Przewodnik po nowym stadionie Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
widok od strony ulicy Kałuży (wersja przyszła z Halą Sportową)
widok sponad Błoń
widok od strony skrzyżowania ulic Kałuży i Focha
widok z narożnika SE (sektor D)
widok z narożnika NE (sektor B)
widok z narożnika NE (sektor B)
widok wejść od strony ulicy Kałuży
widok sponad Błoń

Budowa

 • Projektant: konsorcjum hiszpańskich i polskich firm Estudio Lamela Sp. z o.o, Estudio Lamela S.L., Sener Sp. z o.o. i Sener Ingenieria y Sistemas S.A.
 • Główny architekt: Carlos Lamela y de Vargas
Zobacz więcej w osobnym artykule: Projektanci nowego stadionu Cracovii.
 • Generalny wykonawca: konsorcjum firm niemieckiej Alpine Bau Deutschland AG, austriackiej Alpine Bau GmbH, oraz polskich Alpine Construction Polska Sp. z o.o i KPBP „Budus” S.A.
 • Cena: 156 895 268,38 zł
 • Termin otwarcia stadionu:
  • 25 września 2010

Oficjalne terminy zakończenia prac to 30 września 2010 (dla części sportowej) i 30 listopada 2011 (dla pozostałej części), jednak konsorcjum Alpine-Budus we wrześniu 2010 zakończyło budowę całego obiektu. Tym samym stadion został oddany do użytku 14 miesięcy przed terminem.

Opis nowego stadionu Cracovii.

Lokalizacja

Stadion niezmiennie od 1912 znajduje się w tym samym miejscu na skraju Błoń. Aktualnie jest to działka ograniczona przez ulice Kraszewskiego (zachodnia granica nieruchomości) , Focha (północna), Kałuży (wschodnia) i zabudowania Zwierzyńca (południowa). W porównaniu z poprzednim stadionem powstałym w latach 1964-67 jest nieco inaczej ułożony. Nadal zajmuje środkową cześć działki, ale teraz jest równoległy do ulicy marszałka Focha (gdy wytyczano stadion na jesieni 1911 ulica Focha jeszcze nie istniała). Do południowo-wschodniego narożnika przylegać będzie w przyszłości Hala Sportowa, do tego czasu jest to teren zielony.

Teren wokół stadionu

Plac Wschodni

Główny reprezentacyjny plac. Znajduje się między Trybuną Wschodnią, a ulicą Józefa Kałuży. Na placu umieszczono dwa wielostanowiskowe kioski z kasami biletowymi oraz elementy małej architektury (ławki, zieleń, lampy). Na końcu placu tuż przed budynkiem jest dwuipółmetrowe demontowalne ogrodzenie, a w nim kołowrotki wejściowe i bramki wyjściowe. Wszystkie wejścia w ścianie budynku prowadzą do Holu Wschodniego. Nad całością Placu Wschodniego dominuje wielki napis CRACOVIA umieszczony w elewacji stadionu.

Na południu, w rogu działki, tuż przy terenie przyszłej Hali Sportowej, znajduje się mały naziemmny parking na 62 miejsca, do którego prowadzą krótka droga (wyjazdowa), boczna z ulicy Kałuży. Druga z dróg (wjazdowa) na parkingu dochodzi z Drogi Zapleczowej tuż u jej wylotu na ulicę Kałuży. W miejscu parkingu w przyszłości będzie znajdował się zjazd do Parkingu Podziemnego.

Plac Zachodni

Położony między ulicą Kraszewskiego, a Trybuną Zachodnią. Analogiczny do Placu Wschodniego, lecz bardziej użytkowy, pozbawiony funkcji reprezentacyjnych. Na placu umieszczono dwa wielostanowiskowe kioski z kasami biletowymi oraz elementy małej architektury (ławki, zieleń, lampy). Na końcu placu tuż przed budynkiem jest dwuipółmetrowe demontowalne ogrodzenie, a w nim kołowrotki wejściowe i bramki wyjściowe. Większość wejść na stadion z tej strony prowadzi do Holu Zachodniego, wyjątkiem są ostatnie od południa. Prowadzą one do Strefy Techniczno-Magazynowej oraz do klatek schodowych prowadzących do Foyer Sektora G i Foyer Sektora H (a także do Foyer Sky-Boxów). Nad całością Placu Zachodniego dominuje wielki napis CRACOVIA umieszczony w elewacji stadionu.

Od strony ulicy Focha wydzielono z placu zamknięty teren dla kibiców przyjezdnych. Nie ma osobnego parkingu dla autobusów kibiców gości, przyjezdni wysiadają w ogólnodostępnej zatoczce autobusowej przy ulicy Focha, a stamtąd przechodzą przez jeden z sześciu kołowrotków na teren stadionu i dalej do Foyer Sektora Gości .

Na samym rogu ulicy Focha i Kraszewskiego znajduje się teren zielony. Jego wydzielona ogrodzeniem cześć to poletko uprawne trawy dla murawy boiska. Za poletkiem i zieleńcem mieści się mały parking na 20 samochodów z wjazdem z ulicy Kraszewskiego. Ma on teoretycznie służyć kibicom gości jednak nie jest ani ogrodzony ani w żaden sposób połączony z terenem przeznaczonym dla sympatyków rywali.

Droga Zapleczowa

Ulica łącząca ulicę Kraszewskiego z ulicą Kałuży. Prowadzi wzdłuż granic działki szerokim łukiem omijając także teren przyszłej Hali Sportowej. Na poboczu drogi zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów zawodników, sztabu trenerskiego i działaczy (łącznie 31 miejsc). Są także miejsce dla wozów transmisyjnych (4) i autokarów drużyny gości (4).

Drogą Zapleczową można dostać się do kilku wejść na Trybuną Południową. Licząc od strony ulicy Kałuży są to kolejno wejście dla VIPów, wejście do wschodniej ewakuacyjnej klatki schodowej (która jest wyposażona także w windę), wejście dla zawodników, wejście dla prasy i wjazd do Garażu Maszyn. Kolejne z wejść prowadzi do zachodniej ewakuacyjnej klatki schodowej. Następny jest wjazd na płytę stadionu, którego wylot znajduje się na wysokości rogu boiska. Z tego tunelu boczny korytarz w lewo prowadzi do Strefy Techniczno-Magazynowej, są w nim też zlokalizowane bezpośrednie wejścia do kilku magazynów i Garażu Maszyn.

Wzdłuż granic działki biegnie trzyipółmetrowy mur z cegły klinkierowej. Ciekawostką jest, że na mocy porozumienia zawartego przez miasto z siostrami serafitkami biegnie on nie dokładnie wzdłuż granicy działki, lecz w odległości 3 metrów od niej, pozostawiając ten pas zieleni poza strefą stadionu.

Boisko

Powierzchnia pola gry to 105 x 68 metrów. Odległość linii bocznej od trybun liczy od 6 metrów (od strony Trybuny Północnej), poprzez 8 (Trybuny Wschodnia i Południowa) do 10 (Trybuna Zachodnia). Murawę zaplanowano z trawy naturalnej (poletko do hodowania zapasu trawy zlokalizowano w narożniku Placu Zachodniego), a teren wokół niej z kostki betonowej i sztucznej trawy. Ławki rezerwowych znajdują się od strony Trybuny Południowej i są nieco cofnięte w głąb sektora VIP. Ławka Cracovii jest po prawej stronie od wejścia dla zawodników, po lewej jest ławka delegata PZPN i ławka gości. Cała niecka boiska jest obniżona 1,10 metra poniżej poziomu gruntu na zewnątrz stadionu. Pierwszy rząd krzesełek znajduje się na murku 70 cm powyżej poziomu murawy, by kibice nie spadli umieszczono tam niską (110 cm) barierkę.

Wejście na murawę dla zawodników położone jest centralnie pośrodku sektora VIP, ostatnie metry pokonują pod rozkładanym tunelem. Wjazd dla pojazdów (z Drogi Zapleczowej) mieści się miej więcej na wysokości chorągiewki w południowo-zachodnim rogu boiska. Dookoła całego boiska regularnie rozmieszczono małe schodki prowadzące z trybun na murawę - oczywiście kibice nie będą mogli z nich korzystać.

Trybuny

Stadion Cracovii składa się z czterech trybun: zachodniej (od ulicy Kraszewskiego), północnej (od ulicy Focha), wschodniej (od ulicy Kałuży) i południowej (od Drogi Zapleczowej). Ta ostatnia jest trybuną główną. Wysokość trybun to odpowiednio 14, 10, 12 i 19 metrów. Zabudowa wszystkich czterech narożników powoduje, że podział na trybuny nie jest widoczny w konstrukcji budynku - stadion tworzy jednolitą zwartą budowlę. Ze względu na przyszłą Halę Sportową południowo-wschodni narożnik bryły stadionu jest ścięty. Przestrzeń pod trybunami jest bogato zabudowana rozlicznymi lokalami o różnych funkcjach. Podtrybunia mają do sześciu kondygnacji: od poziomu -1 (podziemia) poprzez poziom 0 (parter) do poziomów 1, 2, 3 i 4 (piętra). W sumie przewidziano tam 493 różne pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych.

Wszystkie miejsca dla widzów znajdują się pod dachem, trybuny są strome, a przejścia między rzędami krzesełek bardzo wąskie. Dzięki temu niemal 100% krzesełek znajduje się nie dalej niż 90 metrów od punktu środkowego boiska (graniczna odległość uznawana za optymalną do oglądania meczów piłki nożnej) co zapewnia komfortową widoczność nieosiągalną na większych stadionach. Kąty nachylenia trybun to 25° u dołu i zwiększa się aż do 31° w ostatnich rzędach parteru. Na sektorze VIP 27°. Na balkonie aż 35°. Trybuny są nieco powyżej poziomu murawy od której oddziela je niska (110 cm) barierka. Dla widzów przygotowano łącznie 15 114 miejsc. W tym 13 933 dla kibiców Cracovii, 1 075 dla kibiców gości (ponad 7% miejsc na stadionie czyli o 319 więcej niż wymagane 5%) i 106 dla przedstawicieli prasy. Wszystkie miejsca są siedzące i numerowane, a krzesełka są składane by ułatwić przejście między rzędami.

Skuteczność dachu - zasięg deszczu
Liczby mówią ile rzędów od dołu zmoknie
w zależności od tego pod jakim kątem będzie padało.

kąt padania deszczu 15° 30°
Trybuna Zachodnia 0 3 6
Trybuna Północna 0 2 5
Trybuna Wschodnia 1 4 7
Trybuna Południowa 0 5 9
Trybuna Południowa VIP 0 3 7

0° znaczy, że deszcz nie odchyli się od pionu.

Sektory

ulice naszkicowano dla celów orientacyjnych bez zachowania rzeczywistych odległości

Uwaga! W części dokumentacji budowlanej funkcjonują odwrotne oznaczenia sektorów G i H tzn. G ponad sektorem H.


sektor pojemność rzędy wejścia na tryb. lokalizacja wejście z zewnątrz kołowrotki
A 1707 16 3 zachodnia cześć Trybuny Północnej Plac Zachodni 4
B 2608 16 5 wschodnia cześć Trybuny Północnej, narożnik NE i 1/4 Trybuny Wschodniej Plac Wschodni 6
C * 84 1 - Trybuna Wschodnia, ponad ostatnim rzędem sektorów B i D Plac Wschodni -
D 1966 15 4 3/4 Trybuny Wschodniej i narożnik SE Plac Wschodni 4
E 1000 14 2 wschodnia część parteru Trybuny Południowej Plac Wschodni 2
F 900 8 4 wschodnia i środkowa część balkonu Trybuny Południowej Plac Wschodni 2
VIP 476** 11 4 środkowa część parteru Trybuny Południowej Droga Zapleczowa brak
Sky-Box 450 3 26 ponad sektorami E i H Trybuny Południowej na całej jej długości Droga Zapleczowa brak
loża prasowa 106*** 4 - środkowa część balkonu Trybuny Południowej (część sektora F) Droga Zapleczowa brak
G 888 14 2 zachodnia część parteru Trybuny Południowej Plac Zachodni 2
H 871 9 3 zachodnia część balkonu Trybuny Południowej i balkon ponad narożnikiem SW Plac Zachodni 2
I 2983 24 4 narożnik SW i większość Trybuny Zachodniej Plac Zachodni 6
J (gości) 1075 22 2 fragment Trybuny Zachodniej i narożnik NW ulica Focha 6

*  - sektor dla 42 niepełnosprawnych i ich 42 opiekunów
**  - w tym 8 niepełnosprawnych i ich 8 opiekunów, pojemność sektora może być zmniejszona o 84-100 miejsc w celu stworzenia tarasu widokowego
***  - ponadto 75 miejsc dla komentatorów radiowo-telewizyjnych niewliczanych do pojemności stadionu

Podsektory

Sektory podzielone są na podsektory. Każde kolejne wyjścia (wormitoria) na danym sektorze oznaczone są cyframi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każde krzesełko jest przyporządkowane do takiego podsektora jaki jest numer najbliższego wyjścia. Tworzy to następujący podział:

 • na parterze:
A1, A2, A3, B1, B2, B3, B4, B5, D1, D2, D3, D4, E1, E2, VIP, G1, G2, I1, I2, I3, I4, J1, J2
 • na piętrze trybuny wschodniej:
C1, C2
 • na piętrze trybuny południowej:
F1, F2, F3, F4, H1, H2, H3

Sektor VIP formalnie nie jest podzielony na podsektory.

Numeracja krzesełek przebiega również zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale jest jedna na całym sektorze i nie jest zależna od numeru podsektora. Nie istnieje prosta zależność pozwalająca z numeru krzesełka odczytać przynależność do podsektora. Dzieje się tak dlatego, że liczba krzesełek jest różna w różnych rzędach.

Plany sektorów

sektor A
sektor B
sektor I
Boisko.png
sektor D
sektor G
sektor E
sektor H
sektor F

Wyposażenie sektorów

sektor gastronomia toalety damskie toalety męskie
bary kasy WC um. WC pis. um.
A 1 7 11 4 9 14 9
B 2 10 13 5 13 22 13
D 2 7 8 3 8 16 10
E 1 4 5 2 5 8 5
F 1 4 4 3 4 10 4
VIP 1 - 2 2 2 4 2
G 1 4 4 2 5 10 4
H 1 4 4 2 4 8 6
I 3 12 13 6 13 20 15
J 1 4 4 4 5 8 6
 • Na stadionie znajduje się ponadto 7 toalet dla osób niepełnosprawnych - 4 na sektorze C, 1 na sektorze VIP i 2 w Holu Wschodnim.
 • Na sektorze C jest jeden bar z obniżoną ladą wyposażony w jedną kasę.
 • Każda z 26 sky-boxów ma własną toaletę, widzowie korzystają z kuchni sektora VIP lub posiłków dostarczanych bezpośrednio do loży.
 • Dziennikarze z loży prasowej korzystają z zaplecza sanitarnego sektora F lub Górnej Strefy Prasowej oraz zaplecza gastronomicznego sektora VIP.

Podtrybunie Północne

Strefa Komercyjna

Rozciąga się wzdłuż ulicy Focha pod Trybuną Północną. Obejmuje 7 lokali handlowych o różnych powierzchniach każdy z osobnym wejściem bezpośrednio z ulicy. Oczekuje się, że w dwóch skrajnych ulokują się kawiarnie, a w pozostałych sklepy lub inne placówki komercyjne. Każdy z lokali jest dwupoziomowy - na piętro prowadzą schody osobne dla każdego obiektu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ten fragment ulicy Focha, dotąd raczej nieciekawy i poza porami meczu nieużytkowany stanie się atrakcyjną arterią handlową. Zlokalizowane tu punkty gastronomiczne posłużą krakowaniom i turystom wypoczywającym na Błoniach.

Restauracja Klubowa

Restauracja z widokiem na murawę stadionu ulokowana jest rogu ulic Focha i Kałuży. Mieści się na poziomach 0 i +1. Na parterze znajduje się bar i mała salka z wejściem z ulicy Focha oraz kuchnia i jej zaplecze. Główna sala mieści się na piętrze - można się tam dostać schodami z sali na parterze lub klatką schodową, która ma wejście od ulicy Focha i jest wspólna dla restauracji i Strefy Biurowej. Restauracja ma również wejście z Holu Wschodniego. Oba poziomy łączy dwie windy: osobowa dla klientów i towarowa służąca do transportu dań. To właśnie sala na piętrze ma panoramiczne okna z widokiem na murawę stadionu - mieszczą się one w narożniku stadionu ponad ostatnim rzędem siedzeń.

Korytarz Północny

Korytarz Północny

Korytarz komunikacyjny przebiegający pod całą Trybuną Pólnocną. Łączy on hole Wschodni i Zachodni. W korytarzu znajduje się 7 wejść na sektory A i B. Są też dwa, zlokalizowane pomiędzy linią Strefy Komercyjnej, wyjścia bezpośrednio na ulicę Focha. Wejście przez nie nie będzie możliwe i najprawdopodobniej będą one służyć tylko do szybszego opuszczenia sektorów A i B po meczu. W pobliżu wyjść na Focha znajdują się małe toalety. Korytarz służy do tego by kibice mogli przedostać się do jednego z holów i tam korzystali z barów i toalet.

Decyzją władz klubu Korytarz Północny zostanie w środku przegrodzony metalową barierką i nie będzie możliwa komunikacja między sektorami. Kibice będą mogli udać się tylko do jednego najbliższego holu.

Podtrybunie Zachodnie

Hol Zachodni

Podłużny hol od strony ulicy Kraszewskiego rozciąga się na całej długości trybuny. W odróżnieniu od Holu Wschodniego nie posiada zabudowanych pomieszczeń na wyższych kondygnacjach ponad sobą. Do holu prowadzą liczne wejścia z Placu Zachodniego. Od strony ulicy Focha łączy się z Korytarzem Północnym. W holu znajdują się 4 bary serwujące frytki, kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Są też pomieszczenia pierwszej pomocy i kilka dużych toalet. Poprzez dwa krótkie przedsionki w południowej części można dostać się do wejść na trybuny, dwa inne wejścia w środkowej części prowadzą do strefy Sceny skąd także można dostać się na miejsca. Północna część holu nie ma wejść na trybuny bo mieści się nad nią sektor gości. W holu ulokowano też zejścia do podziemnego Zaplecza Sceny.

Decyzją władz klubu hol zostanie przegrodzony dwumetrowym metalowym płotem, który uniemożliwi komunikację między sektorami. Mniejsza część od strony Focha przeznaczona będzie dla kibiców z sektora A, którzy dostawać się tu będą poprzez Korytarz Północny. Ta część obejmuje około 1/4 długości i znajduje się na niej jeden bar. Pozostała część holu stanowi zaplecze sektora I.

Scena

scena w trakcie koncertu Maćka Maleńczuka w dniu inauguracji stadionu

Stadion Cracovii zaprojektowano tak by można było na nim organizować koncerty muzyczne i inne podobne imprezy.

W czasie meczów teren sceny stanowi po prostu dodatkowy umieszczony pod trybuną prostokątny hol połączony dwoma przejściami z przyległym Holem Zachodnim. Nie ma w nim żadnych dodatkowych pomieszczeń, jedynie dwa wejścia na sektor I.

Na czas koncertów trybuny ponad strefą sceny są rozbierane. Specjalna konstrukcja umożliwia ich pełny demontaż - szacuje się, że powinno to zająć nie więcej niż kilka godzin. Rozbiórce podlega 11 dolnych rzędów w centralnej części Trybuny Zachodniej. Tak powstaje wcięta w trybuny przestrzeń właściwej sceny, na której można dowolnie budować scenografię. Przestrzeń ta może być swobodnie poszerzona w stronę murawy. Dach ponad trybuną chroni elementy wyposażenia przed deszczem, jednak w razie potrzeby możliwa jest również budowa dodatkowego zadaszenia nad wysuniętym przodem sceny. W trakcie koncertów murawa stadionu musi być każdorazowo pokrywana warstwą chroniącą trawę przed zadeptaniem.

Zaplecze Sceny

Podziemne zaplecze Sceny ulokowane jest na poziomie -1, a zejścia do niego prowadzą z Holu Zachodniego. Obok znajduje się zbiornik przeciwpożarowy.

Foyer Sektora Gości

Do sektora wchodzi się schodami z wydzielonej części Placu Zachodniego. Zaplecze sektora gości ulokowane jest na poziomie +1. Najważniejszą jego częścią jest stosunkowo nieduże łukowato wygięte foyer. Na jego jednym końcu znajdują się wspomniane schody wejściowe, na drugim toalety. W samym narożniku stadionu znajduje się bar serwujący kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Do foyer przylega pomieszczenie pierwszej pomocy. Na trybuny prowadzą dwa wejścia, których wyloty znajdują się w okolicach górnych rzędów krzesełek - odwrotnie niż w sąsiadujących sektorach kibiców Cracovii.

plan foyer sektora gości

Podtrybunie Wschodnie

Hol Wschodni

Olbrzymi hol po wschodniej stronie to główne to główny reprezentacyjny hol stadionu. Ma kształt trapezu rozszerzającego się od ulicy Focha w stronę południową. Prowadzą do niego liczne wejscia z Placu Wschodniego. Od strony ulicy Focha łączy się z Korytarzem Północnym. Tuż obok jest przejscie do Restauracji Klubowej. Schody umieszczone centralnej części holu pozwalają dostać się do umieszczonego ponad holem Sklepu Kibica i Strefy Biurowej, a te w południowej umożliwiają dotarcie do Foyer Sektora E, Foyer Sektora F, Centrum Dowodzenia, Strefy Biurowej i Sektora dla Niepełnosprawnych. Do tych trzech ostatnich miejsc można także dostać się używając windy zlokalizowanej w pobliżu wspomnianych schodów. Inne dwie windy w środkowej części holu umożliwiają komunikację z Sklepem Kibica i Sektorem dla Niepełnosprawnych. Pięć krótkich korytarzy prowadzi do wejść na Trybunę Wschodnią. W samym holu ulokowano 4 bary serwujące frytki, kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Mieszczą się tu także liczne męskie i żeńskie toalety oraz pokoje pierwszej pomocy. Do holu przylegają obszerne szatnie dla pracowników, hydrofornia i pokój ochrony.

Decyzją władz klubu hol zostanie przegrodzony dwumetrowym metalowym płotem, który uniemożliwi komunikację między sektorami. Mniejsza część od strony Focha przeznaczona będzie dla kibiców z sektora B, którzy dostawać się tu będą poprzez Korytarz Północny. Ta część obejmuje około 2/5 długości i znajdują się na niej dwa bary. Pozostała część holu stanowi zaplecze sektora D. W podobny sposób odizolowane są schody na południowym krańcu holu, z których mogą korzystać tylko kibice udający się do sektorów E i F. Barierki tworzą korytarze od wejscia do schodów odrębnie do każdego z tych dwóch sektorów.

Sklep Kibica

sklep kibica

Sklep ulokowany jest na poziomie +1. Niepełna zabudowa tej kondygnacji jest pomyślana tak, by sklep wyglądał jakby był zawieszony pod sufitem Holu Wschodniego. Można się tam dostać z tego właśnie holu schodami lub jedną z dwóch wind. Ściany sklepu zaplanowano półprzezroczyste i podświetlane.

Strefa Biurowa

Poniższy opis może być nieaktualny, z uwagi na zmiany wprowadzone przez najemcę w tej części projektu stadionu

Na poziomie +2 we wschodniej części budynku stadionu znajdują się pomieszczenia biurowe MKS Cracovia SSA. Prowadzą do nich cztery drogi - bezpośrednia klatka schodowa umieszczona na rogu ulic Focha i Kałuży (która pozwala też na przejście do Restauracji Klubowej), schody w centralnej części Holu Wschodniego (wspólne z Sklepem Kibica), przejście do Sektora Dla niepełnosprawnych, gdzie są 2 windy i ostatnia poprzez przedsionek w południowej części zapewniający połączenie z Centrum Dowodzenia i Sektorem dla Niepełnosprawnych osiągalny windą i schodami z Holu Wschodniego. Właśnie w tym przedsionku mieści się recepcja. W strefie zaplanowano 28-30 pokojów biurowych lecz liczba ta może być zmieniona wskutek innego podzielenia pomieszczeń. Strefa jest podzielona na dwie części - pierwszą dla dla zarządu i księgowości, a drugą dla reszty pracowników. Są dwie sale konferencyjne mniejsza i większa z ruchomą ścianą umożliwiająca połączenie ich. Jest tu też serwerownia, pomieszczenia archiwum i kasy, pokój socjalny, dwa aneksy kuchenne i kilka toalet. Strefa nie ma własnych okien i jest oświetlana przez świetliki w dachu i okienka wychodzące na Sektor dla Niepełnosprawnych.

Sektor dla Niepełnosprawnych

Sektor dla Niepełnosprawnych

Sektor dla osób niepełnosprawnych to taras na poziomie +2 wzdłuż całej Trybuny Wschodniej. Taras ma postać długiego korytarza z boku którego są wyznaczone na przemian miejsca dla wózków inwalidzkich i krzesełka dla ewentualnych opiekunów. Od położonych poniżej sektorów B i D oddziela je niska barierka. Taras jest rozdzielony na środku przeszklonym przedsionkiem, w którym są dwie windy łączące sektor z Holem Wschodnim i Sklepem Kibica. W przedsionku znajduje się mały bar z obniżoną ladą serwujący kanapki, sałatki, popcorn i napoje oraz pomieszczenie pierwszej pomocy. Jest tu też przejście do Strefy Biurowej i wejście na podest kamerzysty ulokowany ponad krzesełkami Trybuny Wschodniej. Na obu końcach korytarzy są zlokalizowane toalety. Na południowym krańcu jest dodatkowa winda i przejście (raczej tylko służbowe), za pomocą którego można dostać się do Strefy Biurowej, Centrum Dowodzenia i schodów w dół. W dachu nad tarasem umieszczono świetliki.

Podtrybunie Południowe

Foyer Sektora E

Położone na poziomie +1 po wschodniej stronie. Do foyer dostaje się schodami z Holu Wschodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do Foyer VIP. Foyer ma nieco wygięty kształt i jest najmniejsze w porównaniu z zapleczami innych sektorów Trybuny Południowej. Przylegają do niego toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą dwa wejscia.

Foyer Sektora F

Położone na poziomie +3 po wschodniej stronie. Do foyer dostaje się długimi schodami z Holu Wschodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do klatki schodowej łączącej strefy prasowe i dalej do Foyer Sektora H. Do foyer przylegają toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą cztery wejscia.

Foyer Sektora G

Położone na poziomie +1 po zachodniej stronie. Do foyer dostaje się schodami z Placu Zachodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do Foyer VIP. Foyer ma największą powierzchnię w porównaniu z zapleczami innych sektorów Trybuny Południowej. Przylegają do niego toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą dwa wejscia.

Foyer Sektora H

Położone na poziomie +3 po zachodniej stronie. Do foyer dostaje się klatką schodową z Placu Zachodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do klatki schodowej strefy prasowe i dalej do Foyer Sektora F. Do foyer przylegają toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą trzy wejscia.

Hol VIP

hol VIP

Położony na poziomie 0 z bezpośrednim wejściem z Drogi Zapleczowej. Gości wita reprezentacyjna recepcja, a schody do góry prowadzą ich do Foyer VIP. Hol pełni także rolę dostępnej dla prasy strefy mieszanej.

Foyer VIP

Foyer VIP (w trakcie malowania podłóg)

Położone na poziomie +1 i dostępne schodami z Holu VIP. Funkcjonalnie podzielone na trzy pasy. Pas najbardziej oddalony od trybuny to miejsce relaksu zaopatrzone w wygodne kanapy. Pas najbliższy trybunie jest wyposażony w stoliki i pełni rolę kawiarniano-restauracyjną. Rozdziela je nieumeblowany środkowy pas. Od strony zachodniej foyer kończy się kuchnią, gdzie przygotowywane będą posiłki dla gości sektorów VIP i Sky-Box. Tuż obok jest wejście do klatki schodowej łączącej m.in. Dolną i Górną Strefę Prasową lecz przede wszystkim umożliwiającą dotarcie do Foyer Sky-Boxów. Toalety znajdują się w pobliżu schodów na wschodnim krańcu foyer. Na sektor VIP goście dostają się poprzez jedne z czterech przesuwanych szklanych drzwi.

Sky-Boxy

Sky-Boxy to 26 ekskluzywnych lóż ulokowanych na poziomie +2 pomiędzy parterem, a balkonem Trybuny Południowej. Każda loża składa się z pokoju i przylegającej do niego toalety. Cztery największe sky-boxy mają dodatkowe aneksy kuchenne. Wykorzystanie pokoju zależy od najemcy loży, ogólny plan przewiduje stoły do konferencji lub bankietów. Pokoje są całkowicie przeszklone od strony murawy. Do każdej loży przylega osobna trybuna z trzema rzędami VIPowskich krzesełek. W zależności od wielkości sky-boxa liczba krzesełek liczy od 12 poprzez 15 i 18 do do 30. Na trybuny z pokojów przechodzi się przez przeszklone przesuwane drzwi. Każdy Sky-Box ma swoje osobne wejście z Foyer Sky-Boxów.

Foyer Sky-Boxów

Spore podłużne zaplecze Sky-Boxów tak jak i one położone na poziomie +2. Faktycznie są to cztery osobne pomieszczenia rozdzielone trzema klatkami schodowymi prowadzącymi do Drogi Zapleczowej. Środkowa z nich (tzw. prasowa) umożliwia dotarcie Foyer VIP. Czwarta klatka osiągalna z Plac Zachodniego znajduje się na zachodnim krańcu. Foyer nie jest wyposażone w żadne obiekty sanitarne bo toalety znajdują się bezpośrednio w sky-boxach. Nie ma też żadnych punktów gastronomicznych - goście sky-boxów moga korzystać z usług baru w Foyer VIP lub bezpośrednio zamawiać jedzenie do swoich loży.

Dolna Strefa Prasowa

pomieszczenie pracy mediów
sala konferencyjna

Zlokalizowana na poziomie 0 dolna część strefy prasowej posiada odrębne wejście z Drogi Zapleczowej wyposażone w recepcję. Strefa składa się z dwóch większych pomieszczeń. Pierwszym jest obszerna sala konferencyjna z podestami z przodu dla odpowiadających na pytania uczestników konferencji i z tyłu dla kamer TV. Drugie pomieszczenie to pokój pracy dziennikarzy - znajdują się w nim biurka umożliwiające swobodne pisanie korespondencji. Toalety zlokalizowano pomiędzy oboma pomieszczeniami. Podłużny korytarz łączy dolną strefę prasową z Holem Wejściowym dla Zawodników, który pełni rolę strefy mieszanej. Dolna strefa prasowa jest przeznaczona na czas przed lub po meczu. W czasie samego meczu dziennikarze przebywają w Górnej Strefie Prasowej, z którą cześć dolna jest połączona windą i klatką schodową.

Górna Strefa Prasowa

Górna część strefy pasowej położona jest na poziomie +4 czyli najwyższej kondygnacji stadionu. Z Dolną Strefą Prasową jest połączona za pomocą windy i klatki schodowej. Ponadto strefa ma dostęp do dwóch innych klatek schodowych (z wszystkich czterech zlokalizowanych w Podtrybuniu Południowym brak tylko wylotu zachodniej ewakuacyjnej). Strefa to obszerna galeria ponad ostatnim rzędem sektorów F i G. Wzdłuż niej umieszczono 25 trzyosobowych stanowisk dla komentatorów radiowych i telewizyjnych. Siedzenia dla dziennikarzy prasowych mieszczą się poniżej jako wydzielone 4 rzędy trybuny F, do której prowadzą dwie pary drzwi. 50 spośród tych siedzeń jest wyposażonych w pulpity umożliwiające pisanie podczas meczu. W środku holu zlokalizowano osobne pomieszczenie dla spikera i realizatora dźwięku. We wschodniej części strefy są dwa zabudowane studia TV. Te trzy pomieszczenia są akustycznie izolowane od stadionu za pomocą panoramicznych szyb. Także w tej części stadionu są toalety. W strefie wydzielono trzy stanowiska dla kamer telewizyjnych - jedno centralnie nad linią środkową boiska i dwa po bokach na wysokości linii pól karnych. Dwie inne platformy dla kamer znajdują się na środku trybun Zachodniej i Wschodniej.

pomieszczenie dźwiękowca
stanowiska komentatorów
loża prasowa
studio TV

Hol Wejściowy dla Zawodników

Zlokalizowany na poziomie 0 z odrębnym wejściem z Drogi Zapleczowej położonym dokładnie na osi linii środkowej boiska. Podłużny korytarz łączy hol z Dolną Strefą Prasową. Połączenie to jest konieczne bo hol dla zawodników pełni rolę dostępnej dla prasy strefy mieszanej. Zachodnia strona holu przewidziana jest jaki miejsce udzielania wywiadów. Na wprost wejścia do holu jest wejście do Strefy Szatniowej. Dwie pary bocznych drzwi prowadzą bezpośrednio do, także ulokowanych w strefie szatniowej, pokoju dla rodzin zawodników i pomieszczenia usługowe o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu.

Strefa Szatniowa

Główne wejście do strefy dostępnej niemal wyłącznie dla sportowców prowadzi z Holu Wejściowego dla Zawodników, lecz istnieje także dodatkowe przejście z Holu VIP. Środkiem strefy szatniowej jest szeroki korytarz, który od głównego wejścia biegnie wprost na murawę stadionu. To właśnie tym korytarzem sędziowie i obie drużyny udają się na boisko. Ostatni odcinek korytarza jest obniżony, zawodnicy schodzą schodkami w dół (co jest konieczne bo nad nim znajdują się trybuny), i kolejnymi schodkami wydostają się na płytę stadionu. Ostatnie metry pokonują pod rozkładanym tunelem. Po obu stronach korytarza mieszczą się rożne szatnie i inne pomieszczenia przeznaczone dla sportowców - dostępne przez boczne korytarze. Po lewej jest magazyn, bliżej niesprecyzowanego przeznaczenia pomieszczenie usługowe (z osobnym wejściem z Holu Wejściowego dla Zawodników) i szatnia gości. Boczny korytarz w prawo jest dłuższy bo mieszczą się tu pokój badań, pokój kontroli antydopingowej, szatnia sędziów, szatnia delegata szatnia młodzików, pokój dla rodzin zawodników (z osobnym wejściem z Holu Wejściowego dla Zawodników), sala rozgrzewki (połączona z siłownią), pokój odnowy biologicznej (połączony z sauną i wannami jacuzzi), a na samym końcu bocznego korytarza szatnia Cracovii. Wymienne tu obiekty nie są pojedynczymi izbami, to małe zamknięte kompleksy z osobnym wejściem złożone z głównego pokoju, szatni, łazienek, czy, jak w przypadku pokojów badań i kontroli antydopingowej, mające wręcz własne poczekalnie.

Osobnego opisu wymagają główne szatnie zawodników. Obie, Cracovii i gości, są niemal bliźniacze. Łącza powierzchnia każdej to ponad 130 metrów kwadratowych. Cześć przeznaczona dla piłkarzy składa się z szatni, pomieszczenia masażu, toalet i pryszniców. Dla sztabu szkoleniowego przewidziano pokój narad oraz osobne szatnie i toalety. Z szatni Cracovii są bezpośrednie przejścia do sąsiadujących sali rozgrzewki i kompleksu odnowy biologicznej.

plan szatni gości
plan szatni sędziów
plan szatni Cracovii

Centrum Dowodzenia

Centrum stadionowego monitoringu umieszczono w południowo-wschodnim narożniku stadionu na poziomie +2. Pochylone okna w pomieszczeniu umożliwiają bezpośrednią obserwację większości trybun. Wejście do Centrum Dowodzenia znajduje się w przedsionku, zapewniającym komunikację ze Strefa Biurową (i z Sektorem dla Niepełnosprawnych). Prowadzi tam winda i schody, oba z Holu Wschodniego.

Strefa Techniczno-Magazynowa

W południowo-zachodnim narożniku stadionu na poziomie 0 mieści się strefa pomieszczeń pomocniczych. Ma ona kilka wejść z Holu Zachodniego, Drogi Zapleczowej i tunelu służącego do wjazdu na płytę stadionu. Zlokalizowano tu szatnie, toalety i stołówkę dla pracowników obsługi. Dużą część strefy zajmują różne pomieszczenia techniczne. Znajduje się tu obszerny magazyn, a także śmietnik.

Garaż Maszyn

wjazd na murawę

Garaż z dwoma wjazdami z Drogi Zapleczowej ulokowany jest tuz obok tunelu służącego do wjazdu pojazdów na stadion i jest z nim połączony. Do garażu przylegają warsztat i magazyn.

Obiekty planowane w przyszłości

Hala Sportowa

Planowana w południowo-wschodnim narożniku działki. Będzie przylegać do stadionu. Łączną pojemność trybun zaplanowano na 2 300 miejsc. Zostanie wybudowana po 2012. Do czasu wykonania Parkingu Podziemnego teren przeznaczony pod halę będzie służył jako trawiasty parking.

Parking Podziemny

Zlokalizowany będzie pod Halą Sportową i ma mieścić około 200 samochodów. Wjazd zaplanowano z Placu Wschodniego w południowo-wschodnim narożniku działki. Zostanie wybudowany po 2012.

Wymogi UEFA

 • Stadion spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Spełnia też niemal wszystkie z wymagań z kategorii 4 (najwyższej).
Zobacz więcej w osobnym artykule: Stadion Cracovii a wymogi UEFA.

Uwagi

 • W opisie stadionu pominięto rozrzucone po całym stadionie wentylatornie, pompownię, wymiennikownię ciepła, stację trafo i inne tego typu pomieszczenia. Ich istnienie jest niezbędne dla funkcjonowania obiektu, jednak ich lokalizacja jest interesująca jedynie dla pracowników stadionu. Pominięto też małe pomocnicze pomieszczenia o charakterze technicznym lub porządkowym.

Nagrody

 • Lider Małopolski 2010 dla Miasta Krakowa i MKS Cracovia SSA za przebudowę stadionu Cracovii
 • Laureat konkursu architektonicznego "Kraków mój dom" w kategorii architektura użyteczności publicznej
 • Nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego dla architektów stadionu Cracovii
 • Tytuł "Budowy Roku" w kategorii obiektów sportowych przyznany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa

Dzierżawa stadionu

"Cracovia dzierżawcą stadionu przy Kałuży" -
Sportowe Tempo

Cracovia dzierżawcą stadionu przy Kałuży

Od samego początku, jeszcze zanim rozpoczęły się prace modernizacyjne, było wiadome, że stadion przy ulicy Kałuży 1 będzie dzierżawiony przez MKS Cracovia SSA. Dziś został podpisany stosowny dokument.


- Od dziś jesteśmy oficjalnym dzierżawcą stadionu przy ulicy Kałuży 1 - potwierdza powyższe słowa wiceprezes MKS Cracovia SSA, Jakub Tabisz. - Cieszymy się niezmiernie, bo dysponujemy obiektem, którym możemy się śmiało pochwalić zarówno w Polsce, jak i w Europie - dodaje wiceprezes Tabisz.


Radości z podpisania umowy dzierżawy stadionu nie kryje również dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, Krzysztof Kowal: - Bardzo się cieszę, że wreszcie zakończyły się sprawy formalne dotyczące dzierżawy stadionu. Mam nadzieję, że pozwoli nam to na lepszą współpracę oraz na dalszy rozwój - zarówno stadionu, jak i samego klubu Cracovia.


Nowy stadion Cracovii został oddany do użytku w drugiej połowie września ubiegłego roku, tuż przed meczem ligowym z Arką Gdynia (2:0). Natychmiast został okrzyknięty jednym z najładniejszych piłkarskich obiektów w Polsce, zbierał również rozmaite nagrody architektoniczne, w tym ostatnią - Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, traktowaną jako budowlany Oscar.

Stadion powstał według projektu konsorcjum hiszpańskich i polskich firm Estudio Lamela Sp. z o.o, Estudio Lamela S.L., Sener Sp. z o.o. i Sener Ingenieria y Sistemas S.A., z kolei generalnym wykonawcą było konsorcjum firm niemieckiej Alpine Bau Deutschland AG, austriackiej Alpine Bau GmbH, oraz polskich Alpine Construction Polska Sp. z o.o i KPBP „Budus" S.A.. Cała inwestycja kosztowała niespełna 157 milionów złotych.


Już w najbliższą niedzielę na stadionie przy ulicy Kałuży 1 zostanie rozegrane kolejne spotkanie - Cracovia podejmie Legię Warszawa, trzecią drużynę minionego sezonu.

DG/cracovia.pl
Źródło: Sportowe Tempo 4 sierpnia 2011 [1]


Filmy

[Terazpasy.TV] Spacer po starym stadionie Cracovii

 • [Terazpasy.TV Spacer po starym stadionie Cracovii (@CracoTP - Youtube)]


Akt erekcyjny - budujemy nowy stadion Cracovii!

Budowa stadion Cracovii - wizyta 1

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 2

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 3

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 4

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 5

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 6

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 7

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 8

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 9

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 10

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 11

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 12

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 13

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 14

Stadion-Cracovii-wizyta-15-Prezydent-Majchrowski

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 15 - Jacek Majchrowski

Stadion Cracovii wizyta 15 - Janusz Filipiak 1/2

Stadion Cracovii wizyta 15 - Janusz Filipiak 2/2

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 16

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 17

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 18

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 19

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 20

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 21

Stadion Cracovii 07/20/10 10:09AM

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 22

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 23

[Terazpasy.pl] Stadion Cracovii wizyta 23 - Raś

 • [Terazpasy.pl Stadion Cracovii wizyta 23 - Raś (@CracoTP - Youtube)]

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 24

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 25 - wywiad z Markiem Gilarskim

Budowa stadionu Cracovii - wizyta 25 - ostatnia...

Prezydent Majchrowski odebrał stadion Cracovii 1

Prezydent Majchrowski odebrał stadion Cracovii 2

Prezydent Majchrowski odebrał stadion Cracovii 2

Viceprezes Jakub Tabisz o stadionie

Stadion który wyrósł z marzeń - otwarcie stadionu Cracovii - REPORTAŻ

[Terazpasy.pl] Inżynier Fus po otwarciu

Linki zewnętrzne

Zobacz też