Małe derby Krakowa: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 6: | Linia 6: | ||
[[Garbarnia Kraków|Garbarnia]], [[Wawel Kraków|Wawel]] i [[Hutnik Kraków|Hutnik]] to drużyny, które w rożnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwo, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - [[Warta Poznań|Warty Poznań]]). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny [[1952 Puchar Zlotu Młodych Przodowników|pierwszy puchar ligi]] w finale pokonując Cracovię [[1952-07-20 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:1|5:1]]. Świetna erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy [[Legia Warszawa|Legii Warszawa]], którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w lidze. | [[Garbarnia Kraków|Garbarnia]], [[Wawel Kraków|Wawel]] i [[Hutnik Kraków|Hutnik]] to drużyny, które w rożnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwo, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - [[Warta Poznań|Warty Poznań]]). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny [[1952 Puchar Zlotu Młodych Przodowników|pierwszy puchar ligi]] w finale pokonując Cracovię [[1952-07-20 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:1|5:1]]. Świetna erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy [[Legia Warszawa|Legii Warszawa]], którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w lidze. | ||
Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze. | Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze. | ||
<center> | |||
{|style="border:1px solid #000000;" cellspacing="0" cellpadding="5" class="plainlinks" align="center"| | |||
|- | |||
| | |||
|align="center"|mecze | |||
|align="center"|wygrane | |||
|align="center"|remisy | |||
|align="center"|porażki | |||
|align="center"|bramki | |||
|align="center"|różnica br. | |||
|align="center"|średnie br. | |||
|align="center"|najw. wygr. | |||
|align="center"|najw. przegr. | |||
|- | |||
|align="center"|[[Garbarnia Kraków|Garbarnia]] | |||
|align="center"|65 | |||
|align="center"|24 | |||
|align="center"|22 | |||
|align="center"|19 | |||
|align="center"|78-74 | |||
|align="center"|+4 | |||
|align="center"|1,20-1,14 | |||
|align="center"|[[1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0|5:0]] | |||
|align="center"|[[1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0|4:0]] | |||
|- | |||
|align="center"|[[Hutnik Kraków|Hutnik]] | |||
|align="center"|24 | |||
|align="center"|7 | |||
|align="center"|8 | |||
|align="center"|9 | |||
|align="center"|28-30 | |||
|align="center"|-2 | |||
|align="center"|1,17-1,25 | |||
|align="center"|[[1968-05-05 Cracovia - Hutnik Kraków 4:0|4:0]] | |||
|align="center"|[[1971-03-28 Cracovia - Hutnik Kraków 1:7|7:1]] | |||
|- | |||
|align="center"|[[Wawel Kraków|Wawel]] | |||
|align="center"|52 | |||
|align="center"|28 | |||
|align="center"|14 | |||
|align="center"|10 | |||
|align="center"|99-45 | |||
|align="center"|+54 | |||
|align="center"|1,90-0,87 | |||
|align="center"|[[1936-06-21 Cracovia - Wawel Kraków 8:0|8:0]] | |||
|align="center"|[[1952-07-20 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:1|5:1]] | |||
|} | |||
</center> | |||
===Derby z "trzecimi siłami Krakowa"=== | ===Derby z "trzecimi siłami Krakowa"=== |
Wersja z 17:47, 20 lis 2007
Małe derby Krakowa w piłce nożnej.
Wielkie Derby Krakowa to określenie zarezerwowane dla Świętej Wojny czyli meczów Cracovii z Wisłą. Mecze z innymi krakowskimi drużynami zwykło się określać jako małe derby Krakowa choć w rzeczywistości bywało, że, w czysto sportowym sensie, to one były tymi najważniejszymi. Rywalami Cracovii pomijając mecze i turnieje towarzyskie było 46 krakowskich drużyn (28 w ligach, co najmniej 7 dalszych w okręgowych pucharach oraz kolejnych 11 w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa).
Derby z najlepszymi drużynami Krakowa
Garbarnia, Wawel i Hutnik to drużyny, które w rożnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwo, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - Warty Poznań). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny pierwszy puchar ligi w finale pokonując Cracovię 5:1. Świetna erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy Legii Warszawa, którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w lidze. Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze.
mecze | wygrane | remisy | porażki | bramki | różnica br. | średnie br. | najw. wygr. | najw. przegr. | |
Garbarnia | 65 | 24 | 22 | 19 | 78-74 | +4 | 1,20-1,14 | 5:0 | 4:0 |
Hutnik | 24 | 7 | 8 | 9 | 28-30 | -2 | 1,17-1,25 | 4:0 | 7:1 |
Wawel | 52 | 28 | 14 | 10 | 99-45 | +54 | 1,90-0,87 | 8:0 | 5:1 |
Derby z "trzecimi siłami Krakowa"
Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to Makkabi, Jutrzenka i Podgórze. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w 1920, a w 1921 nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w 1922 i 1923, a w roku 1924 drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Jutrzenka w 1927 zastąpiła Cracovię w ekstraklasie, gdy Pasy odmówiły przyjęcia do rozłamowej i nieakceptowanej przez PZPN Ligi. Podgórze było najlepszą drużyną Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w 1933, gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy.
Derby z ligowymi przeciwnikami
Oprócz wspomnianych wyżej klubów Cracovia w rozgrywkach ligowych walczyła także z 20 innymi krakowskimi drużynami. Były to (w kolejności alfabetycznej) Armatura, Bieżanowianka, Borek, Clepardia, Czarni, Garbarnia II, Grzegórzecki, Hutnik II, Kabel, Kinowiec, Korona, Krowodrza, Legia, Milicyjny, Nadwiślan, Olsza, Prokocim, Unia, Wisła II i Zwierzyniecki. 21. klubem (a historycznie pierwszym) jest AZS Kraków, z którym Cracovia spotkała się w 1912 w unieważnionych zapasach kwalifikacyjnych o I klasę.
Derby z pucharowymi przeciwnikami
Dzięki meczom w okręgowych rozgrywkach Pucharu Polski i rozgrywkom o puchar WSS KOZPN na liście derbowych rywali pojawiło się 7 kolejnych klubów z Krakowa. Są to Dąbski, Pogoń Skotniki, Prądniczanka, Wanda, Wieczysta, Zakrzowianka i Złomex Branice. Lista ta prawdopodobnie nie jest kompletna.
Derby w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa
W okupacyjnych mistrzostwach Krakowa rozgrywane były same derby. Z Cracovią rywalizowały 24 kluby, w tym 11, z którymi Pasy grały tylko w tych rozgrywkach. Były to AKS Kraków, Bloki, Borek, Czarni, Dąbski, Dębnicki, Garbarnia, Groble, Juvenia, Kazimierz, Krakowianka, Krowodrza, Łagiewianka (czyli Armatura), Modrzejówka, Nadwiślan, Olsza, Prądniczanka, Rakowiczanka, Sparta, Volania, Wawel, Wieczysta, Wisła i Zwierzyniecki,