Lodowisko im. Adama "Rocha" Kowalskiego

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ul. Michała Siedleckiego 7 31-538 Kraków

Dziennik Polski z 5 kwietnia 1957
Echo Krakowa z 9 grudnia 1960
Budowa lodowiska, czerwiec 1960 r.

Historia lodowiska

Lodowisko Cracovii przy ulicy Siedleckiego 7 nosi imię Adama "Rocha" Kowalskiego. Budowa lodowiska rozpoczęła się , otwarcie miało miejsce 18 lutego 1961 r. Pierwszym meczem jaki rozegrano był mecz Cracovia - Start Katowice, zakończony zwycięstwem Katowic 3-1. Rozegrany następnego dnia wieczorem rewanż dał zwycięstwo Cracovii 4-3. W 1976 roku lodowisko przykryto halą. Mała tafla została wybudowana w 1966 roku. Na początku XXI wieku zrujnowane lodowisko zostało odebrane dotychczasowemu zarządcy (OSiR "Krakowianka") i przekazane w dzierżawę MKS Cracovia SSA.

Budowa lodowiska

Budowa lodowiska, grudzień 1960 r.
Budowa lodowiska, grudzień 1960 r.
Budowa lodowiska, grudzień 1960 r.

Lodowisko obecnie

Lodowisko przy ul. Siedleckiego

Obecnie tafla lodowiska ma wymiary 29x60 m, natomiast powierzchnia użytkowa to 6753,5 m2 i kubatura 77080,0 m3. - liczba widzów na trybunach 2514 (wszystkie siedzące)

Status prawny lodowiska

Lodowisko przy ul. Siedleckiego w Krakowie zostało oficjalnie przekazane MKS Cracovia SSA w styczniu 2004 roku w użytkowanie na 30 lat. Akt notarialny podpisali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes MKS Cracovia SSA Paweł Misior i wiceprezes Jakub Tabisz.

Historia Hali Lodowej (www.cracovia.krakow.pl - 8 styczeń 2005)

18 lutego 1961 r., w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w mieście i szóstego w kraju sztucznego lodowiska. Obiekt przy ul. Siedleckiego 7 otrzymał w użytkowanie Kolejowy Klub Sportowy Olsza.

O sztucznym lodowisku w Krakowie mówiło się od 1946 r. Kilka razy rozpoczynano opracowywanie wstępnych planów, kończyło się jednak tylko na zamiarach i nieudanych próbach. Chwycono się wreszcie starego sposobu i powołano Społeczny Komitet Budowy Sztucznego Lodowiska. W 1959 r. Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie zezwolił wspaniałomyślnie na rozpoczęcie prac. Pierwszy spychacz wjechał na plac budowy 1 lipca 1959 r.

Budowa, jak wszystkie budowy socjalizmu, nie przebiegała bez przeszkód. Były kłopoty z lokalizacją, planami, limitami, pieniędzmi i wykonawcami - czyli ze wszystkim. Do tego dołączyły się póniejsze trudności z maszynami do obsługi lodowiska. Zjeżdżono całą Polskę, by zdobyć potrzebne urządzenia. Jednak po 19 miesiącach dzięki wysiłkowi krakowskich działaczy ze Społecznego Komitetu Budowy Sztucznego Lodowiska, dzięki społecznemu podejściu kierownictw biur wykonawczych można było zameldować: wszystko sprawdzone - można dokonać otwarcia! Entuzjazm prasy był jednak trochę przedwczesny. Po pierwszym etapie budowy, na początku 1961 r., gotowe były: płyta lodowiska, budynek kompresorów oraz, uwaga, wały ziemne dla publiczności (!). W dalszych etapach planowano wzniesienie pawilonów, stałych trybun, budowę mniejszego lodowiska oraz tzw. pełne zagospodarowanie terenu. Wprawdzie bandy lodowiska były drewniane, gdyż na projektowane, plastykowe nie starczyło funduszów, ale za to zamontowano jarzeniówki - pierwsze w Polsce, jak twierdziła ówczesna prasa. Przewidywano, że istniejące już duże lodowisko czynne będzie od października do marca, a lód będzie można na nim utrzymywać nawet przy temperaturze plus 18 stopni. Mniejsza tafla dostępna miała być przez większość roku, z wyjątkiem najbardziej gorących miesięcy. Koszty budowy obiektu do lutego 1961 r. wyniosły około 10 mln zł. W większości pokryte zostały przez GKKFiT. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem na lodowisku Olszy treningi rozpoczęli hokeiści Cracovii, innych krakowskich klubów oraz nowotarskiego Podhala.

Uroczystość otwarcia lodowiska wyznaczono na godz. 17 w sobotę 18 lutego 1961 r. Obecni byli przedstawiciele władz partyjnych, miejskich i sportowych, z I sekretarzem KW PZPR, przewodniczącym Prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa i przewodniczącym GKKFiT na czele. Prócz ww. w hali lodowiska zgromadziło się kilka tysięcy krakowian. Uroczystość rozpoczął wjazd na taflę hokeistów Startu Katowice, Olszy Kraków i Cracovii oraz młodych łyżwiarek. Wtedy głos zabrał przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Lodowiska. Przedstawił historię budowy obiektu i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego otwarcia. Zaszczyt przecięcia wstęgi spadł na przewodniczącego GKKFiT. Przy dźwiękach hymnu granego przez orkiestrę kolejarzy biało-czerwoną flagę na maszt wciągnął zawodnik Olszy, mistrz świata w saneczkarstwie Jerzy Wojnar. Następnie prezes KKS Olsza omówił historię klubu, wiceprezes złożył raport przewodniczącemu GKKFiT, a urocze krakowianki na łyżwach obdarowały honorowych gości wiązankami kwiatów. Po stosownych przemówieniach, w których oficjele podkreślili z uznaniem oraz wyrazili radość, odbyły się pokazy jazdy figurowej. Prawdziwą jednak atrakcją programu był mecz hokejowy Cracovia - Start Katowice, zakończony zwycięstwem Katowic 3-1. Prasa skomentowała: Mecz był ciekawy i podobał się około 8 tysiącom widzów. W zespole zwycięzców doskonale spisywał się I atak w składzie: Fąfara, Czaja, Kretek oraz bramkarz Balla i obrońca Henzel. U pokonanych najlepszym zawodnikiem był bramkarz Mruk i obrońca Zbożeń. Natomiast na grę I ataku ujemnie wpływają nieustanne kłótnie między Preussnerem i Łopatką i w związku z tym kierownictwo drużyny będzie musiało chyba szukać innych rozwiązań w ustawieniu poszczególnych ataków.

Rozegrany następnego dnia wieczorem rewanż dał zwycięstwo Cracovii 4-3. Jako kolejny, bardzo atrakcyjny, mecz prasa zapowiedziała niebawem występ jednej z czołowych I-ligowych drużyn radzieckich.

Informacje klubowe

UROCZYSTE POŚWIĘCENIE LODOWISKA! - 06.01.2007

W piątek hokeiści Comarch Cracovii mogli wreszcie powrócić na lodowisko przy ulicy Siedleckiego. Z tej okazji mecz z TKH Toruń poprzedziła część uroczysta: przemówienia, poświęcenie lodowiska i minuta ciszy. Atrakcje towarzyszyły również w trakcie pojedynku.

Kibice zgromadzeni w liczbie około trzech tysięcy, już na samym początku uroczystości mogli zapoznać się ze wszystkimi hokejowymi grupami młodzieżowymi (łącznie trzy). Na tafli nie zabrakło również hokeistek, które krążąc wokół tafli, trzymały w rękach flagi w barwy Cracovii.

Po kilku minutach, na specjalnie wyłożonym na lodzie czerwonym dywanie pojawił się Zarząd MKS Cracovia SSA, jak i zaproszeni goście. Swoje przemówienia wygłosili: prof. Janusz Filipiak oraz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UMK Krystyna Kollbek-Myszka. Następnie kapelan klubowy, ksiądz Henryk Surma poświęcił wyremontowane lodowisko, a tuż przed samym spotkaniem wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w ostatnich dniach wybitnych byłych hokeistów Cracovii: Maksymiliana Więcka i Józefa Ciastonia oraz tragicznie zmarłego przed Treningiem Noworocznym kibica Cracovii.

Pierwszy bulik nie oznaczał końca emocji - na tafli swoje występy prezentowali młodzi łyżwiarze i łyżwiarki figurowe. Przypomnijmy, że Comarch Cracovia pokonał TKH Toruń 5:2. Źródło: Cracovia.pl [1]

Mapa

<googlemap lat="50.056740" lon="19.948945"> </googlemap>

Zobacz też: