1946-06-21 Toruń - Kraków 0:1

Plakat meczu

Składy. Ligocianka; Siedlaczek, Pastuszka I, Rozmus, Proksza, Zakrzewski, Krzemieński, Męzla, Drozdek, Śmiłowski i Műller.

Cracovia: Rybicki, Domański, Glimas, Jabłoński I, Parpan, Tomasik, Mazur, Kaczor, bracia Róźankowscy, Kościelny, Zbroja, Szeliga i Kopacz.
Ligocianka pozostawiła po sobie jak najlepsze wrażenie. Poza Zakrzewskim reprezentantem Śląska, najlepszą częścią drużyny był atak, który do przerwy pokazał nam kilka bardzo ładnych i płynnych zagrań. Szczególnie trójka środkowa, z reemigrantem ze Szkocji Śmiłowskim musiała się podobać. Siedlaczek mimo puszczonych po przerwie 4-ch bramek dobry, — bronił z poświęceniem. Cała drużyna grała fair, i jak na Ślązaków trochę za miękko.
Cracovia osłabiona brakiem Gędłka, Jabłońskiego II, a po kilku minutach Bobuli, pozwoliła sobie w dodatku w ostatnim tym meczu, przed niedzielnym spotkaniem z Partyzantem (Jugosławia), na wypróbowanie w ataku (do przerwy) kilku nowych zawodników. Eksperyment zupełnie się nie powiódł. W nowym zestawieniu była Cracovia zlepkiem nierozumiejących się zawodników, niezdolnych do zespołowej i skutecznej akcji. W dodatku Różankowski I na łączniku zagrał wybitnie słabo i tracił prawie wszystkie piłki. Po przerwie Szeliga i Zbroja wprowadzili do ataku myśl i porządek, co zupełnie zmieniło oblicze drużyny. Także Różankowski I znalazł na skrzydle idealne miejsce dla swej szybkości i temperamentu. Mazur czuł się lepiej na właściwej dla siebie pozycji w pomocy.
Początkowe minuty należą do Cracovii, dwa strzały Bobuli broni jednak Siedlaczek. Ślązacy z kolei przejmują inicjatywę i przeważają silnie aż do końca pierwszej części gry. Już w dziewiątej minucie wykorzystuje Pastuszka II kiks Domańskiego i z najbliższej odległości lokuje piłkę w siatkę. Cracovia gra teraz bardzo słabo, — atak, a szczególnie Różankowski I traci piłkę za piłką. Jedynie pełno wartościowymi zawodnikami Cracovii są w tym okresie gry Par¬kan i Jabłoński J, którzy jednak nie są w stanie powstrzymać naporu Ślązaków. Ataki Ligocianki są coraz groźniejsze i znowu po błędzie obrony uzyskuje Muller drugą bramkę.
Najpierw Jabłoński I, a potem Parpan w zastępstwie coraz gorzej grającego ataku Cracovii, próbują dalekich strzałów, — ale Siedlaczek broni wszystko, a raz przychodzi mu z pomocą poprzeczka. Także Rybicki wywiązuje się dobrze ze swych obowiązków i wyłapuje kilka groźnych strzałów.
Po przerwie atak Cracovii ulega całkowitemu przegrupowaniu. Matur odchodzi do pomocy. Różankowski na lewe skrzydło, a Szeliga, Zbroja i Różankowski II obejmują stałe swe pozycje. Na prawym skrzydle nowa próba. Gra ree-migrant Kopacz przedwojenny zawodnik Cracovii. W tym zestawieniu atak pracuje składnie, akcje są płynne i szybkie. Nic do poznania jest teraz Różankowski I. Szybki — rwie naprzód jak wicher i narzuca ostre tempo całemu atakowi. Trójce środkowej wychodzą wszystkie zamierzenia, — toteż niedługo trzeba było czekać na plon. Równocześnie silnie odciążona pomoc — odzyskuje poziom" i zasznurowuje Ślązaków w zupełności. Jedynie przez pięć pierwszych i pięć ostatnich minut mają oni coś do powiedzenia. Poza tym sporadyczne ich wypady są stosunkowo łatwo likwidowane przez dużo lepiej grającą obronę Cracovii. Rybicki jest prawie nie¬zastąpiony, za to Siedlaczek ma pełne ręce ro¬boty, i mimo ambitnej i ofiarnej obrony musi w równych 10-cio minutowych odstępach czasu cztery razy kapitulować. Już w 10-tei minucie pada pierwsza bramka ze strzału Szeligi, a po¬dania Zbroi. Jedyny groźny przebój Śmiłowskiego likwiduje Rybicki. Powtórnie Zbroja wystawia Szeligę, który z bliska strzela i wyrównuje. Podobny atak i strzał Szeligi przechodzi tuż nad poprzeczką, a za chwilę Siedlaczek odważnie rzuca się pod nogi Zbroi, ratując w ostatniej chwili. Nacisk Cracovii rośnie, gra zamienia się chwilami w trening na jedną bramkę i w pewnym momencie rwący naprzód Różankowski I uzyskuje z podania Szeligi trzecią bramkę. Trzy razy jeszcze strzela coraz lepszy Różankowski, ale groźne jego strzały idą obok — lub stają się łupem doskonałego Siedlaczka. Wreszcie, po ładnym biegu i contrze Różankowsklego I, Kopacz piękną główką ustala wynik dnia. Pod koniec obserwujemy jeszcze grę Ligocianki i kilka jej groźnych ataków, ale wynik pozo- staje już do końca zawodów bez zmian.

Widzów około 3.000.
Źródło: Echo Krakowa nr 101 z 22 czerwca 1946

"Na boiskach piłkarskich" -

Na boiskach piłkarskich

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Cracovia — Ligocianka 4:2 (0:2). Ostatni ,, próbny galop” Cracovii przed niedzielnym meczem z Partyzantem odbył się we czwartek ze śląską A klasową drużyną Ligocianką. Przegrywając pierwszą połowę 0:2, dopiero po pauzie Cracovia ,.odnalazła siebie” i nie tylko wyrównała, ale i strzeliła dwie zwycięskie bramki. Ligocianka pozostawiła b. dobre wrażenie jako drużyna szybka i grająca fair. Bramki zdobyli: Szeliga (2)f Różankowski I i Kopacz; dla gości: Pastuszka i Műller.
Źródło: Dziennik Polski nr 169 z 22 czerwca 1946

Mecze sezonu 1946

Cracovia_herb 1946 Trening Noworoczny  Lechia 06 Mysłowice 1946-02-24 Lechia 06 Mysłowice - Cracovia 3:0  Legia Kraków 1946-03-03 Cracovia - Legia Kraków 2:1  Krowodrza Kraków 1946-03-10 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:0  Lechia 06 Mysłowice 1946-03-17 Cracovia - Lechia 06 Mysłowice 4:1  Wisła Kraków 1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Bieżanowianka Kraków 1946-03-31 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 1:2  Prokocim Kraków 1946-04-14 Cracovia - Prokocim Kraków 7:1  SK Kladno 1946-04-21 Cracovia - SK Kladno 2:2  Sandecja Nowy Sącz 1946-04-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1946-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Korona Kraków 1946-05-05 Korona Kraków - Cracovia 1:3  Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 1946-05-12 Cracovia - Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 2:2  Zwierzyniecki Kraków 1946-05-16 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 0:2  Resovia Rzeszów 1946-05-19 Resovia - Cracovia 1:5 (1:2)  Armatura Kraków 1946-05-19 Łagiewianka Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1946-05-25 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Garbarnia Kraków 1946-05-26 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Polonia Bytom 1946-06-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  AKS Chorzów 1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  IFK Norrköping 1946-06-08 Cracovia - IFK Norrköping 1:1  Bieżanowianka Kraków 1946-06-13 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 4:0  Brytyjska Armia Renu 1946-06-18 Wisła/Cracovia - Brytyjska Armia Renu 2:2  Ligocianka Katowice 1946-06-20 Cracovia - Ligocianka Katowice 4:2  Partizan Belgrad 1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4  Prokocim Kraków 1946-06-27 Prokocim Kraków - Cracovia 1:5  Partizan Belgrad 1946-06-29 Cracovia - Partizan Belgrad 1:5  Bata Zlin 1946-07-05 Bata Zlin - Cracovia 5:1  FC Nitra 1946-07-06 AC Nitra - Cracovia 0:1  Slovan Bratysława 1946-07-07 ŠK Bratislava - Cracovia 0:3  Slovan Bratysława 1946-07-10 ŠK Bratislava - Cracovia 5:0  ŠK Piešťany 1946-07-12 ŠK Piešťany - Cracovia 2:1  MFK Ružomberok 1946-07-14 ŠK Ružomberok - Cracovia 1:1  Armatura Kraków 1946-07-24 Cracovia - Łagiewianka Kraków 6:0  Korona Kraków 1946-07-28 Cracovia - Korona Kraków 8:1  Sandecja Nowy Sącz 1946-08-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 17:0  Slovan Bratysława 1946-08-10 Cracovia - ŠK Bratislava 2:6  Zwierzyniecki Kraków 1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3  Garbarnia Kraków 1946-08-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Wisła Kraków 1946-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1946-09-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1946-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1946-09-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Bocheński Bochnia 1946-09-22 Bocheński Bochnia - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1946-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Garbarnia Kraków 1946-10-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Wieczysta Kraków 1946-10-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 3:2  ZZK Łódź 1946-10-12 ZZK Łódź - Cracovia 2:4  ZZK Łódź 1946-10-13 Cracovia - ZZK Łódź 4:2  Armatura Kraków 1946-10-13 Łagiewianka Kraków - Cracovia 2:1 (przerwany)  Tęcza Kielce 1946-10-20 Cracovia - Tęcza Kielce 1:1  Polonia Bytom 1946-10-29 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Honvéd Budapeszt 1946-11-10 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:2  Honvéd Budapeszt 1946-11-12 Wisła/Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:0  Armatura Kraków 1946-11-17 Łagiewianka Kraków - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1946-11-24 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Korona Kraków 1946-12-01 Cracovia - Korona Kraków 5:0  Dąbski Kraków 1946-12-08 Cracovia - Dąbski Kraków 2:1