II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb szkoły

3 listopada 1883 roku w dwusetną rocznicę zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem powołano do życia CK III Gimnazjum im Króla Jana Sobieskiego. Szkoła w związku z reformami edukacji została przekształcona w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Związek Sobieskiego z Cracovią

"Klub Sportowy "Cracovia" jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych Klubów Sportowych w Polsce zał. 1906 jako Akademicki Klub Footbolowy przez krakowskich studentów oraz uczniów Gimnazjum im. Jana Sobieskiego..." (Encyklopedia Krakowa. PWN 2000)
Sobieski związany był z Cracovią od jej samego początku bowiem to właśnie studenci UJ oraz uczniowie tej szkoły przybyli 13 czerwca pamiętnego roku 1906 do Parku Jordana o godzinie 18 aby trenować piłkę nożną. Byli to Adolf Holobek, Mieczysław Pollak, Józef Lustgarten.

Księga pamiątkowa wydana z okazji jubileuszu 75-lecia szkoły zawiera artykuł Józefa Lustgartena "Sobek i Cracovia" opisujący powstanie Cracovii i udział uczniów III Gimnazjum w powstaniu tego najstarszego klubu w Krakowie. Zobacz wersję PDF.

Absolwenci Sobieskiego związani z Cracovią

Księga pamiątkowa III Gimnazjum obecnie II Liceum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie (strona tytułowa)

Zobacz też

Linki zewnętrzne