KS Cracovia

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb KS Cracovia
Informacja o zakupie cegiełki wawelskiej nr. 5170 przez KS Cracovia w dzienniki "Ilustrowany Kuryer Codzienny" nr. 160 z dn. 8 lipca 1923 r.
siedziba stowarzyszenia w parku Jordana

Stowarzyszenie Klub Sportowy "Cracovia" - dawniej podstawowa forma organizacyjna działalności Cracovii. Najstarszy polski klub sportowy został założony 13 czerwca 1906. Początkowo działał bez osobowości prawnej, w lutym 1908 stał się częścią Sekcji Sportowej Krajowego Związku Turystycznego, jako odrębne stowarzyszenie zarejestrowany[1] został 27 listopada 1909. Kolejne zmiany przepisów i stanu prawnego na ziemiach polskich wymuszały kolejne rejestracje. Ostatniej dokonano 4 lutego 2005 wpisując klub do rejestru stowarzyszeń KRS.

Do zmian struktury Cracovii doszło na przełomie XX i XXI wieku. Zawodowy sport został przekazany MKS Cracovia SSA - spółce utworzonej w 1997 przez stowarzyszenie i Gminę Kraków. Akcje posiadane przez stowarzyszenie zostały następnie wykupione przez osoby prywatne i obecnie stowarzyszenie nie jest już akcjonariuszem spółki. Sporty indywidualny i amatorskie zespoły sportów drużynowych zostały sukcesywnie w latach 2007-2010 przekazywane nowemu stowarzyszeniu Klub "KS Cracovia 1906". 10 kwietnia 2010 na walnym zgromadzeniu została przegłosowana uchwała o postawieniu stowarzyszania Klub Sportowy "Cracovia" w stan likwidacji.

Siedziba

Zobacz więcej w osobnym artykule Infrastruktura klubowa, w sekcji Pawilon w Parku Jordana.

Zobacz też

Przypisy

  1. 27 listopada 1909 Namiestnictwo we Lwowie wpisało Klub Sportowy "Cracovia" w Indeks Stowarzyszeń rozdział XIII pozycja 2584