Małe derby Krakowa

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 16:30, 20 lis 2007 autorstwa FortArt (Dyskusja | edycje) (Nowa strona: '''Małe derby Krakowa w piłce noznej.''' Wielkie Derby Krakowa to określenie zarezerwowane dla ''Świętej Wojny'' czyli meczów Cracovii z Wisłą. Mecze z inny...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Małe derby Krakowa w piłce noznej.

Wielkie Derby Krakowa to określenie zarezerwowane dla Świętej Wojny czyli meczów Cracovii z Wisłą. Mecze z innymi krakowskimi drużynami zwykło się określać jako małe derby Krakowa choć w rzeczywistości czasami, w czysto sportowym sensie, to one były tymi najważniejszymi.

Derby z najlepszymi drużynami Krakowa

Garbarnia, Wawel i Hutnik to drużyny, które w rożnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwa, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - Warty Poznań). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny pierwszy puchar ligi w finale pokonując Cracovię 5:1). Świetna erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy Legii Warszawa, którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w lidze. Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze.


Derby z "trzecimi siłami Krakowa"

Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to Makkabi, Jutrzenka i Podgórze. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w 1920, a w 1921 nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w 1922 i 1923, a w roku 1924 drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Podgórze było najlepszą drużyna Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w 1933 gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy.

Derby w ligach

Oprócz wspomnianych wyżej klubów Cracovia w rozgrywkach ligowych walczyła także z kilkoma innymi krakowskimi drużynami.Były to (w kolejności alfabetycznej) Armatura (jeszcze jako Łagiewianka), Bieżanowianka, Borek, Clepardia, Czarni, rezerwy Garbarni, Grzegórzecki, rezerwy Hutnika, Kabel, Kinowiec, Korona, Krowodrza, Legia Kraków, Milicyjny KS, Nadwislan, Olsza, Prokocim, Unia Kraków, rezerwy Wisły i Zwierzyniecki.

Derby w okręgowych pucharach=

Stub sekcji Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.