Ząb przeoryszy

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 16:12, 4 sie 2011 autorstwa Mirasek.ksc (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ząb przeoryszy - popularne określenie działki specyficznym kształtem wrzynającej się w teren stadionu. Nieruchomość ta oznaczona jest numerem 405/12 (wg j. ewidencyjnej Krowodrza obręb 12 i 14) i zajmuje powierzchnię 5 arów. Znajduje się ona przy ulicy Kałuży tuż przed głównym wejściem na stadion. Działka jest własnością zakonu sióstr norbertanek.

ząb przeoryszy - widok od strony ul. Kałuży
ząb przeoryszy - widok od strony stadionu (jeszcze bez tablicy)

Nowy stadion a ząb przeoryszy

Działka została w niejasnych okolicznościach pominięta przy sprzedaży terenu stadionu miastu. Później pełnomocnik zakonu zaoferował gminie sprzedaż "zęba przeoryszy" za kwotę wg różnych źródeł od 0,9 do 1,0 mln złotych. Gmina odmówiła, a ponieważ architektom udało się zaprojektować stadion z jej pominięciem nie została wykupiona. Norbertanki zabroniły wykonywania jakichkolwiek prac, także porządkowych, na terenie działki. Ząb przeoryszy w niższej części jest pokryty starym zniszczonym asfaltem, a w wyższej części jest porośnięty drzewami.

Architekci nowego stadionu Cracovii z przyczyn estetycznym zaproponowali dołączenie do terenu sióstr małego skrawka należącego do gminy i obsianie go brzozami. Całość została otoczona wznoszącym się murkiem, na którym umieszczono dwie tablice ku czci członków Cracovii poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej. Do kształtu zęba nawiązują wysepki zieleni zlokalizowane na obu placach przed stadionem.

Zobacz też