Małe derby Krakowa

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Małe derby Krakowa w piłce nożnej.

Wielkie Derby Krakowa to określenie zarezerwowane dla Świętej Wojny czyli meczów Cracovii z Wisłą. Mecze z innymi krakowskimi drużynami zwykło się określać jako małe derby Krakowa choć w rzeczywistości bywało, że, w czysto sportowym sensie, to one były tymi najważniejszymi. Rywalami Cracovii pomijając mecze i turnieje towarzyskie były 44 krakowskie drużyny (26 w ligach, co najmniej 7 dalszych w okręgowych pucharach oraz kolejnych 11 w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa) plus 45-ta Wisła.

Derby z najlepszymi drużynami Krakowa

Garbarnia, Wawel i Hutnik to drużyny, które w różnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwo, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - Warty Poznań). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny pierwszy puchar ligi w finale pokonując Cracovię 5:1. Świetną erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy Legii Warszawa, którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w ekstraklasie. Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze.

Objaśnienie

Derby z "trzecimi siłami Krakowa"

Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to Makkabi, Jutrzenka i Podgórze. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w 1920, a w 1921 nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w 1922 i 1923, a w roku 1924 drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Jutrzenka w 1927 zastąpiła Cracovię w ekstraklasie, gdy Pasy odmówiły wstąpienia do rozłamowej i nieakceptowanej przez PZPN Ligi. Podgórze było najlepszą drużyną Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w 1933, gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy.

Objaśnienie

Derby z ligowymi przeciwnikami

Oprócz wspomnianych wyżej klubów Cracovia w rozgrywkach ligowych walczyła także z 20 innymi krakowskimi drużynami. Były to (w kolejności alfabetycznej) Armatura, Bieżanowianka, Borek, Clepardia, Czarni, Garbarnia II, Grzegórzecki, Hutnik II, Kabel, Kinowiec, Korona, Krowodrza, Legia, Milicyjny, Nadwiślan, Olsza, Prokocim, Unia, Wisła II i Zwierzyniecki.

Objaśnienie

Derby z pucharowymi przeciwnikami

W rozgrywkach ogólnopolskiej fazy Pucharu Polski Cracovia spotkała sie z Kablem i Wisłą, a w pucharze ligi z Wawelem. Te mecze wliczono do tabel powyżej. Dzięki meczom w okręgowych rozgrywkach Pucharu Polski i rozgrywkom o puchar WSS KOZPN na liście derbowych rywali pojawiło się oprócz tych wymienionych wcześniej 8 kolejnych klubów z Krakowa. Są to Dąbski, Bronowianka, Pogoń Skotniki, Prądniczanka, Wanda, Wieczysta, Zakrzowianka i Zjednoczeni Branice. Lista ta prawdopodobnie nie jest kompletna. Wyniki meczów z okręgowych pucharów nie są uwzględnione w tabelach powyżej (brak kompletnej listy wyników).

Derby w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa

W okupacyjnych mistrzostwach Krakowa rozgrywane były same derby. Z Cracovią rywalizowały 24 kluby, w tym 11, z którymi Pasy grały tylko w tych rozgrywkach. Były to AKS Kraków, Bloki, Borek, Czarni, Dąbski, Dębnicki, Garbarnia, Groble, Juvenia, Kazimierz, Krakowianka, Krowodrza, Łagiewianka (czyli Armatura), Modrzejówka, Nadwiślan, Olsza, Prądniczanka, Rakowiczanka, Sparta, Volania, Wawel, Wieczysta, Wisła i Zwierzyniecki. Wyniki meczów z okupacyjnych mistrzostw Krakowa nie są uwzględnione w tabelach powyżej (brak kompletnej listy wyników).


Statystyki Cracovii