Mecz następnego dnia:

1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1

"Jubileuszowy czwórmecz Cracovii" -

Jubileuszowy czwórmecz Cracovii

Z okazji 40-lecia Cracovii rozegrano na odnowionym stadionie Cracovii czwórmecz piłkarski z udziałem AKS Chorzów, Polonia Bytom, Wisła i Cracovia. (...)
W drugim meczu pokonała Cracovia Polonię 3:1. Poziom tych zawodów był słabszy od poprzednich, bramki dla zwycięzców zdobyli: Różankowski II 2, Bobula 1. Dla Polonii Kazimierowicz.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 23 z 3 czerwca 1946 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Mecz ten prowadzony był w krańcowo odmiennej atmosferze — prawdziwie przyjaciel¬sko. Dwie kontuzje były zupełnie przypadkowe, i nie obciążają niczyjego sumienia.

Polonia wystąpiła w składzie: w bramce Raszczuk, w obronie Komorkiewicz i Sulik, w pomocy Majchert- Szmid i Sumara, w ataku Kazimierowicz, Pierożyński, Malias II, Czajkowski i Malias I.
Cracovia: Rybicki, Gędłek. Glimas, Jabłoński II, Parpan, Jabłoński I, Bobula. Rożankowski I i II, Zbroja i Kalor.
Po przerwie Rożankowski przeszedł na pozycję prawoskrzydlowcgo, a jego miejsce zajął Szeliga. W Polonii bytomskiej, jak widzimy, gra kilku zawodników Pogoni lwowskiej, co nada je tej drużynie styl gry żywo przypominający Pogoń. Sugestia była tym większa, że w czasie przerwy zobaczyliśmy podczas przemówień zawodni¬ka Pogoni, popularnego w Krakowie, Wacka Kuchara. Jego obecność obudziła serję przemiłych wspomnień, zaciętych bojów Cracovii i Pogoni, w których jednak zawsze panowała naprawdę sportowa atmosfera. Tak właśnie jak nieodżałowanej pamięci Kałuża w Cracovii, był Wacek Kuchar sztandarowym zawodnikiem Po¬goni, a obydwaj wzorem 100% sportowców. Wacek Kuchar będzie zawsze dla sportowego Krakowa miłym gościem. Polonii najlepiej podobała się linia ataku, grająca krótkimi podaniami, która właśnie nadaje styl gry sympatycznej drużynie śląskiej. Jeśli praca tej linii nie dała cyfrowego efektu, to przecież trzeba pamiętać, że naprzeciw miała ona najlepszą linię pomocy w Polsce, popartą w dodatku o doskonałego Rybickiego w bramce i mającego swój dobry dzień Gędłka. Pomoc i obrona na dobrym poziomie. Raszczuk w bramce mógł o- bronić strzał Bobuli, z którego wpadła druga bramka. Cracovia, wzmocniona już Tarpanem i Jabłońskim I, odnajduje powoli swe oblicze. Dotyczy to szczególnie okresu qry po przerwie. Jeszcze tylko w ataku nie dzieje się zbyt dobrze. Z przyczyny braku zrozumienia wartości gry zespołowej i niechęci do strzelania, wysokie indywidualne wartości napastników Cracovii zatracają się. Sądzimy, że i w tym kierunku w niedalekiej przyszłości nastąpi oczekiwana przez niecierpliwych kibiców — wydatna poprawa. Po przerwie, kiedy do ataku wszedł Szeliga, dużo się w tym kierunku poprawiło. Słabo w tej linii zagrał na skrzydle młodziutki Kaczor, który w zdenerwowaniu — tracił głowę. Mimo to ma on jednak przyszłość przed sobą, występ jego jednak w poważnych zawodach jest jeszcze przedwczesny. .Wszyscy razom zwlekali z oddaniem strzału i denerwowali widzów hyper kombinacjami na polu karnym przeciwnika. I w tym wypadku po przerwie nastąpiła poprawa. Całą zasługę końcowego rezultatu należy przypisać linii pomocy, która mimo ciężkiej pracy destruktywnej pchała ustawiczmie własny atak naprzód, zasilając go dobrymi piłkami. Właściwy swój poziom także i ta linia odnalazła raczej po przerwie. Gędłek odzyskał dawną szybkość, dzięki czemu potrafił pewnie likwidować groźne ataki przeciwników. Rybicki, jak zawsze — niezawodnv. Przy strzelonej bramce nie miał nic do powiedzenia. Am¬bitnemu Glimasowi brak opanowania nerwowe¬go. Przejdzie to jednak — wraz z nabraniem odpowiedniej rutyny.
Pierwsze kilkanaście minut to pojedynek ataku Polonii — z defensywa Craccviaków, która ciężko pracuje. W ataku jubilatki nic się nie i klei, podania szwankują, a na oddanie strzałów nie można się było doczekać. Obustronnym atakom brak wykończenia i dopiero 23-cia minuta przynosi groźny atak Polonii, lecz bomba Matiasa II-qo trafia w poprzeczkę a dobicie Matiasa I-go przechodzi ponad bramka. W 29-ej minucie po kombinacji Bobula—Rożankowski I-szy— Różankowski II-gi pada pierwsza bramka dla Cracovii. Następują okresy zmiennej przewagi jednak ataki obu stron są za mało energiczne. 41-sza minuta przynosi wyrównanie ze wspaniałego strzału Kazimierowicza. Jeszcze w ostatniej minucie ma Rożankowski I-szy okazję do podwyższenia wyniku, jednak Raszczuk zdążył w ostatniej chwili wybrać mu piłkę z pod nóg. przyczem uległ przypadkowej kontuzji.
Po przerwie obraz gry zupełnie się zmienia. Przestawienia w drużyny Cracovii — wychodzą tym razem na korzyść — a Szelidze udaje się powiązać akcje ataku. Napastnicy Cracovii zaczęli nareszcie strzelać i choć celność nie była imponująca, jest to dobra wróżba na przyszłość. Zmienne szybkie ataki obu stron składają się na obraz ładnej gry. Dalsza bramka dla Cracovii pada z dalekiego strzału Bobuli. Ataki Polonii są bardzo groźne, lecz Gędłek w ostatniej chwili skutecznie interweniuje. Obserwujemy teraz okres pięknej gry, piłka chodzi od nogi do nogi. 13.ta minuta przynosi celny i piękny strzał Różankowskiego II-qo i trzecią bramkę dla Cracovii. Ten sam gracz na 5 minut przed końcem ma doskonała okazie do podwyższenia wyniku, lecz tym razom z dwóch metrów fatalnie przestrzeliwuje.
Widzów około 9 tysięcy.

Sędzia ob. Pryk nie miał swego dnia.
Źródło: Echo Krakowa nr 84 z 3 czerwca 1946

"Cracovia-Polonia 3:1 (1:1)" -

Cracovia-Polonia 3:1 (1:1)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Na tlę pełnego bojowości i zacięcia poprzedniego spotkania ten mecz miał charakter gry spokojnej, naprawdę towarzyskiej. Żadna z drużyn nie wykazywała specjalnej przewagi nad drugą, oraz jakichś lepszych zagrań. Najpiękniejszymi momentami spotkania były bramki wyrównujące dla Polonii przez Kaźmierowicza, oraz trzecia dla Cracovii zdobyta wspaniałym strzałem przez Rożankowskiego H. Pierwszą bramkę dla Cracovii z zupełnie przypadkowej sytuacji zdobył również. Rożankowski II, a drugą dalekim strzałem Bobula. Sędziował ob. Pryk. W przerwach obu spotkań witał drużyny słowami, proporczykami oraz kwiatami prezes Cracovii dyr. St. Żur. Jako przedstawiciele gości dziękowali w imieniu AKS dr Dymnicki, oraz Polonii znany sportowiec Wacek Kuchar.
Źródło: Dziennik Polski nr 151 z 2 czerwca 1946

Mecze sezonu 1946

Cracovia_herb 1946 Trening Noworoczny  Lechia 06 Mysłowice 1946-02-24 Lechia 06 Mysłowice - Cracovia 3:0  Legia Kraków 1946-03-03 Cracovia - Legia Kraków 2:1  Krowodrza Kraków 1946-03-10 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:0  Lechia 06 Mysłowice 1946-03-17 Cracovia - Lechia 06 Mysłowice 4:1  Wisła Kraków 1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Bieżanowianka Kraków 1946-03-31 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 1:2  Prokocim Kraków 1946-04-14 Cracovia - Prokocim Kraków 7:1  SK Kladno 1946-04-21 Cracovia - SK Kladno 2:2  Sandecja Nowy Sącz 1946-04-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1946-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Korona Kraków 1946-05-05 Korona Kraków - Cracovia 1:3  Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 1946-05-12 Cracovia - Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 2:2  Zwierzyniecki Kraków 1946-05-16 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 0:2  Resovia Rzeszów 1946-05-19 Resovia - Cracovia 1:5 (1:2)  Armatura Kraków 1946-05-19 Łagiewianka Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1946-05-25 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Garbarnia Kraków 1946-05-26 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Polonia Bytom 1946-06-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  AKS Chorzów 1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  IFK Norrköping 1946-06-08 Cracovia - IFK Norrköping 1:1  Bieżanowianka Kraków 1946-06-13 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 4:0  Brytyjska Armia Renu 1946-06-18 Wisła/Cracovia - Brytyjska Armia Renu 2:2  Ligocianka Katowice 1946-06-20 Cracovia - Ligocianka Katowice 4:2  Partizan Belgrad 1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4  Prokocim Kraków 1946-06-27 Prokocim Kraków - Cracovia 1:5  Partizan Belgrad 1946-06-29 Cracovia - Partizan Belgrad 1:5  Bata Zlin 1946-07-05 Bata Zlin - Cracovia 5:1  FC Nitra 1946-07-06 AC Nitra - Cracovia 0:1  Slovan Bratysława 1946-07-07 ŠK Bratislava - Cracovia 0:3  Slovan Bratysława 1946-07-10 ŠK Bratislava - Cracovia 5:0  ŠK Piešťany 1946-07-12 ŠK Piešťany - Cracovia 2:1  MFK Ružomberok 1946-07-14 ŠK Ružomberok - Cracovia 1:1  Armatura Kraków 1946-07-24 Cracovia - Łagiewianka Kraków 6:0  Korona Kraków 1946-07-28 Cracovia - Korona Kraków 8:1  Sandecja Nowy Sącz 1946-08-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 17:0  Slovan Bratysława 1946-08-10 Cracovia - ŠK Bratislava 2:6  Zwierzyniecki Kraków 1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3  Garbarnia Kraków 1946-08-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Wisła Kraków 1946-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1946-09-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1946-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1946-09-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Bocheński Bochnia 1946-09-22 Bocheński Bochnia - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1946-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Garbarnia Kraków 1946-10-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Wieczysta Kraków 1946-10-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 3:2  ZZK Łódź 1946-10-12 ZZK Łódź - Cracovia 2:4  ZZK Łódź 1946-10-13 Cracovia - ZZK Łódź 4:2  Armatura Kraków 1946-10-13 Łagiewianka Kraków - Cracovia 2:1 (przerwany)  Tęcza Kielce 1946-10-20 Cracovia - Tęcza Kielce 1:1  Polonia Bytom 1946-10-29 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Honvéd Budapeszt 1946-11-10 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:2  Honvéd Budapeszt 1946-11-12 Wisła/Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:0  Armatura Kraków 1946-11-17 Łagiewianka Kraków - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1946-11-24 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Korona Kraków 1946-12-01 Cracovia - Korona Kraków 5:0  Dąbski Kraków 1946-12-08 Cracovia - Dąbski Kraków 2:1