2008-03-29 Cracovia - Widzew Łódź 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 23:33, 9 lut 2009 autorstwa COCO (Dyskusja | edycje) (wikilinks)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Stefan Majewski
pilka_ico
Orange Ekstraklasa , 23 kolejka
Kraków, sobota, 29 marca 2008, 16:00

Cracovia - Widzew Łódź

1
:
0

(0:0)



Herb_Widzew Łódź

Trener:
Marek Zub
Skład:
Cabaj
Kulig
Polczak
Tupalski
Radwański
Pawlusiński
Baran (59' Kostrubała)
Kłus
Nowak
Dudzic (67' Majoros)
Moskała (72' Gregorek)

Ustawienie:
4-4-2

Sędzia: Marcin Szulc (Mazowiecki ZPN)
Widzów: 4 000

bramki Bramki
Pawlusiński (82'-wolny) 1:0
zolte_kartki Żółte kartki
Polczak Mierzejewski
Ukah
Panka
Skład:
Fabiniak
Ukah
Kłos
Szeliga (66' Ł.Broź)
Juszkiewicz
Mierzejewski (71' Kuklis)
Napoleoni
Masłowski (85' Grzelczak)
Budka
Lisowski
Panka
Zobacz również: Informacje przedmeczowe Zdjęcia z meczu



Opis meczu

Gazeta.pl

Cracovia przedłużyła dobrą passę w rundzie wiosennej. ,,Pasy" wiosną nie przegrały jeszcze meczu i straciły zaledwie jedną bramkę. Mecz z Widzewem rozstrzygnęło trafienie Dariusza Pawlusińskiego w 81. minucie.

Dwa tygodnie temu miny wsiadających do autokaru piłkarzy Górnika Zabrze zdradzały, że w żadnym wypadku nie spodziewali się od Cracovii takiego lania. Krakowianie zapewniali, że efektowna gra nie była dziełem przypadku i teraz rozpocznie się ich pościg za czołówką. Póki co "Pasy" rozpędzają się bardzo powoli, a w blokach długo przytrzymywał ich słabiutki Widzew Łodź.

Widać było aż nadto wyraźnie, że na boisku mierzą się dwie drużyny z dołu tabeli. Drużyny które razem mają mniej punktów niż trzeci w tabeli Groclin. Gospodarze tradycyjnie już w pierwszej połowie kompletnie nie mieli pomysłu na jakiekolwiek rozegranie akcji. Bartosz Fabiniak wynudził się setnie, a interweniować musiał tylko raz, kiedy piłkę do własnej siatki próbował wbić Ugochukwu Ukah. O ile jednak w przerwie ostatniego meczu z Górnikiem w szatni musiały paść mądre słowa, bo piłkarze wzięli się do roboty, to w sobotę trener Stefan Majewski chyba tylko życzył im powodzenia.

Kiedy już wydawało się, że skończy się na nudnym bezbramkowym remisie, w niegroźnej sytuacji Ukah powalił przed polem karnym Karola Gregorka, z rzutu wolnego w środek bramki wypalił Dariusz Pawlusiński, piłka odbiła się od ramienia Bartosza Fabiniaka i wpadła do siatki. Był to dopiero drugi celny strzał Cracovii, o ile liczyć lekkie uderzenie Karola Kostrubały. W ostatnim meczu nie kryjący swych wysokich ambicji zabrzanie nawet się nie zająknęli, kiedy Pawlusiński z Pawłem Nowakiem bezlitośnie ich punktowali. W sobotę Widzew momentami był od gospodarzy zespołem lepszym. Łodzianom do wywalczenia choćby punktu na pewno nie zabrakło umiejętności, a szczęścia. W ostatniej minucie po dośrodkowaniu Tomasza Lisowskiego piłka zakotłowała się między nogami obrońców Cracovii, a rozpaczliwie próbującemu wcisnąć ją do siatki Napoleoniemu zabrakło kilku centymetrów. - Przegraliśmy kolejny mecz po indywidualnym błędzie - nie ukrywał rozżalenia trener łodzian Marek Zub. - Graliśmy z Cracovią jak równy z równym i nie zasłużyliśmy na porażkę.

Jak zwykle konkretny był Stefan Majewski: - Celem było zwycięstwo, które udało się odnieść, więc należą się nam gratulacje. Dziękuję. To, że bramka padła po kiksie bramkarza nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

Źródło: Gazeta.pl ››

TerazPasy.pl

Ambicja i zaangażowanie piłkarzy z jednej strony oraz chaos, przypadek i brak jakiejkolwiek widocznej koncepcji i pomysłu na grę z drugiej strony - to wszystko co można powiedzieć o grze Cracovii w meczu z Widzewem.

Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego przed trzema laty papieża Jana Pawła II.

Cracovia rozpoczęła mecz w identycznym składzie jak w poprzednim meczu z Groclinem (0:0).

Mecz rozpoczął się w żywym tempie. Goście nie ograniczali się tylko do obrony raz po raz przedostając się na przedpole bramki Cabaja. Cracovia choć posiadała optyczną przewagę w pierwszych 20 minutach tylko raz - po wrzutce Pawlusińskiego spod linii końcowej boiska - zmusiła do interwencji bramkarza gości Bartosza Fabiniaka.

Goście próbowali strzelać z dystansu. Po dwóch nieudanych próbach, w 19 minucie Adrian Budka uderzył celnie z kilkunastu metrów a piłkę zmierzającą w dolny róg bramki efektownie wyłapał Marcin Cabaj, który w 15 minucie meczu pobił swój liczący 407 minut rekord bez puszczonej bramki w ekstraklasie.

W 24 minucie ładną akcję prawą stroną boiska zainicjował Dariusz Pawlusiński, który dograł na skrzydło do Bartłomieja Dudzica, ale dośrodkowanie młodego napastnika trafiło za plecy wbiegających w pole karne piłkarzy Cracovii.

W miarę upływu czasu goście prezentowali się coraz lepiej stopniowo przejmując inicjatywę na boisku. W 32 minucie w ponownie na bramkę Cabaja uderzył Budka, ale piłka nieznacznie minęła bramkę Cracovii. W 37 minucie Piotr Polczak faulował przed polem karnym Napoleoniego za co sędzia pokazał mu żółtą kartkę. Rzut wolny wykonywał Masłowski, a piłka po jego strzale minęła górny róg bramki Marcina Cabaja.

Tuż przed przerwą Cracovia na kilka minut przeniosła grę pod bramkę rywala oddając za sprawą Dariusza Pawlusińskiego pierwszy i jedyny w pierwszej połowie strzał (bardzo słaby i bardzo niecelny) na bramkę Fabiniaka. Po chwili Paweł Nowak wrzucił piłkę w pole karne z lewej strony boiska, ale żaden z piłkarzy Cracovii nie zdołał przejąć piłki.

W przerwie meczu żaden z trenerów nie dokonał zmian w składach drużyn.

Przez pierwsze kilka minut drugiej połowy gra toczyła się w środkowej strefie boiska. Pierwsi groźną sytuację stworzyli piłkarze Cracovii. Przemysław Kulig wywalczył piłkę pod linią końcową boiska, ale piłka po wrzutce w pole bramkowe trafiła w ręce ofiarnie interweniującego Fabiniaka.

W 59 minucie boisko opuścił kapitan drużyny Arkadiusz Baran, którego zastąpił Karol Kostrubała, a w 67 minucie w miejsce Bartłomieja Dudzica na boisku pojawił się Arpad Majoros.

Chaotyczna gra obu zespołów powodowała, że żadnej z drużyn nie udawało się stworzyć dogodnej sytuacji do zdobycia bramki. Jedną z nielicznych okazji miał Paweł Nowak, który po dośrodkowaniu Kuliga strzelał z kilku metrów głową, ale piłka minęła bramkę Fabiniaka.

W 72 minucie trener Stefan Majewski dokonał trzeciej zmiany. Boisko opuścił Tomasz Moskała, a jego miejsce zajął Karol Gregorek.

Na kwadrans przed zakończeniem meczu Karol Kostrubała uderzył z 16 metrów, piłka odbiła się od obrońcy i opuściła boisko tuż przy słupku.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem Cracovia oddała pierwszy celny strzał w tym meczu i objęła prowadzenie! W 81 minucie sędzia podyktował rzut wolny w okolicach narożnika pola karnego za faul na Karolu Gregorku. Dariusz Pawlusiński uderzył potężnie, Fabiniak nie zdołał utrzymać piłki w rękach i ta wtoczyła się do bramki!

W doliczonym czasie gry Cracovia miała jeszcze jedną szansę na zdobycie bramki, ale po rzucie rożnym i strzale z kilku metrów głową Kuliga Fabiniak wybił piłkę z linii bramkowej.

Tuż przed końcowym gwizdkiem goście byli bliscy wyrównania. Lisowski wykonywał rzut wolny z boku boiska, piłka przeleciała przed obrońcami i napastnikami Widzewa i minimalnie minęła słupek bramki Marcina Cabaja.

* * *

Poświątecznym futbolowym zakalcem z jedną bramkową rodzynką uraczeni zostali kibice Cracovii, którzy w sobotnie popołudnie przyszli na stadion przy ul. Kałuży. - Postawiliśmy sobie zadanie żeby ten mecz wygrać i myślę, że należą się gratulacje bo cel został zrealizowany - tymi słowami trener Stefan Majewski podsumował trzecie tej wiosny ligowe zwycięstwo Cracovii.

I na tym celnym spostrzeżeniu szkoleniowca Pasów i przyłączeniu się do pomeczowych gratulacji dla drużyny Cracovii za wywalczone trzy punkty można byłoby w zasadzie zakończyć relację z tego żenująco słabego lecz zakończonego happy endem meczu.

Ambicja i zaangażowanie piłkarzy z jednej strony oraz chaos, przypadek i brak jakiejkolwiek widocznej koncepcji i pomysłu na grę z drugiej strony - to wszystko co można powiedzieć o grze Cracovii w meczu z Widzewem.

O poziomie widowiska najlepiej świadczy fakt, że strzał z rzutu wolnego w 82 minucie Dariusza Pawlusińskiego po którym padła zwycięska bramka był pierwszym celnym strzałem Cracovii w tym spotkaniu! - Mamy teraz szczęście. Ile razy trafimy w bramkę to piłka wpada do siatki - cieszył się strzelec zwycięskiego gola.

Zdecydowanie mniej szczęścia w tej sytuacji miał bramkarz Widzewa Bartosz Fabiniak, którego kiks przesądził o losach meczu. - Za wcześnie się rzuciłem i piłka odbiła się w drugą stroną. Można narzekać na wszystko, ale to ja zawiodłem w tym momencie - po męsku przyznał się do błędu bramkarz Widzewa.

Trzy zwycięstwa i trzy remisy to wiosenny dorobek piłkarzy Cracovii, którzy po odsunięciu od siebie widma spadku stoją przed szansą wywalczenia miejsca w środku ligowej tabeli.

Źródło: TerazPasy.pl [1]

Trenerzy o meczu

Stefan Majewski (Cracovia)

Przed tym meczem postawiliśmy sobie zadanie, aby ten go i je zrealizowaliśmy. Jestem zadowolony z wszystkiego, bo skoro zawodnicy zrealizowali cel to należą im się gratulacje. Współpraca bramkarza z linią obrony wygląda dobrze i z tego należy się cieszyć (Cracovia nie straciła bramki w Orange Ekstraklasie od 482 minut - przyp.). Widzew miał kilka sytuacji, ale ich nie wykorzystał.

Marek Zub (Widzew Łódź)

Ten mecz przegraliśmy na skutek jednego indywidualnego błędu. W poprzednim spotkaniu (z Legią Warszawa 0:1 - przyp.) błąd przydarzył się obrońcy, a teraz bramkarzowi. To zaważyło na wyniku tego meczu, bo wydaje mi się, że było ono bardzo wyrównane. W dalszym ciągu mamy problemy ze strzelaniem bramek.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Piłkarze o meczu

Piotr Polczak: Reprymenda od trenera

  • Piąty pod rząd mecz na zero z tyłu. Cabaj śrubuje swój rekord minut bez puszczonego gola. Skąd się to bierze? - zapytałem po spotkaniu defensora Cracovii Piotra Polczaka.

- To jest zasługa całej drużyny, widać, jak dobrze wszyscy pracujemy w obronie, uzupełniamy się nawzajem, jest dobra asekuracja, podpowiadamy sobie na boisku. Zdarzają się, jak zawsze, jakieś gorsze momenty, ale jak na razie wychodzimy z tego zwycięsko.

  • Kto z zawodników Widzewa był najgroźniejszy?

- Osobiście najbardziej obawiałem się Kuklisa, z którym gram w reprezentacji młodzieżowej. To dobry piłkarz, myślałem, że będzie grał od pierwszej minuty. Jak wszedł na boisko strzelił gola, ale na szczęście arbiter go nie uznał, orzekł spalonego. Z tych, co grali dosyć dobrze prezentował się Mierzejewski, trzeba było uważać na niego i Napoleoniego. Ale stuprocentowej sytuacji nie stworzyli.

  • Co trener Majewski powiedział wam w szatni po bardzo słabej pierwszej połowie?

- Dostaliśmy reprymendę. Wyszliśmy bardziej zmobilizowani i chyba było lepiej.

  • Dlaczego ta pierwsza połowa była taka kiepska?

- Ciężko powiedzieć. Z tego, co analizowaliśmy na wideo, to Widzew miał zawsze lepsze pierwsze połowy, stwarzał 3-4 sytuacje. Z biegiem czasu grał coraz gorzej. To się potwierdziło w Krakowie, w drugiej odsłonie to my przejęliśmy inicjatywę. Może nie było to olśniewające widowisko, ale najważniejsze są punkty.

Przemysław Kulig chce być najlepszym obrońcą Cracovii: To nie przypadek, że piłka mnie szuka

  • Dwa tygodnie temu, w meczu z Górnikiem Zabrze, zdobył swoją pierwszą bramkę w tym sezonie. W sobotę znów bardzo ciągnęło go do przodu i niewiele brakło, by w końcówce spotkania "ukłuł" widzewiaków...

- No tak, przeciwnik wybił piłkę z linii bramkowej - żałował Przemysław Kulig.

  • Gol strzelony Górnikowi rozochocił Pana. Widać, że bardzo zależy Panu na następnych.

- Ja jeszcze w Jagiellonii strzelałem dużo bramek. Myślę, że to kwestia czasu, że bramki zaczną wpadać, bo praktycznie w każdym meczu mam sytuacje. Moja gra, tak myślę, z meczu na mecz idzie w dobrym kierunku. Przekonuję się do tego systemu, jest już dość dobrze w ofensywie. Trzeba jeszcze pracować nad dokładnością, wtedy będzie bardzo dobrze.

  • Chce Pan być najbardziej ofensywnie grającym obrońcą w ekstraklasie?

- Chcę być najlepszym obrońcą w Cracovii. To, że piłka szuka mnie w polu karnym, to nie jakiś przypadek. Zostaję prawie po każdym treningu, trenuję wrzutki, stałe fragmenty. Cieszę się, że forma rośnie, a każde zwycięstwo buduje zespół. No i śrubujemy ten rekord - już piąty mecz bez straconego gola. A to się przekłada na wyniki, bo wiadomo, że kiedy jest zero z tyłu, to już jedna bramka daje zwycięstwo. Z Widzewem może nie zagraliśmy wielkiego meczu, ale zdobyliśmy trzy bardzo ważne punkty, które dają nam już chyba pewne utrzymanie. Mamy jednak szansę powalczyć jeszcze o górną część tabeli.

  • Wygrywał Pan pojedynki z Tomaszem Lisowskim, piłkarzem regularnie powoływanym do reprezentacji. To powód do satysfakcji.

- Na pewno. Akurat z Lisowskim spędziłem trochę czasu w Łęcznej, to młody, zdolny chłopak. Cieszę się, że gra w kadrze. Ale w tym meczu to chyba ja byłem zawodnikiem, który był lepszy.

Marcin Cabaj - niepokonany od 482 minut: Ani słowa o rekordzie

- Nie będę mówił o rekordzie - Marcin Cabaj postawił sprawę jasno. Trudno jednak nie zauważyć jego wyczynu: w pięciu ostatnich meczach nie wpuścił gola, czyste konto zachowuje już od 482 minut ligowych spotkań. - No to fajnie - skwitował uśmiechnięty bramkarz "Pasów".

  • Następny mecz to dobra okazja, by tę passę przedłużyć. Zagracie z najsłabszą drużyną w lidze - Zagłębiem Sosnowiec.

- Mecz z Widzewem też miał być teoretycznie łatwy, a męczyliśmy się przez 90 minut. W tej rundzie właśnie z teoretycznie słabszymi rywalami grało nam się bardzo trudno - przypomnę Polonię Bytom, ŁKS, teraz Widzew. Dobrze, że Darek (Pawlusiński) zdecydował się uderzyć... Rozmawiałem po meczu z Bartkiem Fabiniakiem. Mówił, że piłka dostała lekkiej rotacji, on trochę za wcześnie się położył. na nasze szczęście wylądowała w siatce.

  • Rozumiem, że skoro gole do Pana siatki nie wpadają, to ze swoimi obrońcami czuje się Pan pewnie?

- Tak. Myślę, że dobrze się rozumiemy. Na pewno Krzysiek (Radwański), Piotrek (Polczak), "Tupal" (czyli Łukasz Tupalski) i Przemek Kulig chcą mnie słuchać. I robią to, czego od nich wymagam na boisku. Nieźle to wygląda.

  • Był jakiś strzał w tym meczu, który sprawił Panu szczególną trudność?

- Wszystkie są trudne. A te najłatwiejsze są najtrudniejsze.

  • To prawda czy tylko takie gadanie?

- Widział Pan strzał Darka Pawlusińskiego. Niby prosty, a jednak trudny.

Źródło: Dziennik Polski