Krajowy Związek Turystyczny

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
obrady władz KZT w 1907

Krajowy Związek Turystyczny to zajmujące się turystyką krakowskie stowarzyszenie powstałe w 1906. Na początku 1908 "Cracovia", a z nią i inne krakowskie kluby włączyła się w struktury KZT. 20 stycznia 1908 utworzono specjalną Sekcję Sportową, która miała zająć się organizacyjną opieką nad klubami sportowymi Krakowa. Dzieliła się ona na koła odpowiadające poszczególnym dyscyplinom sportowym. Ze sprawozdanie KZT za 1908 wiadomo, że Sekcja Sportowa zrzeszała cztery drużyny. Dwie z nich to Cracovia i Wisła, nazwy pozostałych dwóch nie są znane, być może były to rezerwowe drużyny tych dwóch klubów, być może chodzi o inne krakowskie zespoły (wiadomo, że w 1908 istniał robotniczy klub Biało-Czarni). Cracovia została pierwszą drużyną[1] koła footballowego Sekcji Sportowej.

Krajowy Związek Trurystyczny nie wywiązał się z pokładanych w nim nadziei. Nie organizowano wystarczającej liczby meczów, a te które KZT organizował było zorganizowane na ogół źle (brakowało np opieki medycznej, napojów[2]). Z relacji prasowych wiadomo, że kluby miały nawet kłopot z zaopatrzeniem w piłki[3]. Związek pobierał za to wpływy za bilety.

Ostatecznie "Cracovia" a za nią i inne kuby sama zajęła się organizowaniem swoich meczów. Na jesieni 1909 Cracovia wystąpiła ze struktur Krajowego Związku Turystycznego i jako pierwszy klub w Krakowie zarejestrowała się jako odrębne stowarzyszenie. 28 listopada 1909 została przez namiestnictwo we Lwowie wpisana w Indeks Stowarzyszeń.


Przypisy

Historia i tradycja Cracovii

Historia: Najstarsi w KrakowieNajstarsi w PolscePierwsze lata CracoviiHistoria nazwy Cracovia Historia stadionuDawne boiskaDawne lodowiskaKronikiKrakowska szkoła gryJak dyskryminowano CracovięŻydzi

Krajowy Związek TurystycznyAustriacki Związek Piłki NożnejZwiązek Polski Piłki Nożnej

Skany starych gazet: 19061907i dalej..

Tradycja: Wartości CracoviiPasyStrojeHerbFlagaHymnStare hymnyTrening NoworocznyLajkonikRada SeniorówŚwięta WojnaWielcy ludzie CracoviiSłynni kibice