1911-05-25 Lauda Kraków - Cracovia II 6:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Lauda Kraków


pilka_ico
mecz towarzyski (Cracovia II)
Kraków, boisko pozlotowe, czwartek, 25 maja 1911, 17.30

Lauda Kraków - Cracovia II

6
:
2



Herb_Cracovia II






Zapowiedź meczu

"— „Match“ piłki nożnej." -
Czas

— „Match“ piłki nożnej.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Sport footballowy zatacza w Krakowie coraz nemo kręgi, cnego najlepeszym dowodem, że corocznie powstają nowe kluby. Nąjmłodszym klubem jest "Lauda", który jednak rokować może wyjątkowa nadzieja na przyszłość. Pierwsza drużyna tego klubu składa się ze znanych grany dawniejszej rezerwy "Wisły". Dziś debiutować będzie drużyna ta w "matchu" z "Cracovią Rezerwą", która w tym sezonie uzyskała wcale piękne rezultaty (z R.K.S. zwyciężyła 3:0, również z "Makkabi" 2:1). Dzisiejsza "Lauda" pokonała opawski D. F. C. 3:2, "Ostrawsky Team" dwukrotnie 5:1, Krakusa z Podgóraa 13:2. "Match" odbędzie się na boisku pozlotowem; poprzedzi go nieoficyalny trening "Cracovii I" z I drużyną "Makkabi".
Źródło: Czas 25 maja 1911


"Match footballowy" -
Nowa Reforma

Match footballowy

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Sport footballowy zatacza w Krakowie coraz szersze kręgi; najlepszym dowodem tego jest, że ciągle powstają coraz nowe kluby. Najmłodszym z nowoutworzonych jest „Lauda", który jednak już teraz rokować może wielkie nadzieje na przyszłość. Pierwsza drużyna tego klubu składa się ze znanych graczy rezerwy "Wisły", między któremi już dziś kilku należy do pierwszej klasy. Dziś debiutować będzie drużna ta w matchu z rezerwą „Cracovii“, która w tym sezonie uzyskała wcale piękne rezultaty. Match, który odbędzie się na boisku pozlotowem, zapowiada się bardzo interesująco i zgromadzi zapewne liczną publiczność. Początek o godz. 5 1/2 po południu.
Źródło: Nowa Reforma nr 237 z 25 maja 1911


"Ze sportu." -
Głos_Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos_Narodu
Match footballowy. Nowo założony w Krakowie klub piłki nożnej „Lauda" urządza we czwartek na boisku pozlotowym match footbollowy z „vRezerwą". Match ten bardzo interesujący, gdyż „Cracovia Rezerwa" po pobiciu „R. K. S.“ 3:0 i "Makkbabi" 2:1 jest powszechnie uważaną za trzecią drużynę w Krakowie, a pierwsza „Lauda" Jeszcze juko „Rezerwa Wisły" odznaczyła się licznemi zwycięstwami jak n. p. „D. E. C.“ w Opawie 3:2 0strawakl "Team“ w Morawskiej Ostrawie („Wisła I.“ 1:0) dwukrotnie 5:1, "Krakus" z Podgórza 13:2. Początek ma tchu o godz. w pól do 6 tej.
Źródło: Głos_Narodu nr 119 z 25 maja 1911


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Match footballowy między nowym klubem "Lauda" a rezerwą "Cracovii" odbył się wczoraj popołudniu na boisku pozlotowem i przyniósł pierwszej zwycięstwo w stosunku 6:2. Nowy klub posiada drużynę zgraną i wyćwiczoną, zasługującą całkowicie na samodzielność w życiu sportowem.
Źródło: Czas nr 237 z 26 maja 1911


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
„Lauda” - „Cracovia Rezerwa”.

Wczorajsze spotkanie „Laudy” z „Cracovią Rezerwą” było nadspodziewanie zajmujące. „Lauda”, której nazwisko pierwszy raz znalazło się wśród klubów krakowskich, jest dawną „Wisłą Rezerwą”. Drużyna ta z kapitanem Weyssenhofem odłączyła się od klubu macierzystego, chcąc uzyskać samodzielność i niezależność sportową. Zwycięstwo „Laudy” 6:2 (2:2) jest niewątpliwe i usprawiedliwione. Drużyna ta w rzędzie swoich wygranych ma n.p. dwukrotne zwycięstwo z Ostrawskym Teamem 5:1, podczas gdy jej drużyna macierzysta zwyciężyła 1:0. Matc[h]e-treningi z pierwszą drużyną przynosiły dzisiejszym czarno-niebieskim prócz niewielkich porażek także i nierozegrane. Niektórzy gracze obu wczoraj potykających się klubów grali w pierwszych drużynach. Również przydawało wagi wczorajszemu matchowi to, że wykazywał on korzystną przyszłość sportu footballowego w Krakowie. Przekonaliśmy się, że kiedyś, gdy dzisiejsi gracze zejdą już z widowni, brak następców nie da się odczuć.

Gra do pauzy nierozstrzygnięta dawała poznać, że „Lauda” ma wyższość nad przeciwnikiem w większej jednolitości zespołu, natomiast „Cracovia R.” posiada kilku wybitniejszych graczy, całość zaś nie jest tak organicznie ze sobą związana jak u „Laudy”. Jakkolwiek tu i tu są gracze lepsi i gorsi, to dyssonanse bardziej raziły u biało-czerwonych, tak samo jak i korzystniej wybijały się poszczególne zalety. Obustronnie zaś spotykało się dobre kombinacye, poszczególne rzuty i strzały wcale niepoślednie, co wszystko razem przyjemnie zadziwiało publiczność. Druga połowa przynosi w pierwszej części znaczną przewagę „Laudy”, zadokumentowaną czterema punktami, następnie przechodzą i biało-czerwoni do ataków, jednakowoż bez żadnych rezultatów, przyznać jednakże trzeba, że niedopisywało im szczęście.
Źródło: Nowiny nr 119 z 27 maja 1911


"Ze sportu footballowego" -
Nowa Reforma

Ze sportu footballowego

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Rozegrane we czwartek po południu na boisko pozlotowem zawody w pitkę nożną między świeżo powstałym klubem „Lauda" (niedawna rezerwa „Wisły") a rezerwą „Cracovii" zgotowały dość licznie zgromadzonym widzom wcale przyjemną niespodziankę. Można było przewidywać, że będzie to raczej rodzaj publicznego trainingu, mało zajmujący, tymczasem obie drużyny wykazały już duże wyrobienie i ładną grę. Szczególniej „Lauda", która górowała przez cały czas gry nad przeciwnikiem wcale dobrem zgraniem i bardzo zręczną kombinacją, dowiodła czwartkowe mi zawodami, że mogłaby się zmierzyć i z poważniejszą drużyną, niż rezerwa „Cracovia". To też wynik zawodów był dla „Laudy" bardzo pomyślny; pomimo te wśród graczy "Cracovii" Rezerwy było kilku indywidualnie wyrobionych sił i opór jej był wcale silny, stanowcze zwycięstwo zostało przy „Laudzie", która zwyciężyła przedewszystkiem metodą i wlększem wyrobieniem.
Okazało się to takie i w tem, że do pauzy party a była nierozegraną, obie strony miały po dwie zrobione bramki, dopiero po pauzie przewaga „Laudy" wystąpiła wyraźnie, gdyż zdobyła ona jeszcze 4 goale, podczas gdy przeciwnik jej nie zdobył ani jednego, tak, że ostateczny wynik był 6:2 na korzyść „Laudy". Na pochwałę "Cracovii“ Rez. dodać jednak należy, że nie traciła ducha do końca i już przy końca zawodów poprowadziła kilka nieźle kombinowanych ataków do bramki „Laudy": unie uwieńczyło ich powodzenie, gdyż strzały do bramki przez lewego skrzydłowego, dawane bardzo z ukosa, odpierane były zręcznie przez bramkarza "Laudy". Ta zaś drużyna, niedawno odłączona od macierzystej, wykazała, że zasługuje w zupełności na samodzielność.
Źródło: Nowa Reforma nr 139 z 27 maja 1911