Polonia Kraków (1911)

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy klubu sportowego istniejącego w latach 1911-1914. Zobacz też: inne kluby o nazwie Polonia Kraków.


Robotniczo Klub Sportowy Polonia Kraków


Data założenia: 12 kwietnia 1911

Lista meczów

Robotniczo Klub Sportowy Polonia Kraków - były krakowski klub sportowy.

Historia

  1. We środę dnia 12 kwietnia 1911 r. [1] utworzył się w łonie „grupy czeladników chrześcijańskich", klub footbalowy pod nazwą "Polonia I."
  2. Prezesurę klubu zdecydował się objąć p. Dr praw Paweł hr. Dzieduszycki, który rozumiejąc ogromną doniosłość sportu piłki nożnej dla młodzieży rzemieślniczej, hojnym darem sprawił, że wszelkie trudności, jakie zachodziły przy zakładaniu klubu z powodu braku środków materyalnych, zostały usunięte.
    W celu wypróbowania swych sił, udała się młoda drużyna w drugie święto Wielkanocne do Mysłowic na match z tamtejszym klubem „Borussią I". Zeszłoroczne match’e „Borussii" z klubami krakowskimi i bielskim, dowiodły, że Jest ona drużyną, której nie należy lekceważyć (z Rob. klubem sportowym przegrała 3:1, z „Cracovią“ 5:3, a z Bielskiem wygrała 3:2). Młoda więc „Polonia" nie łatwo miała zadanie. Przez dłuższy czas obie drużyny zmagały się bezskutecznie, aż wreszcie pod koniec pierwszej połowy lewy łącznik „Polonii" p. Stach zdobywa pierwszy punkt, który jednak „Borussia“ natychmiast wyrównywa". Do pauzy stosunek 1:1. Po pauzie „Borussia" pracuje ze zdwojoną energią i zdobywa drugi punkt. Klęska „Polonii", zdawało się, Jest nieuniknioną, ale w ostatnich 10 minutach środkowy napastnik p. Turmiński t. zw. „durchbruchem" zdobył dwie bramki, tak, że ostateczny rezultat: 3:2 na korzyść „Polonii". Skład „Polonii" jest następujący : Adam, Grabowski, Binioseh, Miś, Wielgus, Popławski, Sojakowski, Śliwiński, Turmiński, (kapitan), Stach, Świgost.
  3. Pierwszy mecz rozegrała w Krakowie 1 maja 1911 z Wisłą K. na boisku pozlotowym [2]
  4. 10 luty 1912 r. - zarejestrowano statut Polonii.
  5. 17 marzec 1912 r. - pierwsze walne zgromadzenie. Prezesem został Paweł hr. Dzieduszycki
  6. w czasie I wojny światowej - klub przestał istnieć