1931-06-14 Kraków - Lwów 5:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 20:36, 13 gru 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, niedziela, 14 czerwca 1931

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Lwowa

5
:
4



Herb_Lwów


Skład:
Wisła Kraków herb.pngKoźmin
Cracovia herb.png Zachemski
Wisła Kraków herb.png Skrynkowicz
Cracovia herb.png Seichter
Cracovia herb.png Chruściński
Cracovia herb.png Mysiak
Wisła Kraków herb.png Adamek
Cracovia herb.png Malczyk
Wisła Kraków herb.png Reyman
Wisła Kraków herb.pngKisieliński
Cracovia herb.png Sperling


bramki Bramki
Wisła Kraków herb.png (9')Reyman


Cracovia herb.png Malczyk (28')
Wisła Kraków herb.pngKisieliński (29')

Cracovia herb.png Malczyk (68')
Cracovia herb.png Malczyk (69')
1:0
1:1
1:2
2:2
3:2
3:3
4:3
5:3
5:4

Pogoń Lwów herb.pngZimmer (12')
Łagodny (16')


Pogoń Lwów herb.png Skowroński (30')


Pogoń Lwów herb.png Kossok (80')
Skład:
Pogoń Lwów herb.pngAlbański
Czarni Lwów herb.png Olejniczak
Pogoń Lwów herb.png Jeżewski
Czarni Lwów herb.png Piłat (Pogoń Lwów herb.pngHanin)
Pogoń Lwów herb.pngKuchar
Pogoń Lwów herb.pngDeutschman
Pogoń Lwów herb.pngSkowroński II
Pogoń Lwów herb.pngSkowroński I
Pogoń Lwów herb.pngZimmer
Pogoń Lwów herb.png Kossok
Pogoń Lwów herb.png Łagodny
Mecze tego dnia:

1931-06-14 Górny Śląsk - Kraków 1:3
1931-06-14 Kraków - Lwów 5:4
1931-06-14 Tarnów - Kraków 3:0



zdjęcie grupowe
Drużyna Krakowa przed meczem. Stoją od lewej: trener Józef Kałuża, Leon Sperling, Maksymilian Koźmin (bramkarz). Widoczni również: Walerian Kisieliński (5. z lewej), Henryk Reyman (6. z lewej), Józef Adamek (5. z prawej), Emil Skrynkowicz (4. z prawej), Zachemski, Eugeniusz Mysiak, Zygmunt Chruściński, Seichter, Stanisław Malczyk., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [1]
Reprezentacja Lwowa. Widoczni m.in.: Spirydion Albański (bramkarz) i Wacław Kuchar (stoi 5. z prawej), Stanisław Olejniczak, Wacław Jeżewski, Stanisław Deutschmann, Piłat, Józef Julian Nahaczewski ("Łagodny"), Kozok, Adolf Alfred Zimmer, Skowroński I, Skowroński II., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [2]
Fragment meczu. Z prawej w wyskoku bramkarz Krakowa Maksymilian Koźmin., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [3]
Fragment meczu, piłkarz Lwowa oddaje strzał na bramkę krakowską., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [4]
podczas meczu

Waza Żeleńskiego

Mecz o wazę Żeleńskiego.

Zapowiedź meczu

"LWÓW—KRAKÓW." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

LWÓW—KRAKÓW.

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pierwszy niedzielny mecz międzymiastowy w bieżącym sezonie cieszy się nieprawdopodobnie wprost zainteresowaniem w kołach aportowych. Dla krakowskiego piłkarstwa mecz ten ma b. doniosłe znaczenie, gdyż chodzi tu, aby trofea przywiązane do tych spotkań, jak waza prof. Żeleńskiego i wieniec „Gazety Porannej" pozostały w grodzie podwawelskim i nie pojechały do Lwowa, który zdobył je dwukrotnie już z rzędu.

Atrakcją prawdziwą zawodów będzie fakt, iż linjami napadów krakowskiego i lwowskiego kierować będą bracia Reymanowie, z których lwowski będzie miał obok siebie jako partnera na łączniku Kossoka.

Skład drużyny krakowskiej będzie. bardzo silny i przedstawiać się będzie nast.: Koźmin, Zachemskl i Skrynkowicz, Seichter, Chruściński i Mysiak, Adamek, Malczyk, Reyman, Kisieliński i Sperling. Początek zawodów na boisku Wisły o godz. 5.30 wieczorem, poprzedzi mecz drużyn młodszych. Pozostałe bilety można nabywać jeszcze w przedsprzedaży.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 163 z 15 czerwca 1931


Opis meczu

"Zwycięstwo Krakowa nad Lwowem" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zwycięstwo Krakowa nad Lwowem

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Kraków, 15 czerwca.

Wczorajszy mecz miał dla piłkarstwa krakowskiego niezwykle doniosłe znaczenie, chodziło tu wszak o rehabilitację krakowskiej piłki nożnej, której groziła utrata dwu cennych trofeów, jak puhar prof. Żeleńskiego i waza „Gazety Porannej“, które dwukrotnie już dotychczas zdobyte przez piłkarzy Lwowa, miały w razie ich trzeciego ewent. zwycięstwa przejść już na stałą własność. Sytuacja do tego kapitana związkowego okręgu krakowskiego p. Kałuży była bardzo trudna, gdyż szereg graczy krakowskich został wstawiony do reprezentacji państwowej przeciw Czechosłowacji (Lwów pod tym względem został, podobnie, jak i Śląsk, pominięty z niewiadomych powodów) i wskutek tego Kraków musiał wystawić skład osłabiony. Lwów wystąpił w nast. zespole: Albański, Olejniczak, Jeżewski, Piłat (od pauzy Hanin), Kuchar, Deutschman, Skowroński II. Skowroński I, Zimmer, Kossok i Łagodny — Kraków: Koźmin, Zachemski, Skrynkowicz, Seichter, Chruściński, Mysiak, Adamek, Malczyk, Reyman, Kisieliński, Sperling.

Widzowie opuszczali boisko z pełnem uczuciem zadowolenia, gdyż 9 bramek i to wcale pięknych, opłaciło się oglądać za jednym biletem wstępu. Zawody należały też do wcale zajmujących, gdyż obie linje ataku grały bardzo dobrze, a pojedynczy zawodnicy wykazali poziom gry u nich nie notowany nawet nigdy (Malczyk). Bramki sypały się jak z rogu obfitości. dzięki słabej grze obu linij obrony, a również i bramkarzowi Koźminowi można również postawić śmiało zarzut słabości. Gra obfitowała ustawicznie w zmienne sytuacje. a szale zwycięstwa przechylały się z Jednej na druga stronę.

Zaczyna Kraków, strzelając w 5 min. już pierwszą bramkę przez Reymana po pięknym wypadzie Sperlinga, niedługo się rewanżuje, bo już w 13 min. Zimmer, wykorzystując zamieszanie w tyłach i brak porozumienia między Mysiakiem a Skrynkowiczem.

W 2 minuty potem znowu w zamieszaniu podbramkowem po ładnym ataku Kossok-Zimmer—Łagodny mając w tym dniu b. słabego Seichtera przed sobą, strzela drugą bramkę. — W 25 min. po rzucie rożnym, bitym przez Sperlinga z podania Kisielińskiego, Malczyk strzela wyrównującego goala. Prowadzenie uzyskuje w 6 minut potem Kisieliński z podania Malczyka. Niedługo trwała radość Krakowian, gdyż w minutę potem na skutek fatalnego błędu Koźmina Lwowianie przez Skowrońskiego strzelają trzecią bramkę.

Po przerwie gra znacznie słabsza, jak do pauzv. choć przewaga leszcze wyraźniejsza po stronie Krakowa. Uwydatnia się jeszcze dobitniej gdy na skutek znużenia Lwowianie cofają do pomocy jako czwartego Zimmera, zaś do obrony na trzeciego Kuchara Atak początkowo słaby, rozgrywa się. a piękne bramki Malczyka w 25 min. (głową no rzucie rożnym) i w 26 min. po centrze Adamka zadecydowały o zwycięstwie.

Lwowianie przeprowadzała niż tylko groźne wypady, z którego jeden tylko kończy się bramką zdobytą przez Kossoka i na tem stan ten się utrzymuje, choć Kraków oddał jeszcze szereg groźnych strzałów, atoli dobrze obronionych przez Albańskiego.

Na wyróżnienie zasługują z Krakowa Malczyk, Reyman i Adamek, natomiast Kisieliński i Sperling słabsi. Pomoc przeciętna, trio obronę słabe. U Lwowian linja napadu dobra, reszta poza Albańskim nieszczególna.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 164 z 16 czerwca 1931


Mecze sezonu 1931 (Kraków)