1924-08-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
krakowska Klasa A , 1 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 24 sierpnia 1924

Cracovia - Jutrzenka Kraków

1
:
2

(0:1)Herb_Jutrzenka Kraków


Skład:
Popiel
Pychowski
Fryc
Zastawniak
Strycharz
Synowiec
Zimowski
Chruściński
Kałuża
Reyman
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Sternberg

bramki Bramki

Reyman III (77')
0:1
1:1
1:2
Krumholz (17')

Krumholz (88')
Skład:
gracze m.in.
Krumholz
Pitzele
Offen
Hollander
Mecze tego dnia:

1924-08-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 1:2
1924-08-24 Cracovia IV - Legia II Kraków 3:1Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Ubiegłej niedzieli rozpoczęły się oficjalne tegoroczne rozgrywki o mistrz. kl. A. okręgu krak. A rozpoczęły się niemałą senzacją. Senzacyjnem bowiem było zwycięstwo Jutrzenki nad Cracovią. Nie przypuszczamy, aby zbyt dużo sportowców przewidywało ten wynik. Liczono się ogólnie z łatwem zwycięstwem Cracovii. Przyszło, jak to często bywa, inaczej. Ani wynik Cracovii w spotkaniu ze Spartą praską nie polepszył jej formy, ani też wysoka przegrana Jutrzenki z Wisłą nie świadczyła o właściwym poziomie drużyny żydowskiej. Zawody niedzielne mają pozatem inne jeszcze znaczenie. Publiczną było tajemnicą, iż o pierwsze miejsce w układzie tabelarycznym walczyć będą Wisła i Cracovia. Rozstrzygnięcie paść miało, jak zwykle dotychczas, w dwukrotnem spotkaniu powyższych drużyn. I niktby nie przypuszczał, iż pierwsze spotkanie Cracovii przyniesie wyjaśnienie sytuacji. Coprawda nie utraciła jeszcze Cracovia definitywnie tegorocznego mistrz., atoli stracone dwa punkty i słaba forma nie stanowią dobrych horoskopów na przyszłość.

Zawody same nie należały do ciekawych. Z powodu silnego wiatru gra straciła dużo na swej regularności. W pierwszej poł. przewaga Jutrzenki dobrze kombinującej i nie ustępującej technicznie swemu przeciwnikowi. Atak Cracovii nie stanowi jednostki. Indywidualne akcje napastników Cracovii rozbijają się o dobrze i ambitnie grającą pomoc Jutrzenki tak, iż obrona ostatniej tylko rzadko zmuszona jest wkraczać. Atak zaś Jutrzenki, mając przed sobą bezradnie grającą pomoc i obronę Crac., pokazywał chwilami ładną grę, ktrej efektem pierwsza bramka, strzelona przez Krumholza. Po pauzie obraz gry się zmienia. Crac., mając wiatr za sobą, prze silnie naprzód, atoli brak planowości w akcjach uniemożliwia przez długą chwilę uzyskanie punktu. Nieostrożności Offena, zawdzięcza Cracovia jedyną bramkę, strzeloną przez Reymana III. Zwycięską bramkę uzyskuje Jutrzenka poraz drugi przez Krumholza.

Z graczy na wyróżnienie zasługują z Jutrz: najlepszy na boisku Krumholz, Pitzele i Offen. Z Cracovii nikt, chyba Pychowski, który zawinił obie bramki.

Zawody prowadził p. Sternberg, b. dobrze.
(sr)
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 35 z 27 sierpnia 1924


Przegląd Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
24 sierpnia. Jutrzenka – Cracovia 2:1 (1:0). Nadspodziewane zwycięstwo Jutrzenki nad białoczerwonymi, którzy wystąpili bez Gintla i Cikowskiego. Gra obustronnie słaba, utrudniona silnym wichrem, paraliżującym wszystkie pociągnięcia. Do przerwy walka otwarta, przyczem Jutrzenka uzyskuje bramkę ze wspaniałego, dalekiego strzału Krumholza, jednego z najlepszych graczy na boisku. Po pauzie wybitna przewaga Cracovii bez rezultatu. Dopiero w 32 min. wykorzystuje, ogromnie ambitnie i ofiarnie grający, Reyman III wadliwe podanie piłki bramkarzowi Jutrzenki przez obrońcę Offena i strzela wyrównującą bramkę. Przy samym końcu zawodów odbiera Krumholz piłkę niepotrzebnie wózkującemu Pychowskiemu, przedziera się i uzyskuje narożnym, silnym strzałem zwycięski punkt dla Jutrzenki (43 m.). Rogów 5:0 dla Cracovii. Sędzia p. Sternberg. Przez ten wynik uchroni się prawdopodobnie Jutrzenka od spadnięcia do klasy B, gdy Cracovia musi wytężyć wszystkie siły, by wzmocnić mocno nadwątlone szanse w mistrzostwie.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 34 z 27 sierpnia 1924


Sport Ilustrowany

Relacja z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany
Boisko Cracovii. Zawody o mistrzostwo kl. A.

O wiele liczniej, aniżeli na równocześnie odbywających się zawodach Olsza – Wisła, zebrana publiczność była świadkiem bądź co bądź nie lada sensacji, bo klęski Cracovii, która stanęła do tych zawodów z zupełną pewnością wygrania, a i prawie wszystkie lokalne pisma sportowe i niesportowe przepowiadały Jutrzence bardzo wysoką klęskę. Tymczasem stało się inaczej; Jutrzenka, która była co prawda gorszą od Cracovii, grając z ambicją i poświęceniem wyszła zwycięsko, a Cracovia początkowo pewna siebie, potem zdenerwowana straciła już w pierwszych zawodach dwa tak bardzo cenne punkty w mistrzostwie. Do przerwy gra Jutrzenka za wiatrem, mimo tego ma Cracovia lekką przewagę, napastnicy jej jednak nie mogą się zdobyć na celny strzał do bramki. Lecz i Jutrzenka przeprowadza kilka udatnych ataków, z których jeden kończy się dalekim, bardzo ostrym i celnym strzałem Krumholza, niemożliwym do obrony. Cracovia atakuje, chcąc wyrównać, jednakowoż usiłowania jej do pauzy nie przynoszą efektu. Po przerwie Cracovia w przewadze, atakuje ostro bramkę Jutrzenki i Reyman III, wykorzystując słabe podanie Offena bramkarzowi, wyrównuje. Atak Cracovii, chcąc zdobyć zwycięstwo, zaczyna grać nerwowo, Jutrzenka jednak broni się doskonale. Już pod sam koniec gry obrońcy Cracovii zaczynają się bawić z Krumholzem w „kiwanie”, ten jednak odbiera im piłkę i z niedalekiej odległości strzela decydującego o zwycięstwie Jutrzenki goala.

Zawody prowadził doskonale p. Sternberg.
Źródło: Sport Ilustrowany nr 28 z 28 sierpnia 1924


Stadjon

Boisko Cracovii 24.8. Zawody o mistrzostwo okręgowe. Jeżeli zwycięstwo Amatorów z Król. Huty nad praską Spartą odjeło wiele uroku remisowem wynikowi Cracovii z dumnym mistrzem Czechosłowacji - to wynik dzisiejszy oraz przebieg gry musi najbardziej fanatycznych przekonać, że jednak Cracovia powoli ale stale posuwa się ku dołowi po linji pochyłej. Od czasu istnienia tych dwu klubów pierwsze to zwycięstwo Jutrzenki i to w grze o mistrzostwo! Jutrzenka to drużyna o dobrej technice i kombinacji, ale miękka ma przeciw Cracovii, wykazującej mniej więcej ten sam charakter, najlepsze szanse. Wybitne jednostki w tej drużynie mają tu pole do popisu. Bohaterem dnia był Krumholz, gracz doskonały technicznie, dysponujący silnym i pięknym strzałem. Jego przeboje przyniosły białoczarnym dwa piękne goale a w dwu innych sytuacjach uratowały Cracovię od gorszej klęski raz piękna robinzonada doskonałego Popiela, drugi raz jego szczęście, kiedy leżąc, przypadkowo dostał na nogi silny strzał Krumholza z przeboju. W pierwszej połowie gry i częściowo w drugiej pewna przewaga Cracovii, wyrażona z resztą w stosunku rzutów rożnych (4:0) Jutrzenka jednak do końca wytrzymuje tempo i radzi sobie z dobrą techniką Cracovii, której napad strzela i mało i nie niebezpiecznie. Jedyny punkt dla Cracovii uzyskuje w 70 minucie gry, wskutek grubego błędu obrońcy Jutrzenki, Reyman III. U drużyny Cracovii widoczne niezwykłe zdenerwowanie, które oczywista najfatalniej wpływa na wszystkie jej wyczyny. Zawiódł bardzo Strycharz na środku pomocy, gracz który przeciw Sparcie jeszcze, zastępując Cikowskiego na tym odpowiedzialnym posterunku, trzymał się doskonale. Całość wypadła blado. Sędzia p. Sternberg, jak zwykle w ostatnich czasach uważny i sumienny. Widzów dużo.
Źródło: Stadjon nr 35 z 28 sierpnia 1924 [1]


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Senzacja dnia. Cracovia poraź pierwszy pokonana przez Jutrzenkę. Klęska ta znacznie zmniejsza szanse Cracovii w mistrzostwie. Przed 10 dniami Wisła bije Jutrzenkę 5:0, teraz Cracovia przegrywa 2:1. Do pauzy Jutrzenka gra z wiatrem i ma nieznaczną przewagę. Już w pierwszych minutach Krumholz strzela pierwszą bramkę. Wynik ten utrzymuje się do pauzy. Cracovia gra nerwowo, a atak nie jest w stanie nic zrobić. Po pauzie z winy Ofena, który za słabo podał bramkarzowi, wyrównuje Reyman. Przed końcem Krumholz wyzyskuje „bawienie się" Pychowskiego i strzela z bliska drugą bramkę. Po pauzie znaczna przewaga Cracovii wskutek nieudolności ataku niewyzyskana. Cracovia grała w tym samym składzie, co w drugi dzień przeciwko Sparcie (0 : 0) tylko bez Cikowskiego. Z Jutrzenki wyróżnił się przedewszystkiem Krumholz, również Offen b. dobry. W Cracovii obrona i pomoc dobra. Sędziował b. dobrze p. Sternberg.
Źródło: Sport nr 104 z 27 sierpnia 1924


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
W mistrzostwie okręgu krakowskiego nąstąpiła niebywała sensacya — zwycięstwo Jutrzenki nad Cracovią. Po zeszłotygodniowych zawodach z Wisłą mówiono powszchnie, że Jutrzenka nie będzie łatwym przeciwnikiem do pokonania w mistrzowstwie. Zawody z Cracovią dobitnie to wykazały.

Pierwsza połowa gry przechodzi pod znakiem przewagi Jutrzenki, która przy pomory precyzyjnej kombinacyi poprowadziła często piłkę pod bramkę białoczerwonych. Ataki uwieńczone zostały bramką, strzeloną brawurowo z odległości 30 kroków przez Krumholza.
Drugą połowa należy do Cracovii. która często acz nieszczęśliwie atakuje. Strzały odbijają się o słupek lub idą w aut. Kilka dobrych strzałów Kałuży obronił bramkarz Jutrzenki. Przy zamieszaniu podbramkowym podaje Ofen piłką lekko bramkarzowi, nadbiega Reyman i strzela goala z bliskiej odległości. Napięcie rośnie. Publiczność zachęca to jednych, to drugich. Niedługo przed końcem przebija się Krumholz i silnym narożnym strzałem zdobywa dla Jutrzenki zwycięskiego goala.
Gra była obustronnie fair i spokojnie prowadzona.
Najlepszym graczem na boisku był Krumholz. Nadzwyczajne jego sprały stawiają go w rzędzie najlepszych strzelców w Polsce. Pomoc Jutrzenki grała dobrze, w obronie Ofen lepszy od Hollandra. Bramkarz Meller brawurowy i pewny. Cracovia zawiodła. Atak nie szedł składnia, a po pierwszej bramce grał nerwowo i chaotycznie. Pomoc pilnie pracownia, również, obroną. Popiołowi niczego zarzucić nie można.

Sędziował p. Stenberg, który potwierdził ostatnimi zawodami swoją opinię. Popełnił wprawdzie kilka drobnych usterek, ale sędziował bezstronnie, na podstawie własnych spostrzeżeń, a nie pod dyktandom publiczności.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 233 z 26 sierpnia 1924


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Wielką sensacyą w sferach sportowych było niedzielne zwycięstwo Jutrzenki nad Cracovią o mistrzostwo okręgu krakowskiego. Jutrzenka walczyła nader ambitnie i ofiarnie i z tego tytułu należy się jej uznanie, gdyż z wyjątkiem lewego skrzydłowego nie miała w swym zespole słabego miejsca. Cracovia grała bardzo słabo, chaotycznie, zbyt nerwowo, bez kombinacyjnych posunięć, piłką walono na oślep - ot typowa walka o punkty.
Do przerwy miała Jutrzenka wspomagana przez wiatr przewagę i była kombinacyjnie lepsza od Cracovii, a Krumholz który był najlepszy na boisku, strzelił w 17 minucie pięknym dalekim strzałem nieuchronnie w sam róg pierwszą bramkę.Po przerwie Cracovia przygniotła i miała wiele szans, ale zdenerwowani garcze pudłowali z kilku kroków i dopiero Rejman, wykorzystując błąd obrońcy Celena, zdobył wyrónującą bramkę. Na pięć minut przed końcem przedarł się znów Krumholz i celnym strzałem wpakował piłkę do siatki, przynosząc swym barwom zwycięstwo, a zarazem jak cenne w mistrzostwie dwa punkty. Sędziował b. dobrze i sumiennie p. Sternberg.
Źródło: Nowy Dziennik nr 193 z 27 sierpnia 1924


Mecze sezonu 1924

Olsza Kraków 1924-03-16 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Kickers 1900 Berlin 1924-03-23 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 7:3  Kickers 1900 Berlin 1924-03-25 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 2:1  Polonia Warszawa 1924-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1924-04-06 Cracovia - Warta Poznań 4:2  Union Berlin 1924-04-12 Cracovia - Union Berlin 4:4  Union Berlin 1924-04-13 Cracovia - Union Berlin 1:1  Vasas Budapeszt 1924-04-20 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:3  Vasas Budapeszt 1924-04-21 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-03 Cracovia - Eintracht Lipsk 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-04 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:0  Wisła Kraków 1924-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Jutrzenka Kraków 1924-05-18 Cracovia - Jutrzenka Kraków 0:0  III Kerület Budapeszt 1924-05-24 Cracovia - III Kerület Budapeszt 1:1  III Kerület Budapeszt 1924-05-25 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:5  ŁTS-G Łódź 1924-06-08 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:3  Union Łódź 1924-06-09 Union Łódź - Cracovia 1:3  Makkabi Brno 1924-06-15 Cracovia - Makkabi Brno 1:1  Ferencváros Budapeszt 1924-06-21 Cracovia - Ferencváros Budapeszt 1:2  Viktoria Žižkov 1924-06-22 Cracovia - Viktoria Žižkov 3:1  Törekvés Budapeszt 1924-06-29 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:3  Rudolfshügel Wiedeń 1924-07-08 Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń 0:1  WAC Wiedeń 1924-07-12 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  WAC Wiedeń 1924-07-13 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  Warta Poznań 1924-08-03 Warta Poznań - Cracovia 4:1  Nemzeti Budapeszt 1924-08-10 Cracovia - Nemzeti Budapeszt 3:0  Sparta Praga 1924-08-15 Cracovia - Sparta Praga 0:2  Sparta Praga 1924-08-17 Cracovia - Sparta Praga 0:0  Jutrzenka Kraków 1924-08-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 1:2  BBSV Bielsko 1924-08-31 BBSV Bielsko - Cracovia 2:2  DFC Praga 1924-09-07 Cracovia - DFC Praga 0:4  DFC Praga 1924-09-08 Cracovia - DFC Praga 2:3  Wisła Kraków 1924-09-21 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  Olsza Kraków 1924-09-28 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Wawel Kraków 1924-10-05 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Wisła Kraków 1924-10-12 Wisła Kraków - Cracovia 4:2  Jutrzenka Kraków 1924-10-19 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:0  BBSV Bielsko 1924-10-26 Cracovia - BBSV Bielsko 1:3  Meteor VIII Praga 1924-11-02 Cracovia - Meteor VIII Praga 0:1  Wawel Kraków 1924-11-09 Wawel Kraków - Cracovia 0:4  Olsza Kraków 1924-11-16 Olsza Kraków - Cracovia 0:5