|
|
(Nie pokazano 36 wersji utworzonych przez 8 użytkowników) |
Linia 1: |
Linia 1: |
| === Sezon 1958 III liga ===
| | {{piktogram|żużel|duży}} |
| | '''LATA DZIAŁALNOŚCI SEKCJI:''' |
| | 1958 - 1960 |
| | [[Grafika:Gazeta_Krakowska_1959-05-25_123_Cracovia_Polonia_Piła_żużel.png|thumb|300px|right|Mecz otwarcia toru Cracovii w Borku Fałęckim [[1959-05-24 Cracovia - Polonia Piła 42:28]]]] |
| | [[Grafika:Monografia_60lat_żużlowcy.png|thumb|300px|right|na torze w Borku Fałęckim żużlowcy przed startem]] |
| | [[Grafika:Afisz_Unia-Wanda-Cracovia_żużel.png|thumb|300px|right|Plakat zapraszający na zawody żużlowe]] |
| | '''HISTORIA SEKCJI:''' |
| | Po sezonie 1957 rozwiązano żużlowy zespół AMK Kraków zwycięzce III ligi grupy Południowej. Powstały z niego 2 drużyny Wandy Kraków oraz Cracovii. Sekcja Pasiastego żużla powstała z inicjatywy Tadeusza Greli oraz mgr. Tadeusza Maaka. Pierwszy sezon zakończył się przedostatnim miejscem w III lidze. Dużo lepszy okazał się następny sezon Cracovia wygrała swoją ligę a także doczekała się otwarcia własnego toru żużlowego w Borku Fałęckim ([[1959-05-24 Cracovia - Polonia Piła 42:28|pierwszy mecz 24.05.59 z Polonią Piła]]). |
|
| |
|
| ====Tabela====
| | Skład drużyny która wywalczyła awans: Próchniak, Nawrocki, Makuła, Kozioł, Barakoński, Sałabun, bracia Sławeccy, Szypliński, Kokalski. Leszek Próchniak wygrał jubileuszowy turniej Wandy. Sezon 1960 okazał się bardzo słaby, mimo wzmocnień zespól zajął przedostatnie miejsce w swojej grupie II ligi. Ostatnimi zawodami w którym wzięli udział żużlowcy Cracovii był trójmecz rozegrany na stadionie Wandy w październiku 1960. Później działalność sekcji została zawieszona ze względu na bardzo wysokie koszty, przy słabych wynikach<ref>[[:Grafika:Gazeta Krakowska 1959-06-12 139.png|dziennik Gazeta Krakowska z 12 czerwca 1959 r.]]</ref>. |
| <center>
| |
| {| style="border:1px solid #000000;" cellspacing="0" cellpadding="5" class="plainlinks" align="center"|
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>M</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Drużyna</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Mecze</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Pkt</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Różnica pkt</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>W</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>R</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>P</b>
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Unia Tarnów - żużel|Unia Tarnów]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|30
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+344
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|15
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|2
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Wanda Kraków - żużel|Wanda Kraków]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|30
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+299
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|15
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Polonia Piła - żużel|Polonia Piła]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|25
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+161
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|12
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|5
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|4
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Lublin - żużel|LPŻ Lublin]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|22
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+266
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|11
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|5
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Sparta Śrem - żużel|Sparta Śrem]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|19
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+101
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|8
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|6
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Legia Krosno - żużel|Legia Krosno]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+41
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Neptun Gdańsk - żużel|LPŻ Neptun Gdańsk]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|16
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-86
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|8
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|10
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|8
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Zielona Góra - żużel|LPŻ Zielona Góra]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|10
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-265
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|5
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|13
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Sparta II Wrocław - żużel|Sparta II Wrocław]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|4
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-384
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|2
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|16
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|10
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|Cracovia
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|2
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|-477
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000; color:white;" bgcolor="#D00F00"|17
| |
| |}
| |
| 1,2 - awans
| |
| brak spadkowiczów</center>
| |
|
| |
|
| 13.04.58 Cracovia - Legia Krosno 30-47
| | ===Sezon po sezonie=== |
| 20.04.58 Sparta II Wrocław - Cracovia ???? zwycięstwo Spart II
| | [[Żużel - sezon po sezonie]] |
| 27.04.58 Cracovia - Polonia Piła ???? zwycięstwo Polonii
| | ===Tor Cracovii=== |
| 01.05.58 LPŻ Lublin - Cracovia 59-18
| | W 1958 r. zespół Cracovii w roli gospodarza występowała na torze KS Wadna w Nowej Hucie. |
| 04.05.58 Cracovia - Unia Tarnów 21-54 (mecz rozegrano w Tarnowie)
| | W 1959 r. Cracovia wybudowała swój własny tor żużlowy na boisku położonym vis-a-vis Solwayu w Borku, gdzie po wojnie odbywały się zawody żużlowe. Tor Cracovii miał długość 365 metrów, szerokość na prostych 8 m., a na wirażach 12 m.. Głównym wykonawcą obiektu był KPRD<ref>[[:Grafika:Echo_Krakowa_1959-02-03_27_1.png|dziennik Echo Krakowa z 3 lutego 1959 r. cz.1]]</ref><ref>[[:Grafika:Echo_Krakowa_1959-02-03_27_2.png|dziennik Echo Krakowa z 3 lutego 1959 r. cz.2]]</ref>. Tor żużlowy mieścił się w miejscu obecnego stadionu [[Borek Kraków|Borku Kraków]] przy ul. Żywieckiej. |
| 11.05.58 Neptun Gdańsk - Cracovia 55-23(mecz dokończono 12.05)
| |
| 25.05.58 Cracovia - LPŻ Zielona Góra 41-36
| |
| 01.06.58 Sparta Śrem - Cracovia ???? zwycięstwo Sparty
| |
| 08.06.58 Cracovia - Wanda Kraków ???? zwycięstwo Wandy
| |
| | |
| 22.06.58 Wanda Kraków - Cracovia ???? zwycięstwo Wandy
| |
| 29.06.58 Cracovia - Sparta Śrem ???? zwycięstwo Sparty
| |
| 06.07.58 LPŻ Zielona Góra - Cracovia 52-25
| |
| 13.07.58 Cracovia - Neptun Gdańsk 22-56
| |
| 20.07.58 Unia Tarnów - Cracovia 57-20
| |
| 03.08.58 Cracovia - LPŻ Lublin 29-48
| |
| 10.08.58 Polonia Piła - Cracovia ???? zwycięstwo Polonii
| |
| 17.08.58 Cracovia - Sparta II Wrocław (prawdopodobnie obustronny walkower lub nie rozegrany mecz) ???? zwycięstwo Sparty II
| |
| 24.08.58 Legia Krosno - Cracovia 43-35
| |
| | |
| trójmecz o puchar WKKF Tarnów 19.10.1958
| |
| 1 Unia Tarnów 31
| |
| 2 Wanda Kraków 30
| |
| 3 Cracovia 11
| |
| | |
| | |
| | |
| | |
| === Sezon 1959 III liga === | |
| | |
| ====Tabela====
| |
| <center>
| |
| {| style="border:1px solid #000000;" cellspacing="0" cellpadding="5" class="plainlinks" align="center"|
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>M</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Drużyna</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Mecze</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Pkt</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>Różnica pkt</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>W</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>R</b>
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|<b>P</b>
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Cracovia - żużel|Cracovia]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|24
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+123
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|12
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|2
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|2
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Wanda Kraków - żużel|Wanda Kraków]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|22
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+231
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|11
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Polonia Piła - żużel|Polonia Piła]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|18
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+16
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|5
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|4
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Lublin - żużel|LPŻ Lublin]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|+2
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|5
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Sparta Śrem - żużel|Sparta Śrem]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|12
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-16
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|6
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|8
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|6 | |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[Legia Krosno - żużel|Legia Krosno]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-68
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|4
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|9
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Neptun Gdańsk - żużel|LPŻ Neptun Gdańsk]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|7
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-121
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|1
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|10
| |
| |-
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|8
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|[[LPŻ Zielona Góra - żużel|LPŻ Zielona Góra]]
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|14
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|6
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|-167
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|3
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|0
| |
| |style="border:1px solid #000000;" bgcolor="#ffffff"|11
| |
| | |
| awans Cracovia (nikt nie spada)
| |
|
| |
|
| {{stub}} | | {{stub}} |
| [[Kategoria: Sekcje]] | | [[Kategoria: Sekcje]] |