Pasiasty Lajkonik

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lajkonik

Pasiasty Lajkonik - to klubowa maskotka Cracovii towarzysząca każdemu meczowi biało-czerwonych. Postać Lajkonika to powszechnie znana krakowska tradycja związana z dzielnicą Zwierzyniec - to właśnie w niej od 1912 znajduje się stadion Cracovii.

Historia

Lajkonik w barwach Cracovii debiutował na meczu ze Szczakowianką Jaworzno (8:1) 11 czerwca 2004. Na pomysł sprowadzenia Lajkonika na Cracovie wpadł Paweł Tarnowski. Lajkonika spiker przywitał słowami:
"Dziś na naszym stadionie pojawił się specjalny gość, który - miejmy nadzieję - na stałe zadomowi się przy Kałuży. Jest nim Lajkonik - wizytówka Krakowa a przede wszystkim symbol zwycięstwa! Jako że Cracovia również jest swego rodzaju sportowym symbolem naszego prastarego grodu, postanowiliśmy połączyć w jednym miejscu wszystko to, co w Krakowie najpiękniejsze. Tak więc mamy nadzieję, że Lajkonik jako nasza maskotka, nasz talizman, nie tylko dziś, ale jeszcze wiele razy będzie towarzyszył Cracovii. Dotknięcie jego buławy przynosi podobno szczęście, które przez lata naszej Cracovii tak bardzo było potrzebne. Lajkoniku: Zdziel tam na dole swoją buławą kogo trzeba, by Cracovia znowu mogła zagrać w pierwszej lidze!"


Historia i tradycja Cracovii

Historia: Najstarsi w KrakowieNajstarsi w PolscePierwsze lata CracoviiHistoria nazwy Cracovia Historia stadionuDawne boiskaDawne lodowiskaKronikiKrakowska szkoła gryJak dyskryminowano CracovięŻydzi

Krajowy Związek TurystycznyAustriacki Związek Piłki NożnejZwiązek Polski Piłki Nożnej

Skany starych gazet: 19061907i dalej..

Tradycja: Wartości CracoviiPasyStrojeHerbFlagaHymnStare hymnyTrening NoworocznyLajkonikRada SeniorówŚwięta WojnaWielcy ludzie CracoviiSłynni kibice