Edward Cetnarowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika: Edward_Cetnarowski.jpg|thumb|Edward Cetnarowski]]
[[Grafika: Edward_Cetnarowski.jpg|thumb|Edward Cetnarowski]]
''' CETNAROWSKI Edward''' urodził się 3 października 1877 w Rzeszowie, zmarł 3 września 1933 w Krakowie. W wykształcenia był doktorem medycyny – lekarz ginekolog, pracował jako asystentem u dr. [[Henryka Jordana]].  
''' CETNAROWSKI Edward''' urodził się 3 października 1877 w Rzeszowie, zmarł 3 września 1933 w Krakowie. W wykształcenia był doktorem medycyny – lekarz ginekolog, pracował jako asystentem u dr. [[Henryka Jordana]].  
Było on jednym z najznamienitszych działaczy klubowy Cracovii, był piątym [[Prezesi Cracovii|prezesem Cracovii]] w latach 1919 – 1932. Oraz został pierwszym z prezesem honorowym w 31 stycznia 1932. Tworzył potęgę Pasów w niepodległej Rzeczpospolitej. Głównie w trudnych czasach po pierwszej wojnie światowej. Za jego prezesury Cracovia stała się klubem znanym w całej Europie. Edward Cetnarowski dbał nie tylko o piłkarzy. W czasie, kiedy był włodarzem Cracovii, pozostałe sekcje - a było ich wiele - też należały do czołowych w kraju.<br>
Był on jednym z najznamienitszych działaczy klubowy Cracovii, był piątym [[Prezesi Cracovii|prezesem Cracovii]] w latach 1919 – 1932 oraz został pierwszym prezesem honorowym 31 stycznia 1932. Tworzył potęgę Pasów w niepodległej Rzeczpospolitej. Głównie w trudnych czasach po pierwszej wojnie światowej. Za jego prezesury Cracovia stała się klubem znanym w całej Europie. Edward Cetnarowski dbał nie tylko o piłkarzy. W czasie, kiedy był włodarzem Cracovii, pozostałe sekcje - a było ich wiele - też należały do czołowych w kraju.<br>
<br>
<br>
Był również współzałożycielem i pierwszy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w 1919, natomiast od lutego 1928 jego prezes honorowy. Porażka w sporach o zorganizowanie ligi była bezpośrednią przyczyną ustąpienia Cetnowskiego z funkcji prezesa którą pełnił przez dziewięć lat, a także przeniesienia siedziby związku z Krakowa do Warszawy.
Był również współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej w 1919, od lutego 1928 jako prezes honorowy. Porażka w sporach o zorganizowanie ligi była bezpośrednią przyczyną ustąpienia Cetnaroowskiego z funkcji prezesa którą pełnił przez dziewięć lat, a także przeniesienia siedziby związku z Krakowa do Warszawy.
W 1925 był w gronie szczęściu założycieli "Przeglądu Sportowego".  
W 1925 był w gronie sześciu założycieli "Przeglądu Sportowego".  
Miał również swój epizod w roki członka „komisji selekcyjnej”, wraz z Jentysem i Lustgartenem ustalili skład na spotkanie reprezentacji Polski z Jugosławią 1 października 1922.<br>
Miał również swój epizod w roli członka „komisji selekcyjnej”, wraz z Jentysem i Lustgartenem ustalili skład na spotkanie reprezentacji Polski z Jugosławią 1 października 1922.<br>
<br>
<br>
Dla wielu osób może być zastanawiające, w jaki sposób trafił do sportu, on sam wyjaśnił to w rozmowie z dr. Mielechem:<br>
Dla wielu osób może być zastanawiające, w jaki sposób trafił do sportu, on sam wyjaśnił to w rozmowie z dr. Mielechem:<br>
''"Byłem asystentem u prof. Jordana i raz w tym charakterze razem z nim znalazłem się w Wiedniu na jakimś kongresie położniczym. Po zakończeniu obrad profesor rzekł do mnie: A teraz panie Edwardzie pójdziemy na mecz piłkarski.
''"Byłem asystentem u prof. Jordana i raz w tym charakterze razem z nim znalazłem się w Wiedniu na jakimś kongresie położniczym. Po zakończeniu obrad profesor rzekł do mnie: A teraz panie Edwardzie pójdziemy na mecz piłkarski. <br>
- Dokąd - zdumiałem się - na idiotyczne kopanie piłki? Pana profesora, uczonego, interesują takie głupstwa?
- Dokąd - zdumiałem się - na idiotyczne kopanie piłki? Pana profesora, uczonego, interesują takie głupstwa?<br>
- Niech pan tak nie mówi - odparł profesor - mówię panu, że w tym kopaniu coś jest.
- Niech pan tak nie mówi - odparł profesor - mówię panu, że w tym kopaniu coś jest.
Poszliśmy (...). I tak się zaczęło...".''<br>
Poszliśmy (...). I tak się zaczęło...".''<br>

Wersja z 23:38, 19 lip 2006

Edward Cetnarowski

CETNAROWSKI Edward urodził się 3 października 1877 w Rzeszowie, zmarł 3 września 1933 w Krakowie. W wykształcenia był doktorem medycyny – lekarz ginekolog, pracował jako asystentem u dr. Henryka Jordana. Był on jednym z najznamienitszych działaczy klubowy Cracovii, był piątym prezesem Cracovii w latach 1919 – 1932 oraz został pierwszym prezesem honorowym 31 stycznia 1932. Tworzył potęgę Pasów w niepodległej Rzeczpospolitej. Głównie w trudnych czasach po pierwszej wojnie światowej. Za jego prezesury Cracovia stała się klubem znanym w całej Europie. Edward Cetnarowski dbał nie tylko o piłkarzy. W czasie, kiedy był włodarzem Cracovii, pozostałe sekcje - a było ich wiele - też należały do czołowych w kraju.

Był również współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej w 1919, od lutego 1928 jako prezes honorowy. Porażka w sporach o zorganizowanie ligi była bezpośrednią przyczyną ustąpienia Cetnaroowskiego z funkcji prezesa którą pełnił przez dziewięć lat, a także przeniesienia siedziby związku z Krakowa do Warszawy. W 1925 był w gronie sześciu założycieli "Przeglądu Sportowego". Miał również swój epizod w roli członka „komisji selekcyjnej”, wraz z Jentysem i Lustgartenem ustalili skład na spotkanie reprezentacji Polski z Jugosławią 1 października 1922.

Dla wielu osób może być zastanawiające, w jaki sposób trafił do sportu, on sam wyjaśnił to w rozmowie z dr. Mielechem:
"Byłem asystentem u prof. Jordana i raz w tym charakterze razem z nim znalazłem się w Wiedniu na jakimś kongresie położniczym. Po zakończeniu obrad profesor rzekł do mnie: A teraz panie Edwardzie pójdziemy na mecz piłkarski.
- Dokąd - zdumiałem się - na idiotyczne kopanie piłki? Pana profesora, uczonego, interesują takie głupstwa?
- Niech pan tak nie mówi - odparł profesor - mówię panu, że w tym kopaniu coś jest. Poszliśmy (...). I tak się zaczęło...".

Cetnarowski zmarł nagle, w wieku zaledwie 56 lat, kiedy otwierał rozpoczynający się w Krakowie finałowy turniej o mistrzostwo Polski w hazenie (tak nazywała się dawniej piłka ręczna kobiet). Pogrzeb Cetnarowskiego był ogromnym wydarzeniem w Krakowie. Po śmierci Edwarda Cetnarowskiego do Cracovii napłynęło wiele telegramów kondolencyjnych od prezesów zagranicznych związków piłki nożnej, m.in. ze Szwecji, Austrii i Węgier.
W 1945 jego imieniem nazwano stadion Cracovii. Nazwa używana była jeszcze w 1948, potem pamiątkowa tablica zagineła.

Dr. Stanisława Mielecha tak wspomina Cetnarowskiego:
„Działacz ten, nieskazitelnego charakteru, o gołębim sercu był oddany idei olimpijskiej bez ograniczenia i dla sportu nie szczędził ani trudu, ani pieniędzy. Sam nigdy żadnego sportu nie uprawiał; nie mógłby i tak z uwagi na swą tuszę, jak i na chorobę serca”.

Fragment „Sprawozdania z działalności KS Cracovia w 1933 roku" (zachowana oryginalna pisownia):
„Z dniem dzisiejszym zamykamy okres 26-letniego istnienia Klubu Sportowego ÂťCracoviaÂŤ. Rok 1933 - jakkolwiek przypadł w czasie szalejącego kryzysu gospodarczego - był dla naszego Klubu rokiem radykalnej zmiany na lepsze. Mimo bowiem warunków nieprzychylnych oraz nastroji jakie stworzył kryzys, gospodarka finansowa Klubu stanęła na wysokości zadania. Nim jednak przejdę do właściwego sprawozdania podnieść muszę niebywały w dziejach ÂťCracoviiÂŤ fakt, oto po raz pierwszy od lat 18 nie ma między nami tego, który był ojcem i opiekunem naszego Klubu. Niema między nami ukochanego przez nas wszystkich Prezesa Drą Edwarda Cetnarowskiego. Z nieukojoną przeto żałobą utwierdzić mi przychodzi, że opuścił nas i ÂťCracovięÂŤ osierocił. - Kim był dla ÂťCracoviiÂŤ ś.p. Prezes - o tem każdy z nas doskonale wie! Zasługi Jego - to nieomal cała ÂťCracoviaÂŤ! - toteż z najwyższą czcią i najgłębszą żałobą wspominamy Cię dzisiaj i wspominać Cię będziemy zawsze jako najpiękniejszy symbol Klubu Sportowego ÂťCracoviaÂŤ. Zarząd Klubu oceniając niepospolite zasługi zmarłego Prezesa uchwalił ufundowanie pomnika z popiersiem ś.p. Dra Cetnarowskiego. Pomnik ten stanąć ma w roku przyszłym w parku gier ÂťCracoviiÂŤ".