1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

walkower, na boisku 1:1
nieznany faktyczny gospodarz meczu


Herb_Zwierzyniecki Kraków


pilka_ico
krakowska Klasa A grupa II , 12 kolejka
Kraków, Stary stadion Wisły, niedziela, 18 sierpnia 1946, 18:00

Zwierzyniecki Kraków - Cracovia

0
:
3Herb_CracoviaSędzia: Zdybalski
Widzów: 15 000

bramki Bramki
Konopek (21') 1:0
1:1

Szeliga (87')
Skład:
grali m.in.
Szeliga
Jabłoński
Gędłek
Kleczka
Parpan
BobulaZnaczenie meczu

Mecz decydujący o wyjściu z grupy do rozgrywek finałowych, Cracovia nie mogła przegrać, Zwierzyniecki musiał wygrać.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Afisz reklamujący mecz
  • W 50' Jabłoński schodzi z zakrwawionym nosem (bójka zaraz po tym jak sędzia wyrzucił go z boiska).
  • W 58' Gędłek schodzi za obrazę sędziego.
  • Zweryfikowany jako walkower "ponieważ wykluczony w drugiej połowie przez sędziego Zdybalskiego J.Konopek korzystając z zawieszenia - jak mówił protokół WGiD - wrócił po krótkim odpoczynku do gry".

Źródło: opracowanie własne na podstawie Dziennika Polskiego i Echa Krakowa

"Cracovia — Zwierzyniecki 1:1 0:1" -
Echo Krakowa

Cracovia — Zwierzyniecki 1:1 0:1


Suchy wynik idzie w świat. Wynik ten stwier­dza, że w mistrzostwach drugiej grupy klasy A KOZPN-u Cracovia jako faworyt spotkania zdo­łała zaledwie zremisować z Zwierzynieckim KS. Ale jak rzadko kiedy wynik ten zawiera w so­bie tyle równocześnie — różnorakiej treści, że można by o nim napisać cały tom.


A więc coś o Cracovii. Do przerwy, w peł­nym składzie gra słabo, lekko tylko przeważa­jąc nad „bez rękawiczek" zresztą grającym prze­ciwnikiem. Po przerwie osłabiona wyklucze­niem dwóch klasowych zawodników, w dodatku z kontuzjowanym i statystującym Bobulą potra­fi zdobyć się na imponujący wysiłek i zdecydo­wanie przeważając aż do końca meczu, po dra­matycznej walce wywalczyć potrzebny remis.


Zwierzyniecki KS wałczył o wielką stawkę. Na okazję podobną jak w bieżącym roku czekał 25 lat. To, że zawodnicy tego klubu dążąc do zwycięstwa nie przebierali w środkach w tych warunkach nie zdziwi nikogo, kto wczuje się w ich nastawienie psychiczne.


Prawdziwym i bez reszty bohaterem spotkania był sędzia ob. Zdybalski. Kto ze świadków tego meczu chciałby przeprowadzić tezę, że pierwiastek brutalnej gry wprowadzili w tym spotkaniu zawodnicy Cracovii — byłby skończonym cynikiem. W rezultacie jednak dwóch zawodników tej drużyny wywędrowało za boisko. To, że Jabłoński I wykluczony został z gry, nie podlega dy­skusji. Mimo że był sprowokowany, mimo że w czasie „dyskusji" a więc nie podczas gry oberwał prawidłowego t. zw. „byka" (uderzenie głową w nos) nie wolno mu było szukać samo­sądu. Od tego jest sędzia. Należało by się tylko spytać ob. Zdybafekiego co mają robić, bez przerwy faulowani zawodnicy, jeśli nie znajdują opieki sędziego? Osobno o Gędłku. Dlaczego za contrawersję słowną między dwoma zawodnika­mi, wykluczył sędzia tylko jednego, i to „odpo­wiadającego", to już pozostanie tajemnicą su­mienia ob. Zdybalskiego. Ob . Zdybalski twier­dzi poza tym, że nie widział „byka", którym rozbito nos Jabłońskiemu. Nie widział także, że Kłeczka dostał najzwyklej w świecie w twarz (bez piłki), nie widział kilku rąk i kilkunastu niewątpliwych fauli na polu karnym Zwierzy­nieckiego KS. Ale kto w to uwierzy. Komenta­rzy tej ślepoty na widowni nie chcemy powta­rzać.


Mniej jednak ważny jest w tym wypadku wynik, na którym niedwuznacznie zaważył sędzia. Chodzi o to, że sędzia ma na boisku dbać o zdrowie i całość zawodników. Zastanówmy się czy mecz ten nie będzie na przyszłość za­chętą dla tych zawodników, którzy dozwycię­stwa dążą za wszelką cenę i rozmyślnie złośli­wymi środkami starają się unieszkodliwić prze­ciwnika. Mecz na szczęście odbył się bez ka­retki pogotowia. Niechże ob. Zdybałski, póki czas zastanowi się nad tym i niech zastanowią się nad tym władze sportowe, którym ob. Zdybalski podlega.


Trudno odtworzyć koszmarny nastrój tych za­wodów. 10 tysięcy widzów oglądało ten mecz i 90 proc, widzów dało wyraz swej opinii, o tym co działo się na boisku, spontaniczną manife­stacją przy wyrównującej bramce dla Cracovii.


Mecz rozpoczął się okresem wyrównanej gry. Zwierzyniecki atakuje z impetem i główka Pan­ka przechodzi obok słupka. Kontrakcja napadu Cracovii przynosi strzał Różankowskiego II lecz Wróbel broni przytomnie. Cracovia uzyskuje lekką przewagę i Wróbel broni kolejno strzały Różankowskiego I, Szeligi i Klęczki. Wypady Zwierzynieckiego są równie groźne i Rybicki ma również kilka sposobności do popisu. W 21 mi­nucie w okresie przewagi Cracovii, gra przyj­muje niespodziewany obrót. Dudek zdobywa pił­kę, podaje Konopkowi, ten idzie na przebój, mija Domańskiego i mimo że jest powstrzymywany strzela ostro uzyskując prowadzenie. Za chwilę, nie Pilnowany Konopek K. ma doskonałą okazję do podwyższenia wyniku jednak strzał przechodzi obok słupka. Cracovia atakuje, ale nie może sforsować ostro, nazbyt ostro wkraczającej obrony przeciwnika. Nieli­czne strzały broni Wróbel. Broni on też wspania­łą bombę Parpana z trudem na róg. Gra znowu się wyrównuje, ale aż do końca pierwszej po­ łowy wynik pozostaje bez zmian. Po zmianie pól gra wyraźnie się zaostrza, na co sędzia zbyt słabo reaguje. Ma to fatalne skutki, gdyż zachęceni słabą reakcją sędziego zawodnicy Zwierzynieckiego stosują coraz ostrzejsze środki, aby za wszelką cenę utrzymać wynik. Gra zamienia się w polowanie na kości przeciwnika. Dochodzi do opisanych na wstępie incydentów i sędzia wyklucza z gry Jabłońskie­go I i Gędłka, co widownia przyjmuje burzą protestów. Jeden z zawodników Zwierzynieckie­ go KS, zdawało się, także usunięty, wraca na boisko i bierze udział w grze aż do końca me­czu. Bezpośrednio po tym zajściu w niebezpie­czny sposób sfaulowany zostaje Bobula i po­ ważnie kontuzjowany statystuje do końca zawodów.


Cracovia grając tylko w 9-kę, ze statystują­cym Bobulą dwoi się i troi i w heroicznej wal­ce zdecydowanie przeważa. Las nóg i bezkom­promisowe środki walki skupionych na polu karnym zawodników Zwierzynieckiego uniemożliwiają wyrównanie.


Temperatura na boisku i widowni dochodzi do zenitu i wreszcie pod koniec meczu, w zamiesza­niu podbramkowym Szeliga wśród niesłychane­ go entuzjazmu widowni wyrównuje.


Tak skończył się ten jedyny w swoim rodzaju w bieżącym sezonie mecz — nie tyleo mistrzo­stwo, ile o całość kości zawodników.
A. G.
Źródło: Echo Krakowa nr 159 z 20 sierpnia 1946


"Cracovia mistrzem II grupy. Wyrównuje grając w dziewiątkę" -
Dziennik Polski

Cracovia mistrzem II grupy. Wyrównuje grając w dziewiątkę

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Decydujący mecz o mistrzostwo w II grupie pomiędzy Cracovią a Zwierzynieckim zakończył się remisowo 1:1, do pauzy zaś prowadził Zwierzyniecki 1:0. Mecz ten odbył się w specyficznej atmosferze.

Drużyna Zwierzynieckiego walczyła bardzo ambitnie i była przeciwnikiem, który za wszelką cenę chciał wygrać. Pierwsze 20 minut -upływa na obustronnych atakach, przy czym Zwierzyniecki oddaje więcej strzałów na bramkę, atak zaś Cracovii marnuje dużo murowanych pozycji. W 21 minucie gry Konopek ze Zwierzynieckiego pięknie przerywa się i strzela bramkę nie do obrony. Wynik ten utrzymuje się do przerwy.

Po przerwie rozpoczyna się bardzo ostra gra. W 5-tej minucie sędzia usuwa z boiska Jabłońskiego I. Decyzja ta wywołuje ogólne niezadowolenie, omal nie dochodzi do rękoczynów po między zawodnikami obu drużyn. Jabłoński z rozkrwawionym nosem schodzi z boiska. Gra toczy się dalej, aż w 13-tej minucie sędzia usuwa z boiska Gędłka ta obrazę sędziego. Cracovia rozpoczyna grę w dziewiątkę i mimo o-osłabionego w ten sposób okładu pracuje zawzięcie, cały czas przebywając na połowie Zwierzynieckiego. Dopiero w 42 minucie Szeliga po pięknej centrze Bobuli strzela nieuchronną bramkę, ustalając wynik remisowy 1:1.

W drużynie Zwierzynieckiego wyróżnili się: Konopek, Dudek i bardzo dobrze broniący bramkarz Wróbel. W drużynie Cracovii w drugiej połowie cała drużyna ofiarnie grająca mimo krzywdzących nieraz decyzji sędziego. Sędziował p. Zdybalski bardzo słabo, tak że Milicja Obywatelska musiała chronić go przed zemstą zażartych kibiców. Widzów około 15 tysięcy.
Źródło: Dziennik Polski nr 226 z 19 sierpnia 1946


Mecze sezonu 1946

Cracovia_herb 1946 Trening Noworoczny  Lechia 06 Mysłowice 1946-02-24 Lechia 06 Mysłowice - Cracovia 3:0  Legia Kraków 1946-03-03 Cracovia - Legia Kraków 2:1  Krowodrza Kraków 1946-03-10 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:0  Lechia 06 Mysłowice 1946-03-17 Cracovia - Lechia 06 Mysłowice 4:1  Wisła Kraków 1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Bieżanowianka Kraków 1946-03-31 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 1:2  Prokocim Kraków 1946-04-14 Cracovia - Prokocim Kraków 7:1  SK Kladno 1946-04-21 Cracovia - SK Kladno 2:2  Sandecja Nowy Sącz 1946-04-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1946-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Korona Kraków 1946-05-05 Korona Kraków - Cracovia 1:3  Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 1946-05-12 Cracovia - Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 2:2  Zwierzyniecki Kraków 1946-05-16 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 0:2  Resovia Rzeszów 1946-05-19 Resovia - Cracovia 1:5 (1:2)  Armatura Kraków 1946-05-19 Łagiewianka Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1946-05-25 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Garbarnia Kraków 1946-05-26 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Polonia Bytom 1946-06-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  AKS Chorzów 1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  IFK Norrköping 1946-06-08 Cracovia - IFK Norrköping 1:1  Bieżanowianka Kraków 1946-06-13 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 4:0  Brytyjska Armia Renu 1946-06-18 Wisła/Cracovia - Brytyjska Armia Renu 2:2  Ligocianka Katowice 1946-06-20 Cracovia - Ligocianka Katowice 4:2  Partizan Belgrad 1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4  Prokocim Kraków 1946-06-27 Prokocim Kraków - Cracovia 1:5  Partizan Belgrad 1946-06-29 Cracovia - Partizan Belgrad 1:5  Bata Zlin 1946-07-05 Bata Zlin - Cracovia 5:1  FC Nitra 1946-07-06 AC Nitra - Cracovia 0:1  Slovan Bratysława 1946-07-07 ŠK Bratislava - Cracovia 0:3  Slovan Bratysława 1946-07-10 ŠK Bratislava - Cracovia 5:0  ŠK Piešťany 1946-07-12 ŠK Piešťany - Cracovia 2:1  MFK Ružomberok 1946-07-14 ŠK Ružomberok - Cracovia 1:1  Armatura Kraków 1946-07-24 Cracovia - Łagiewianka Kraków 6:0  Korona Kraków 1946-07-28 Cracovia - Korona Kraków 8:1  Sandecja Nowy Sącz 1946-08-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 17:0  Slovan Bratysława 1946-08-10 Cracovia - ŠK Bratislava 2:6  Zwierzyniecki Kraków 1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3  Garbarnia Kraków 1946-08-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Wisła Kraków 1946-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1946-09-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1946-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1946-09-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Bocheński Bochnia 1946-09-22 Bocheński Bochnia - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1946-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Garbarnia Kraków 1946-10-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Wieczysta Kraków 1946-10-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 3:2  ZZK Łódź 1946-10-12 ZZK Łódź - Cracovia 2:4  ZZK Łódź 1946-10-13 Cracovia - ZZK Łódź 4:2  Armatura Kraków 1946-10-13 Łagiewianka Kraków - Cracovia 2:1 (przerwany)  Tęcza Kielce 1946-10-20 Cracovia - Tęcza Kielce 1:1  Polonia Bytom 1946-10-29 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Honvéd Budapeszt 1946-11-10 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:2  Honvéd Budapeszt 1946-11-12 Wisła/Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:0  Armatura Kraków 1946-11-17 Łagiewianka Kraków - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1946-11-24 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Korona Kraków 1946-12-01 Cracovia - Korona Kraków 5:0  Dąbski Kraków 1946-12-08 Cracovia - Dąbski Kraków 2:1