Hokej mężczyzn 1946 - turniej finałowy

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
(Przekierowano z 1945/46 turniej finałowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Go-left.png sezon Hokej mężczyzn 1945/46 Go-right.png


Turniej finałowy (Kraków)

Finałowy turniej rozegrano w Krakowie w dniach 26-28 stycznia 1946 na lodowisku usytuowanym na kortach tenisowych obok stadionu piłkarskiego Cracovii. W miejscu gdzie potem znajdował się parking przed stadionem na ul. Józefa Kałuży. Obecnie jest tam reprezentacyjny Plac Wschodni z dwoma wielostanowiskowymi kasami biletowymi oraz elementy małej architektury (ławki, zieleń, lampy) i pomnik Józefa Kałuży.
Otwarcie turnieju miało uroczysty charakter. Po defiladzie drużyn, przy hymnie państwowym, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Na trybunach zasiadło blisko 6 tysięcy widzów.

Tabela

Giszowiec - obecnie dzielnica Katowic

Opis turnieju

Przegląd Sportowy

Cracovia mistrzem hokejowym Polski

Źródło: Przegląd Sportowy nr 5 z 28 stycznia 1946 [1]


Andrzej Godny, Stefan Leśniowski - HOKEJ, ROCZNIK 2008, Historia rozgrywek ligowych

1946 (s. 108)

Pamietam tłumy na naszym lodowisku. To było coś niesamowitego grać w takiej atmosferze. Ja przyjechałem w ostatniej chwili z Kłodzka, gdzie pracowałem w Służbie Ochrony Kolei. Trenowałem indywidualnie na zamarzniętej Nysie Kłodzkiej i w niezłej formie zjawiłem się w Krakowie. To był mój drugi tytuł mistrzowski z Cracovią. - wspomina Stanisław Stachura.

Źródło: Andrzej Godny, Stefan Leśniowski - HOKEJ, ROCZNIK 2008, Historia rozgrywek ligowych (wydanie DEKA sp. z o.o.) z 2008Cracovia pewnie pokonała finałowych rywali i drugi raz w historii sięgnęła po tytuł Mistrza Polski.

Skład Cracovii: Jan Maciejko, Władysław Kaliński-Kapusta - Władysław Michalik, Władysław Lemiszko, Tomasz Jasiński, Kazimierz Jusewicz, Mieczysław Kasprzycki, Włodzimierz Kopczyński, Tadeusz Kopczyński, Czesław Marchewczyk, Herbert Ursoń, Adam "Roch" Kowalski, Stanisław Stachura, Maksymilian Więcek, Andrzej Wołkowski
Trener: Czesław Marchewczyk