1913-04-20 Cracovia II - Sparta Kraków 3:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia II


pilka_ico
mecz towarzyski (Cracovia II)
niedziela, 20 kwietnia 1913

Cracovia II - Sparta Kraków

3
:
4

(2:0)Herb_Sparta Kraków (1912)Sędzia: Lustgarten / Sperber

1:0
2:0
2:1
3:1
3:2
3:3
3:4

Mecze tego dnia:

1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1
1913-04-20 Cracovia II - Sparta Kraków 3:4


Opis meczu

Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Zawody piłką nożną.

„Sparta” - „Cracovia” 4:3.

Zainteresowanie footballem w Krakowie jest wielkie. Świadczą o tem choćby niedzielne zawody. Zapowiedziano je późno, skromnie, bez reklamy, bez komunikatów w dziennikach - a mimo to nie brakło widzów. Stali bywalcy na matchach zapełnili dość licznie trybuny.

Zawody rozpoczęła „Sparta” pięknym atakiem, wykazując umiejętną, sprawną i piękną kombinacyę. Gra łączników zwróciła od samego początku uwagę widzów. „Cracovia” wystawiła bardzo silną rezerwę, ale okazało się przy rozpoczęciu zawodów niepewną i poczęła ustępować przed przeciwnikiem, broniąc się wszakże dzielnie. Wkrótce jednak w kilku śmiałych rzutach przeszła do ataku w zawodach nastąpiła przerwa, wywołana sporem o bramkę. Białoczerwoni twierdzili, że ją zrobili, przeciw czemu drużyna „Sparty” zaprotestowała, schodząc z boiska. Przerwa trwała czas dłuższy, w końcu „Sparta” wróciła, sędziego p. Lustgartena zastąpił p. S. i grę poprowadzono dalej bez uznania bramki. „Cracovia” nieco podnicona stanowczą, ale spokojną postawą przeciwnika - wzmogła atak, zyskując do pauzy 2 bramki. Wynik 2:0 nikogo nie zdziwił. W drużynie białoczerwonych było kilku graczy starszych, wyćwiczonych, a cały zespół miał fizyczną przewagę nad „Spartą”.

W drugiej części zawody przyniosły jednak niespodziankę. „Sparta” zmieniła nieco swoją metodę, zastępując kombinacyę szybszem tempem, a przedewszystkiem energią, Rezultatem tej zmiany były 3 bramki, zdobyte wśród powszechnych oklasków, któremi widzowie wyrazili uznanie graczom „Sparty” za sprawność. Punkt czwarty na niekorzyść „Cracovii” był następstwem karnego rzutu, spowodowanego przykrym objawem zirytowania bramkarza „Cracovii”.

Wynik 4:3 jest klęską dla „Cracovii”, bo drużyna jej miała przewagę. Przed większą przegraną ustrzegł swoją drużynę wprost świetny bramkarz „Cracovii”, który co najmniej pięć celnych rzutów udaremnił przeciwnikowi w ostatniej chwili. Korzystnie przedstawiła się również obrona „Cracovii” i prawe skrzydło ataku. Zespół był mało zgrany. (Przeciwko udziałowi Niemców w drużynie „Cracovii” pewna część widzów poczęła szemrać).

Metoda gry „Sparty” zasługuje na uznanie jest piękną, bo delikatną. Drużyna wykazuje dużą technikę (niezwykle sprawną kombinacyę) a brak energii tłómaczy się zapewne długą zaprawą (treningiem), podczas którego nie chodzi drużynie o bramki, lecz o zgranie, a właściwie o wyrobienie fizyczne. Było to widocznem każdorazowo niemal przed bramką przeciwnika: gracze więcej przyglądali się niż grali. Po kilku zawodach „Sparta” może być dla każdej drużyny poważnym przeciwnikiem. Główną zaletą jej graczy jest zwinność. Interesującem może być spotkanie „Sparty” z „Wisłą”, która dotychczas wykazywała podobną metodę. Kiedy to nastąpi?.

(Pewne wykrzykniki graczy i objawy zdenerwowania - jakie miały miejsce w niedzielę - powinny być karane z całą surowością)
Źródło: Nowiny nr 92 z 22 kwietnia 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajsze zawody footbalowe "Cracovii" Rez. z "Spartą" z punktu sportowego wypadły bardzo słabo, natomiast wykazały zupełny brak karności u naszych drużyn, o czem świadczy zejście z boiska drużyny "Sparty"z powodu rzekomego niesłusznego przyznania bramki przez sędziego "Cracovii".

Nie wchodzimy w to czy sędzia p. Lustgarten miał racyę czy nie, jednak protestować przeciw sędziemu, na którego i sama "Sparta" się zgodziła jest czymś bardzo niewłaściwem!!

Po zmianie sędziego match na nowo rozpoczęto.

Przebieg gry: Do pauzy "Cracovia góruje w zupełności nad przeciwnikiem. Przeprowadza bardzo ładne ataki i uzyskuje 2 goale. Po pauzie gra jest nadzwyczaj chaotyczną, brak kombinacyi i celowych ataków: grę często przerywa sędzia z powodu obustronnych foulów. Dezoryentacyę "Cracovii" wyzyskuje "Sparta" i strzela pierwszą bramkę, w tej samej jednak minucie, wtłacza "Cracovia" piłkę po raz trzeci w bramkę "Sparty".

Wskutek nieuwagi bramkarza białoczerwonych uzyskała "Sparta" drugą, trzecią z rzutu karnego, a tuż przed końcem czwartą. Sędziował p. Sperher.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 93 z 22 kwietnia 1913