Zwierzyniecki Kraków

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwierzyniecki Klub Sportowy

Inne nazwy: Budowlani Kraków
Data założenia: 1921
Barwy: żółto-czerwone

Zwierzyniecki Klub Sportowy – klub sportowy w Krakowie.

Historia

  1. Klub założyli w 1921 gracze Cracovii II. Gracze rezerw - ówcześni mistrzowie Polski Klasy B - po ekscesach w jednym z krakowskich lokali zostali ukarani przez władze Cracovii. Z karą się nie pogodzili i odeszli tworząc Zwierzyniecki Klub Sportowy.
  2. 11 luty 1922 r. - zatwierdzenie statutu pod nr. 1785/3
  3. W 1925 r. prezesem był dyr. Aleksander Rząsa[1]
  4. Rocznik ZPZS informuje, iż w 1925 siedziba(piłka nożna) mieściła się przy ul. Sławkowska 1[2]
  5. W 1930 r. siedziba klubu mieściła się przy ul. Emaus 9 [3].
  6. W 1933 r. prezesem został August Wajda.[4].
  7. W 1936 r. prezesem został W. Wajka[5].
  8. W marca 1949 r. przyjął decyzje o wejście pionu Związków Zawodowych Pracowników Budowlanych i zmianę nazwy na ZS Budowlani. Prezesem został W. Wajda [6]

O założeniu Zwierzynieckiego we wspomnieniach Stanisława Mielecha

Zarząd Cracovii dbał nie tylko o dobre zachowanie zawodników na boisku, ale i poza boiskiem. W roku 1921 rozgrywane były ogólnopolskie mistrzostwa klasy B. Zdobyła je wówczas rezerwa Cracovii wygrywajać w finale wszystkie mecze ( z Pogonią B, AZS W--wa) i tylko jeden remisując (z Unią w Łodzi). Większośc zawodników rezerwy Cracovii stanowiła "paczka" rekrutująca się ze Zwierzyńca, dzielnicy przylegającej do Błoń.

Pewnego poranka zaalarmowano telefonicznie prezesa Cracovii, że na zabawie tanecznej w Sokole "Cracovia demoluje urządzenia bufetowe". Sprawcą okazała się owa "paczka" zwierzyniecka. Wiadomość o tym w mog rozeszła się po Krakowie. u Bizanca wrzało. Gdyby sprawcy poszli do prezesa i wyrazili skruchę - na pewno by im przebaczył. Komu by dr Cetnarowski nie przebaczył? Ale oni licząc na sławę mistrzów zachowali się wyniośle, kłamali sądząc, sądząc że wszystko ujdzie im bezkarnie. Wtedy zabrała głos I drużyna i na zebraniu w kawiarni Teatralnej. Najbardzie obstawał przy tym Kotapka, z zawodu monter.

Wykluczeni założyli sobie klub "Zwierzyniecki", a Cracovia musiała na gwałt montować rezerwową drużynę. Jakaż była radość w klubie, gdy pół roku później młoda rezerwa w zawodach o mistrzostwo klasy B pokonała "Zwierzyniecki". Dla klubu była to może strata, bo wśród wykluczonych było kilku bardzo utalentowanych zawodników (np. Przybyła), ale za to linia wychowawcza została zachowana

Źródło: Stanisław Mielech "Gole, Faule i Ofsaidy"

O założeniu Zwierzynieckiego w dzienniku z 1946 r.[7][8][9]

Niewielu jednak nawet starych sportowców w Krakowie wie, że początki tego klubu sięgają 1908 r..Przez lat kilka klub nie może znaleźć stałych form organizacyjnych. Początkowo występuje na zielonej murawie jako "R.K.S.", potem jako "Rudawa", wreszcie jako "K.S. Kościuszko". Występował wcześniej również pod nazwą "KS Sikornik" i "Półwsie".
Dopiero w 1921 r. na walnym zebraniu klub przyjmuje dzisiejszą nazwę. Również w tym roku wstąpił do KOZPN-u.


Inny herb

Zwierzyniecki Kraków inny herb.png

Zobacz też

Cracovia - Zwierzyniecki Kraków

KA (5x)

Mecze w oficjalnych rozgrywkach

Objaśnienie

Lista meczów

Zdjęcia drużyny