Henryk Czapnicki

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Czapnicki

Henryk Czapnicki.jpg

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Henryk Czapnicki
Kraj Polska
Urodzony(a) 4 kwietnia 1896, Kraków, Galicja
Zmarły 24 marca 1970, Kraków
zdjęcie grobu w Krakowie
Piłkarze Cracovii na Sowińcu, 1935 r., pośrodku stoi prezes klubu płk. Miodoński, obok na prawo wiceprezes dr Czapnicki, pierwszy od prawej zasłużony skarbnik dyr Jeż, przód
Cracovia na Sowińcu, 1935 r., tył
Henryk Czapnicki, 1949 r.
Henryk Czapnicki

Henryk Czapnicki urodził się 4 kwietnia 1896, zmarł 24 marca 1970 (pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - Kwatera: PAS 69A, Rząd: płn, Miejsce: 10).

Doktor medycyny.

Członek Rady Seniorów od 1937 r..

Prasa

Pionier poradnictwa sportowego - Głos Sportowca 25.06.1956

Nazwisko dr. Henryka Czapnickiego jest od lat znane w krakowskim świecie sportowym jako lekarza i wieloletniego działacza sportowego Cracovii. Już przed pierwszą wojną światową jako uczeń gimnazjum św. Jacka (do którego uczęszczały takie sławy piłkarskie jak Popiel, Cepurski i Cudek) zaczął grać w piłkę nożną i był nawet zawodnikiem IX drużyny Cracovii. Jako kibic zaś nie opuścił żadnego meczu, a na pierwszy "prawdziwy" w Krakowie mecz Cracovia - Czarni (Lwów), który przeszedł do historii piłkarstwa krakowskiego, dostał się za wszelką cenę tj. "na lewo".

Już od 1917 r. jako asystent kliniki wewnętrznej wspólnie z prof. Siedleckim (wówczas również asystentem) udzielali pomocy lekarskiej piłkarzom. W 1922 r. dr. Czapnicki, prof. Siedlecki, dr Pawlas i dr Margulies założyli w Krakowie pierwsze w Polsce koło lekarzy sportowych, które wprawdzie nie miało żadnego statutu, ale było oparte na zdrowych podstawach. Nie było zorganizowanej poradni sportowej, ale każdy z lekarzy sam prowadził swoją kartotekę dla I i II drużyny i każdorazowo przeprowadzał badania przed sezonem i okresowo dwa razy do roku. Lekarze rozdzielali między siebie drużyny, ale tak by opieka lekarska i ocena zdolności do zawodów była kierowana nie specjalną sympatią do drużyny lub zawodnika lecz wymogami zdrowia. Dr. Czapnickiemu przydzielona została w opiekę drużyna - Wisły. W zespole tym bardzo skrupulatnie przestrzegano obowiązku poddawania się badaniu. Drużynę przyprowadzał zazwyczaj H. Reyman i nie zdarzyło się, by któryś z zawodników nie był obecny.

Intensywna działalność sportową dra Czapnickiego w Krakowie datuje się na od r. 1932, kiedy to został wybrany wiceprezesem Cracovii i to wiceprezesem "urzędującym". Tę godność piastował bez przerwy do 1938 roku. W tym roku na skutek nagonki prasy endeckiej z katowickim "Orędownikiem" na czele dr Czapnicki wycofał się z czynnego życia sportowego, by powrócić doń podczas okupacji w latach 1939-1941. W tym okresie dr Czapnicki udzielał zawodnikom opieki lekarskiej. Zmuszony ukrywać się wyjechał następnie do Warszawy, gdzie podczas powstania warszawskiego został ciężko ranny.

Po powrocie do Krakowa już w lutym 1945 roku wraz z prof. Weyssenhoffem, dr Wojakowskim i Zygmuntem Chruścińskim przystąpił do zmontowania tymczasowego zarządu Cracovii. Z przerwą dwuletnią pełnił dr Czapnicki funkcję przewodniczącego prezydium KS Cracovii aż do r. 1956. Obecnie jest on opiekunem honorowym Klubu. Nie zaniechał jednak czynnego udziału w życiu klubu, gdyż jako członek prezydium WRN jest decernentem WKKF i w tym charakterze bierze aktywny udział w życiu sportowym województwa krakowskiego.

Dr Czapniewski, to niezmordowany, szczerze i bezinteresownie oddany działacz sportowy, który jakkolwiek silnie związany ze swym klubem macierzystym umiał swoim taktem, umiarem i obiektywizmem rozwinąć i utrwalić pozytywne współżycie miedzy Cracovią a innymi kołami sportowymi.

Poprzednik
Stanisław Żur
Prezes KS Cracovia
23 I 1949 - 1955
Następca
Krzysztof Grzywiński