Krajowy Związek Turystyczny

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
obrady władz KZT w 1907

Krajowy Związek Turystyczny to zajmujące się turystyką krakowskie stowarzyszenie powstałe 18 lipca 1906 o godz.17.. [1] [2] [3] [4][5][6][7](zapowiedź powstania związku [8] [9][10]).
Pierwsze posiedzenie KZT odbyło się 1 sierpnia 1906 r.[11]

Na początku 1908 "Cracovia", a z nią i inne krakowskie kluby włączyła się w struktury KZT. 20 stycznia 1908 utworzono specjalną Sekcję Sportową [12], która miała zająć się organizacyjną opieką nad klubami sportowymi Krakowa. Zorganizował on między innymi spotkania piłki nożnej między Cracovią, a Pogonią w 1908 r. [13].

Dzieliła się ona na koła odpowiadające poszczególnym dyscyplinom sportowym. Ze sprawozdanie KZT za 1908 wiadomo, że Sekcja Sportowa zrzeszała cztery drużyny. Dwie z nich to Cracovia i Wisła, nazwy pozostałych dwóch nie są znane, być może były to rezerwowe drużyny tych dwóch klubów, być może chodzi o inne krakowskie zespoły (wiadomo, że w 1908 istniał robotniczy klub Biało-Czarni). Cracovia została pierwszą drużyną[14] koła footballowego Sekcji Sportowej.

KZT nawiązała współpracę ze związkiem wiedeńskim oraz węgierskim [15] [16].
Krajowy Związek Trurystyczny nie wywiązał się z pokładanych w nim nadziei. Nie organizowano wystarczającej liczby meczów, a te które KZT organizował było zorganizowane na ogół źle (brakowało np opieki medycznej, napojów[17]). Z relacji prasowych wiadomo, że kluby miały nawet kłopot z zaopatrzeniem w piłki[18]. Związek pobierał za to wpływy za bilety.

Ostatecznie "Cracovia" a za nią i inne kuby sama zajęła się organizowaniem swoich meczów. Na jesieni 1909 Cracovia wystąpiła ze struktur Krajowego Związku Turystycznego i jako pierwszy klub w Krakowie zarejestrowała się jako odrębne stowarzyszenie. 28 listopada 1909 została przez namiestnictwo we Lwowie wpisana w Indeks Stowarzyszeń.


Przypisy