Lodowiska Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historyczne lodowiska

Ślizgawka w Parku Krakowskim

Park Krakowski na mapie

Miejsce pod lodowisko (zwane wówczas ślizgawką) w Parku Krakowskim Cracovia wydzierżawiła w grudniu 1909 [1]. Zorganizowano ją na zamrożonej sadzawce (basenie) znajdującej się w tym parku. Ślizgawkę w tym miejscu klub organizował także w kolejnych po 1909/10 sezonach - 1910/11[2] , 1911/12 [3] [4] oraz po rocznej przerwie zimą 1913/14[5] . Organizowano tam zawody łyżwiarskie, mecze bandy i hokeja oraz festyny i zabawy.

Ślizgawka na Wystawie Architektury

łyżwiarze w Oleandrach w styczniu 1914
łyżwiarze w Oleandrach w styczniu 1914

Wystawę Architektury zorganizowano w Oleandrach. Po jej zakończeniu w dalszym ciągu teren powystawowy wynajmowany był od miasta przez Komitet Wystawy Architektonicznej, który podnajmował je na różne cele. W sezonie 1912/13 na ogromnym placu między budynkami swoją ślizgawkę zorganizowała Cracovia. Zajmowała ona 4 000 metrów kwadratowych. Dla widzów przygotowano pergolę, a cały teren oświetlono.

Rok po Cracovii w sezonie 1913/14 miejsce pod ślizgawkę w Oleandrach przejął krakowski AZS wsparty przez oficerów krakowskiego garnizonu (Cracovia wróciła wówczas do Parku Krakowskiego)[6]. Na wiosnę 1914 w tym samym miejscu pojawił się kolejny, trzeci już, klub - boisko piłkarskie urządziła tam Wisła Kraków. Obszar ten zwano Parkiem Sportowym. Po wybuchu I wojny światowej A.Biliński - prywatny przedsiębiorca dzierżawiący teren od Komitetu Wystawy Architektonicznej - podnajął cały teren powystawowy "Strzelcowi", który organizował w tym miejscu Legiony Polskie. Wobec zaległości płatniczych Komitet Wystawy Architektonicznej zerwał umowę z najemcą i za darmo przekazał teren w użytkowanie Legionom. Po opuszczeniu miasta przez legionistów w listopadzie 1914 gmina Kraków zorganizowała w tym miejscu ... hodowlę krów. 12 marca 1915 wybuchł tam pożar, a spalonych budynków nigdy nie odbudowano[7]. Obecnie nie pozostał żaden ślad po obiektach Wystawy Architektonicznej

Lodowisko przy stadionie

lodowisko przy stadionie, mecz Cracovia-Sokół K. 1/1933 r. "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [1]

Lodowisko urządzone przy stadion Cracovii. Obecnie nie pozostał po nim żaden ślad.

Stub sekcji Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.


Obecne lodowisko

Zobacz więcej w osobnym artykule: Lodowisko im. Adama "Rocha" Kowalskiego.

Przyszłe lodowisko

W przyszłości Cracovia pozostanie na aktualnym lodowisku, ale ważniejsze mecze Pasów będą najprawdopodobniej rozgrywane w nowobudowanej hali sportowo-widowiskowej w Czyżynach. Ma ona mieścić 15 000 widzów i posiadać instalację mrożącą.


Przypisy

Zobacz też