewicz).

Sędziowali pp Cenzor i Kłaput, przyczem komicznym był długotrwały spór między obydwoma arbitrami. na temat uzyskania przez Cracovię ósmej bramki. W końcu głos p. Cenzora przeważył ponieważ bramka padła na połowic boiska, gdzie decyzja należała do niego.

Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 1 z 1 stycznia 1938