"Dzielna postawa beniaminka I ligii" -
Sport

Dzielna postawa beniaminka I ligii

Relacja z meczu w katowickim dzienniku Sport
Krakowski świat sportowy pięknie uczcił awans pasiaków do ekstraklasy. Mimmo powszedniego dnia na stadionie Wisły, gdzie blało-czerwoni stanęli do kolejnego pojedynku z odwieczną rywalką zebrało się więcej widzów niż na meczach I ligi. Także poziom towarzyskiego spotkania był znacznie lepszy nawet od mistrzowskich meczów ekstraklasy. Grano szybko, dobrze, popisując się wieloma akcjami, przeprowadzanymi w pełnym biegu i z dynamiką. Padło również sporo soczystych strzałów no obie bramki.

Wisła nie wykorzystała na 5 min, przed końcem meczu rzutu karnego. Egzekwujący go Wójcik zasygnalizował kierunek strzału i umożliwił Jałosze wybicie piki na korner.

W Cracovii na wyróżnienie zasłużyli Chemicz, Rcwilak, Spiżak i Sarnat. Najsilniejsze punkty Wisły stanowili Musiał, Polak, Hausnrr i Adamus.
Źródło: Sport 25 czerwca 1969

Przyzwyczajeni do nieciekawych widowisk piłkarskich i nudnych najczęściej meczów ligowych wychodzili wczoraj kibice ze spotkania Wisła—Cracovia pełni wrażeń i zadowoleni z przebiegu meczu. Wygrała Wisła 2:1 uzyskując zwycięstwo już w pierwszej połowie spotkania, ale był to mecz dwu równorzędnych partnerów. Grano szybko, było sporo ciekawie przeprowadzonych akcji, nie brakło strzałów na bramki.

Grę prowadzono obustronnie otwartą, obydwa zespoły nastawiły się na ofensywę i taki system jest bardziej widowiskowy, a dla drużyn skuteczniejszy. Dobry mecz towarzyski pomiędzy Wisłą i Cracovią pozwala przypuszczać, ze również w spotkaniach ligowych w przyszłym sezonie oglądać będziemy ciekawe i na wysokim poziomie stojące widowiska.

Pierwszą bramkę zdobył dla Wisły Kotlarczyk w 2 minucie, na 1 0 podwyższył w 34 min. Hausner. Bramkę dla biało-czerwonych zdobył w 41 minucie Stroniarz. Miała jednak Cracovia kilkakrotnie okazję do uzyskania wyniku remisowego czy nawet zwycięstwa. jednak nie popisali się strzelecko napastnicy tej drużyny. Zresztą podobnie sporo nie wykorzystanych momentów mają na swym koncie piłkarze Wisły, którzy zaprzepaścili nawet (Wójcik) rzut karny, sędziował p. Januszyk z Oświęcimia.

I jedna uwaga na marginesie: portierzy KOZPN, ustawieni przy wejściu na miejsca prasowe nie respektowali prasowych kart wolnego wstępu wydanych przez GKKFiT. Czyżby opaska na ręku dodawała takiej władzy? Ponadto brakło megafonów na boisku i nie ogłaszano zmian w drużynach.
Źródło: Dziennik Polski nr 149 z 25 czerwca 1969 [1]

"„ŚWIĘTA WOJNA" W DOBRYM WYDANIU" -

„ŚWIĘTA WOJNA" W DOBRYM WYDANIU

Ponad 10 tysięcy widzów okla¬skiwało wczoraj na stadionie Wisły towarzyskie spotkanie piłki nożnej Wisła — Cracovia. „Święta wojna" we wczorajszym wydaniu musiała podobać się nawet wybrednym zwolennikom futbolu. Obie drużyny grały szybko, przeprowadzając wiele pomysłowych akcji. Napastnicy często strzelali i to celnie, bramkarze popisywali się paradami. Cóż jeszcze można było wymagać od spotkania towarzyskiego, bez walki o punkty. Grano fair, choć nie unikano starć.

Prowadzenie dla Wisły zdobył, Kotlarczyk z dalekiego strzału w 3 minucie. W 33 min. — groźny moment pod bramkę Wisły, zamieszanie, bramki jednak nie było. W minutę później kontratak „białej gwiazdy”, piękny rajd Hausnera przynosi drugą bramkę dla Wisły. Na cztery minuty przed przerwą przy biernej postawie obrońcy Wisły Polaka Stroniarz uzyskuje bramkę dla Cracovii.
Po przerwie przewagę uzyskuje Cracovia. Wisła wytrzymuje napór przeciwnika i powoli gra się wyrównuje. W 85 min. zostaje sfaulowany na polu karnym Hausner. Niefortunnym egzekutorem „jedenastki” dla Wisły jest Wójcik, Zbyt lekki strzał Wójcika bramkarz Cracovii Jałocha broni na róg. W dwie minuty później Adamus strzela w poprzeczkę i mecz kończy się zwycięstwem Wisły 3:1 (3:1).
Beniaminek ekstraklasy Cracovia wykazała że poziomem gry nie ustępuje drużynom I ligi. Oby tak „biało-czerwoni” grali w spotkaniach ligowych.
WISŁA: Sikorski (Stroniarz) Szymanowski, Wójcik, Musiał, Polak, Kotlarczyk (Fliśnik), Hausner, Krawczyk, Adamus, Studnicki (Kawula), Skupnik (Lendzion).

CRACOVIA: Paluch (Jałocha II), Chemicz, Kubik (Rewilak), Mikołajczyk, Jałocha I, Szymczyk, Zuśka (Joczys), Spiżak, Niemiec (Antczak), Sarnat, Stroniarz. Sędziował p. Januszyk (Oświęcim).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 149 z 25 czerwca 1969

"Wisła wygrała z Cracovią 2:1" -

Wisła wygrała z Cracovią 2:1

W ROZEGRANYM, w ramach jubileuszu 50-lecia KOZPN, towarzyskim meczu piłki nożnej Wisła wygrała z Cracovią 2:1 (2:1). Bramki zdobyli: dla Wisły — Kotlarczyk w 2 min., Hausner w 34 min., dla Cracovii — Z. Stroniarz w 41 min. Sędziował p. Januszyk z Oświęcimia. Widzów ponad 12 tys.

WISŁA: Sikorski (H. Stroniarz) Szymanowski, Wójcik, Polak (Kawula), Musiał, Kotlarczyk (Fliśnik), Hausner, Krawczyk, Adamus, Studnicki (Polak), Skupnik ( Lendzion). CRACOVIA: Paluch (H. Jałocha). Chemicz, Kubik (Rewilak), K. Jałocha, Mikołajczyk, Szymczyk, Zuśka (Joczys), Niemiec (Antczak), Spiżak, Sarnat, Z. Stroniarz. Z górą 12 tysięcy widzów emocjonowało się wczoraj oglądając na stadionie Wisły kolejny pojedynek dwóch najstarszych drużyn naszego miasta. Mecz stał na dobrym, rzadko oglądanym w Krakowie, poziomie. Obydwa zespoły przeprowadziły mnóstwo pomysłowych ataków, wiele było strzałów i popisowych interwencji bramkarzy. Beniaminek I ligi — piłkarze Cracovii zaprezentowali się z dobrej strony: w polu byli równorzędnym partnerem, posiadając nawet okresami przewagę. Zwycięstwo Wisły jest jednak jak najbardziej zasłużone. Jedenastka gospodarzy była zespołem bardziej dojrzałym taktycznie, a każda akcja ofensywna wiślaków była niebezpieczna.

Już w drugiej min. Wisła objęła prowadzenie: Kotlarczyk minął dwóch obrońców Cracovii i ostrym strzałem posłał piłkę w górny róg bramki. W 34 min. Hausner podwyższył wynik na 2:0. Jedyną bramkę dla Cracovii zdobył w 41 min. Stroniarz, który przytomnie przejął piłkę podaną przez Sarnata i umieścił ją w siatce. Po zmianie stron obie drużyny wypracowały sobie wiele dogodnych sytuacji podbramkowych. Warto odnotować, że w 84 min. H. Jałocha obronił rzut karny egzekwowany przez Wójcika, a w 87 min. po strzale Adamusa piłka odbiła się od poprzeczki.

PS. Dziennikarce mieli wczoraj poważne trudności z dostaniem się na miejsca prasowe, ponieważ porządkowi nie chcieli ich tam wpuścić. Czyżby organizator zawodów — KOZPN zapomniał o przedstawicielach prasy?
Źródło: Echo Krakowa nr 147 z 25 czerwca 1969

Mecze sezonu 1968/69

Spartak Přerov 1968-06-29 Spartak Přerov - Cracovia 1:5  Stahl Eisenhüttenstadt 1968-06-30 Stahl Eisenhüttenstadt - Cracovia 2:3  Słomniczanka Słomniki 1968-07-19 Słomniczanka Słomniki - Cracovia 0:8  Stahl Eisenhüttenstadt 1968-07-26 Cracovia - Stahl Eisenhüttenstadt 2:2  Wisła Kraków 1968-07-27 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  Olimpia Poznań 1968-08-03 Olimpia Poznań - Cracovia 0:1  Wawel Kraków 1968-08-07 Cracovia - Wawel Kraków 1:3  Piast Gliwice 1968-08-11 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Unia Racibórz 1968-08-18 Unia Racibórz - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1968-08-24 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  Odra Wrocław 1968-08-28 Odra Wrocław - Cracovia 0:1  Start Łódź 1968-08-31 Start Łódź - Cracovia 0:0  Zawisza Bydgoszcz 1968-09-08 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Unia Tarnów 1968-09-14 Cracovia - Unia Tarnów 2:0  Lech Poznań 1968-09-22 Lech Poznań - Cracovia 0:1  Górnik Wojkowice 1968-09-29 Cracovia - Górnik Wojkowice 4:3  Arkonia Szczecin 1968-10-06 Arkonia Szczecin - Cracovia 0:1  Motor Lublin 1968-10-13 Cracovia - Motor Lublin 3:1  Garbarnia Kraków 1968-10-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:0  ŁKS Łódź 1968-10-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1968-11-03 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Górnik Wałbrzych 1968-11-10 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Gwardia Warszawa 1968-11-17 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Cracovia_herb 1969 Trening Noworoczny  Egri Dózsa 1969-02-09 Egri Dózsa - Cracovia 1:1  Egri Dózsa 1969-02-16 Egri Dózsa - Cracovia 0:0  Egri Dózsa 1969-02-23 Egri Dózsa - Cracovia 1:0  Skawa Wadowice 1969-03-02 Skawa Wadowice - Cracovia 1:4  Stal Mielec 1969-03-07 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1969-03-09 Cracovia - Stal Mielec 0:1  Olimpia Poznań 1969-03-15 Cracovia - Olimpia Poznań 2:0  Piast Gliwice 1969-03-22 Piast Gliwice - Cracovia 0:0  Unia Racibórz 1969-03-30 Cracovia - Unia Racibórz 2:0  Hutnik Kraków 1969-04-12 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 0:0  Start Łódź 1969-04-19 Cracovia - Start Łódź 1:0  Garbarnia Kraków 1969-04-26 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  JKS Jarosław 1969-04-30 JKS Jarosław - Cracovia 2:1  Zawisza Bydgoszcz 1969-05-03 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  Unia Tarnów 1969-05-10 Unia Tarnów - Cracovia 2:0  Lech Poznań 1969-05-17 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Górnik Wojkowice 1969-05-25 Górnik Wojkowice - Cracovia 0:0  Arkonia Szczecin 1969-05-31 Cracovia - Arkonia Szczecin 1:2  Motor Lublin 1969-06-05 Motor Lublin - Cracovia 1:0  ŁKS Łódź 1969-06-08 Cracovia - ŁKS Łódź 0:2  Górnik Wałbrzych 1969-06-15 Cracovia - Górnik Wałbrzych 0:0  Gwardia Warszawa 1969-06-21 Gwardia Warszawa - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1969-06-24 Wisła Kraków - Cracovia 2:1