1947-05-15 Kraków - Łódź 4:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, stadion Wisły, czwartek, 15 maja 1947, 18:00

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Łodzi

4
:
2

(1:0)Herb_Łódź


Skład:
Wisła Kraków herb.pngJurowicz
Wisła Kraków herb.pngFlanek
Tarnovia Tarnów herb.pngBarwiński
Cracovia herb.pngJabłoński I
Cracovia herb.png Parpan
Cracovia herb.pngJabłoński II
Cracovia herb.png Bobula
Wisła Kraków herb.pngGracz
Wisła Kraków herb.pngGiergiel
Wisła Kraków herb.pngKohut
Sołek

Sędzia: Zdybalski
Widzów: 8000

bramki Bramki
Wisła Kraków herb.pngGracz (68') (81')
Wisła Kraków herb.pngGiergiel (45')
Wisła Kraków herb.pngKohut (82')
ŁKS Łódź herb.pngŁącz (61')
ŁKS Łódź herb.pngJaneczek (83')
Skład:
ZZK Łódź herb.png Styczyński (ŁKS Łódź herb.png Depczyński)
ŁKS Łódź herb.png Włodarczyk
ŁKS Łódź herb.pngŁuć
ZZK Łódź herb.png Korporowicz
ZZK Łódź herb.png Miller
ŁKS Łódź herb.png Czyżewski
ŁKS Łódź herb.png Janeczek
ŁKS Łódź herb.png Baran
ZZK Łódź herb.png Koczewski
ŁKS Łódź herb.pngŁącz
ŁKS Łódź herb.png GwoździńskiPuchar Kałuży

Mecz o Puchar Kałuży.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Kraków taktycznie lepszy" -
Dziennik Polski

Kraków taktycznie lepszy

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Pierwszy w bieżącym sezonie mecz międzymiastowy w Krakowie o Puchar śp. Kałuży odbył się na boiska Wisły między reprezentacjami Łodzi i Krakowa. Składy drużyn. Łódź: Styczyński (ŁKS Depczyński) Włodarczyk i Łuć (obaj ŁKS), Korporowicz (ZZK). Miller (Z.Z.K), Czyżewski (ŁKS). Janeczek (ŁKS), Baran (ŁKS), Koczewski (ZZK), Łącz (ŁKS), Gwoździński (ŁKS). Kraków: Jurowicz (Wisła) Barwiński (Tarnovia), Flanek (Wisła), Jabłoński I, Parpam. Jabłoński II (Cracovia) i w ostatnich minutach Lasiewicz (Garbarnia), Giergiel, Gracz Kohut (Wisła), Sołek (Garbarnia), Bobula (Cracovia).

Zawody nie stały na wysokim poziomie, zwłaszcza w pierwszej połowie; po kilku ładnych zagraniach w pierwszym kwadransie gra była mało efektowna. Drużyną przeważającą zarówno w pierwszym okresie jak i po przerwie był Kraków. Do ostatniej minuty przed przerwą wynik utrzymał się bezbramkowy, a jedyna bramka' przed pauzą została zdobyta z trudnej pozycji przez Giergiela z podania Gracza.

Bramkarz łodzian wyjaśnił w pierwszej połowie gry kilka trudnych sytuacji, a „dziadek" Czyżewski otoczył Gracza tak troskliwą opieką, że zablokował zagrania prawej strony ataku Krakowa. Najładniejszymi momentami gry do przerwy były, strzał z voleya Solka z centry Giergiela obroniony ładnie przez Depczyńskiogo, i emocjonujący moment pod bramką Krakowa kiedy Jurowicz obronił z kilku metrów ostry strzał Koczewskiego.


Po przerwie gra była żywsza i ciekawsza. Bezpośrednio po rozpoczęciu do centry Glergiela skacze przed linią bramkową Kohut ale nie sięga piłki głową. Po 15 minutach gry bezbramkowo Gracz po zagraniu z Giergielem podwyższa wynik dla Krakowa do 2:0 a w minutę później Łącz niespodziewanym strzałem z 18 m zdobywa pierwszą bramkę dla Łodzi. Nastąpił okres żywszej gry. Kraków atakuje mocniej. Kilka dogodnych sytuacji nie zostaje wyzyskanych pod bramką Lodzi. Łodzianie wygrywają swój najmocniejszy atut szybkość i zagrażają parokrotnie bramce krakowian ale Barwiński i Jurowicz są na poziomie. Jeden z ataków Krakowa przynosi podwyższenie wyniku. W 35 min. Kohut mija 2 przeciwników i strzela trzecią bramkę dla Krakowa. W dwie min. potem Gracz strzela celnie w sam róg bramki, piłka odbija się od słupka a Kohut dobija piłkę na linii bramkowej. Ostatnie minuty gry przynoszą jeszcze zmianę wyniku. Nieporozumienia w defensywie Krakowa wyzyskuje Janeczek i zdobywa drugą bramkę dla Łodzi ustalając wynik zawodów.

Łodzianie byli drużyną szybszą, więcej wkładali serca w grę, grali ambitniej, jednak ustępowali taktycznie reprezentacji Krakowa, która mimo że nie miała dobrego dnia, dzięki wyższości taktycznej wygrała zasłużenie. Z gości na wyróżnienie zasłużyli trio obronne. Czyżewski w pomocy i trójka ataku, z Krakowa Barwiński, Jurowicz. Zawody prowadził bardzo dobrze Zdybalski. Publiczności około 8 tys. (jot)
Źródło: Dziennik Polski nr 133 z 16 maja 1947


Mecze sezonu 1947 (Kraków)