Zwierzyniecki Kraków

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zwierzyniecki Klub Sportowy

Inne nazwy: Budowlani Kraków
Data założenia: 1921
Barwy: żółto-czerwone

Cracovia - Zwierzyniecki Kraków

KA (5x)

Mecze w oficjalnych rozgrywkach

Objaśnienie

Lista meczów

Historia

  • Klub założyli w 1921 gracze Cracovii II. Gracze rezerw - ówcześni mistrzowie Polski Klasy B - po ekscesach w jednym z krakowskich lokali zostali ukarani przez władze Cracovii. Z karą się nie pogodzili i odeszli tworząc Zwierzyniecki Klub Sportowy.

O założeniu Zwierzynieckiego we wspomnieniach Stanisława Mielecha

Zarząd Cracovii dbał nie tylko o dobre zachowanie zawodników na boisku, ale i poza boiskiem. W roku 1921 rozgrywane były ogólnopolskie mistrzostwa klasy B. Zdobyła je wówczas rezerwa Cracovii wygrywajać w finale wszystkie mecze ( z Pogonią B, AZS W--wa) i tylko jeden remisując (z Unią w Łodzi). Większośc zawodników rezerwy Cracovii stanowiła "paczka" rekrutująca się ze Zwierzyńca, dzielnicy przylegającej do Błoń.

Pewnego poranka zaalarmowano telefonicznie prezesa Cracovii, że na zabawie tanecznej w Sokole "Cracovia demoluje urządzenia bufetowe". Sprawcą okazała się owa "paczka" zwierzyniecka. Wiadomość o tym w mog rozeszła się po Krakowie. u Bizanca wrzało. Gdyby sprawcy poszli do prezesa i wyrazili skruchę - na pewno by im przebaczył. Komu by dr Cetnarowski nie przebaczył? Ale oni licząc na sławę mistrzów zachowali się wyniośle, kłamali sądząc, sądząc że wszystko ujdzie im bezkarnie. Wtedy zabrała głos I drużyna i na zebraniu w kawiarni Teatralnej. Najbardzie obstawał przy tym Kotapka, z zawodu monter.

Wykluczeni założyli sobie klub "Zwierzyniecki", a Cracovia musiała na gwałt montować rezerwową drużynę. Jakaż była radość w klubie, gdy pół roku później młoda rezerwa w zawodach o mistrzostwo klasy B pokonała "Zwierzyniecki". Dla klubu była to może strata, bo wśród wykluczonych było kilku bardzo utalentowanych zawodników (np. Przybyła), ale za to linia wychowawcza została zachowana

Źródło: Stanisław Mielech "Gole, Faule i Ofsaidy"

Inny herb

Zwierzyniecki Kraków inny herb.png

Zobacz też